Anasayfa / Medya izleme / “Ankara’da tansiyonu yükselten bildiri”

05 Nisan

“Ankara’da tansiyonu yükselten bildiri”

Emekli amirallerin yayınladığı bildiri gündeme damga vurdu.

104 emekli amiral önceki gün gece yarısı Montrö Sözleşmesi tartışmalarıyla ilgili bir bildiri yayınladı. İktidar bildiriyi “darbe çağrısı” olarak niteledi, savcılık soruşturma başlattı.

Cumhuriyet gazetesi habere manşetinde, “Bitmeyen mağduriyet” başlığıyla yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“104 emekli amiral, Montrö Sözleşmesi tartışmasına ‘gece yarısı bildirisiyle’ karşı çıktı. Açıklamada, ‘Türkiye’nin bekasında önemli bir yer tutan Montrö Sözleşmesi’nin tartışma konusu yapılmasına neden olabilecek her türlü söylemden kaçınılması gerektiğine’ dikkat çekildi. ‘TSK’de Atatürk’ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşma çabaları’ kınandı. Emekli amirallerin açıklamasının internet medyasında yer bulmasının hemen ardından iktidar temsilcileri bildiriye tepki göstererek ‘darbe çağrısı imasında’ bulundu. Milli Savunma Bakanlığı açıklama yaparak yargıyı göreve çağırdı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bildiriyle ilgili 104 emekli amiral hakkında resen soruşturma başlattı.”

Karar gazetesi manşetindeki habere, “Montrö’den de ‘darbe’ çıkardık” başlığını attı:

“126 emekli büyükelçinin ardından 104 emekli amiral de gündemdeki Montrö tartışması konusunda görüşlerini ortak bir metinle açıkladı. Ancak ‘asker bildirisi’nin hafızalardaki olumsuz çağrışımları olayı siyasi krize dönüştürdü. Hem iktidardan hem muhalefetten sert tepki geldi. İktidar kanadından ‘darbe çağrısı’ suçlaması yapılırken, muhalefet ise ortalığı karıştıran bildiriye ‘iktidara fırsat veren zevzeklik, kötü niyetli sorumsuzluk’ eleştirileri yöneltti. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili sözleri sonrası başlayan tartışmalar üzerine 104 emekli amiral ortak bir açıklama yaptı. ‘Türkiye’nin haklarını koruyan diplomasi zaferi tartışılmamalı’ ifadelerinin kullanıldığı bildiri imzacıların emekli askerler olması dolayısıyla ‘darbe çağrısı’ suçlamalarına yol açtı. Bahçeli ‘İmzası olanların rütbesi sökülsün’ çağrısı yaptı. İçişleri Bakanı Soylu ‘Sabrımızı zorlamasınlar’ dedi. Ankara Başsavcılığı emekli amiraller hakkında soruşturma başlattı. Muhalefetten 'gündem saptırılmasın' uyarıları geldi. İktidarı eleştiren paylaşımlar da yapıldı. DEVA Partili Metin Gürcan ‘Emekli amirallerimiz düşüncelerini özgürce ifade eden Ayasofya İmamı gibi Anayasa 26. Madde'den faydalanan siviller’ dedi. CHP'li Engin Özkoç ‘O eleştirdiğiniz amiraller 15 Temmuz’un önünde sonunda dimdik durdu’ diye konuştu.”

Birgün gazetesi manşetten, “İktidardan Amerika’ya ilan-ı aşk” başlığıyla verdiği haberde, “104 emekli amiralin Montrö Sözleşmesi’yle ilgili bildirisi sonrası iktidar bloku muazzam bir ‘darbe’ çığırtkanlığı yaptı. Akdeniz ve Libya konusunda iktidar yandaşı kanallarda boy göstermesine alışık olduğumuz emekli askerler, bu kez iktidarın hışmına uğradı. Biden’ın ABD’siyle ilişkileri düzeltme peşinde koşan siyasal iktidar, önüne çıkan hiçbir engele tahammül edemiyor. Her sorunu toplumun milliyetçi-muhafazakar damarına seslenerek aşmaya çalışan iktidar, bu kez de ‘darbe’ kozunu masaya sürdü. Ama Gara operasyonu ve benzeri olaylar da gösterdi ki yurttaşın yaşadığı büyük ekonomik sıkıntı ve güvensizlik duygusunu aşabilecek başlık yok. Bu olaydan da geriye kalacak olan iktidarın Montrö üzerinden ABD’ye biat kararı olacak” ifadelerini kullandı.

Evrensel gazetesi habere manşetin yanında, “Ankara’da tansiyonu yükselten bildiri” başlığıyla yer ayırdı:

“104 emekli amiral Montrö Boğazlar sözleşmesine ilişkin ‘Endişeliyiz’ diyerek bildiri yayımladı. İktidar sözcülerinden bildiriye ‘darbe iması’ şeklinde tepki yükseldi. Ankara’da tansiyonu yükselten bildiriye resen soruşturma başlatıldı.”

Sözcü gazetesi manşetindeki habere, “104 emekli amirale bildiri tepkisi” başlığını attı. Haberde şöyle denildi:

“Son günlerde yaşanan ‘Takkeli Amiral’ ve ‘Montrö tartışmaları’ nedeniyle açıklama yayınlayan emekli amirallere Ankara Başsavcılığı’nca soruşturma açıldı.”

Sabah gazetesi habere manşetinde, “Hadsizlere demokrasi dersi” başlığıyla yer verdi:

“104 emekli amiralin demokrasi ve siyaseti hedef alan darbe imalı bildirisine Türkiye’den tepki yağdı: Anayasal düzene karşı işlenmiş bir su. Haddinizi bilin.” 

Yeni Şafak gazetesi, “Hangi donanmanın amiralisiniz” başlığıyla verdiği haberde, “Türkiye, Doğu Akdeniz’de büyük bir mücadele verirken 104 emekli amiral, Kanal İstanbul ve Montrö tartışmalarını bahane ederek hükümeti hedef alan bir bildiri yayınladı. ‘Türkiye Cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama riskiyle karşılaşabilecektir’ gibi tehdit ve darbe imalarıyla dolu cunta bildirisi Türkiye’yi ayağa kaldırdı” ifadelerini kullandı.

Akşam gazetesi manşetindeki habere, “Sinyalci kuklalar” başlığını attı: 

“104 emekli amiralin gece yarısı ‘Montrö’ bahanesiyle yayınladığı darbe imalı bildiri Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Savcılık ‘vesayet özlemi’ne soruşturma başlattı.”

Hürriyet gazetesi manşetten, “Amiral bildirisine demokrasi yanıtı” başlığıyla verdiği haberde, “Gece yarısı ortak bildiri yayımlayan 104 emekli amirale, toplumun her kesiminden tepki yağdı. ‘Muhtıra çağrışımı’ yapmakla suçlanan amirallere soruşturma açıldı” ifadelerini kullandı.

Yeni Akit habere manşetinde, “Sökün apoletlerini bu alçakların!” başlığıyla yer verdi:

“15 Temmuz akşamı milli iradenin tokadını yiyen vesayet odakları, gizlendikleri cunta bataklığından kafalarını yeniden uzattı. Kanal İstanbul’u eleştirerek, Montrö ve Lozan hezimetlerini savunan 104 emekli amiral gece yarısı bildirisi adı altında milli iradeye meydan okudu. Haddini aşan cuntacı kafaya siyaset dünyasından, STK’lardan ve hukukçulardan tepki yağdı. Milli iradeye hiçbir gücün yön ve rota çizemeyeceğini ifade eden kamuoyu, ‘Bunların rütbeleri sökülmeli, emekli maaşları kesilmeli’ çağrısında bulundu.”  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design