Anasayfa / Medya izleme / “İmzacı amirallere sabah gözaltısı”

06 Nisan

“İmzacı amirallere sabah gözaltısı”

Bildiri krizi ve sonrasında yaşananlar gazetelerin manşetinde geniş yer bulmaya devam etti.

Bildiride imzası olan 104 emekli amiralden 10’u sabaha karşı gözaltına alındı. 4’ü ise yaştan dolayı ifadeye çağırıldı.

Karar gazetesi manşetindeki habere, “Bunun da çağrışımı iyi değil” başlığını attı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Montrö konusunda bildiri yayınlamaları, ‘geçmişteki antidemokratik girişimleri çağrıştırdığı için’ tepki çeken emekli amirallerin gözaltına alınması da eleştiriyle karşılandı. Muhalefetten ‘İfade özgürlüğünün sınırlarını daraltan yaklaşım’ uyarısı geldi. Emekli komutanların sabaha karşı evlerinden alınmaları da ‘Balyoz ve Ergenekon kumpaslarını hatırlatacak bir çağrışıma fırsat verilmemeli’ değerlendirmelerine yol açtı. Gündemdeki Montrö tartışmasına ilişkin görüşlerini ortak metinle aktaran 104 emekli amirale ‘darbe çağrısı’ suçlamaları yöneltildi. Hem iktidardan hem muhalefetten tepkiler geldi. Bildiriye ilişkin ‘anayasal düzene karşı suç işleme’ ithamıyla başlatılan soruşturma kapsamında ise aralarında Kadir Sağdıç, Cem Gürdeniz ve Mustafa Özbey’in bulunduğu 10 emekli amiral gözaltına alındı. Dört amirale de emniyete başvurmaları için tebligat yapıldı. Amirallerin lojman ve koruma haklarının da iptal edildiği öne sürüldü. Darbe çağrışımı tepkileri sonrası gözaltıların şekli ise yeni bir ‘olumsuz algı’ riskine zemin oluşturdu. Cem Gürdeniz’in eşi Rengin Gürdeniz ‘Sabah 06.30’da polisler evimize baskın yaptı’ dedi. CHP’li Engin Özkoç da ‘Biz bu oyunları daha önce gördük’ tepkisini gösterdi.”

Cumhuriyet gazetesi habere manşetinde, “Montrö savunmasına ve düşünceye linç” başlığıyla yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Montrö tartışmaları ve ‘cüppeli amiral’ hakkında ortak bildiri yayımlayan 104 emekli amiral hakkında, önceki gün, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) ‘Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar’ bölümde düzenlenen ‘Suç İçin Anlaşma’ başlıklı 316. maddesi uyarınca soruşturma başlatıldığı açıklanmıştı. Bildiride imzası bulunan Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal dün sabah gözaltına alındı. Emekli amirallerden 6’sı İstanbul’da 2’si Kocaeli’nde gözaltına alınarak ilk işlemlerin ardından Ankara’ya nakledildi. Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat’a ise adreslerindeki arama ve el koyma işlemlerinin ardından yaş durumları göz önüne alınarak 3 gün içinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri için tebligat yapıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, ‘bildiriyi hazırlayan ve yayımlanma sürecinde aktif olarak faaliyet göstererek imza listesinde yer alan, diğer kişiler tarafından imzalanmasını sağlayan 10 kişinin, üzerlerine atılı suçun niteliği ile delillerin yol edilmesinin önüne geçmek ve varsa başka şüphelilerin de tespit edilmesini sağlamak amacıyla gözaltına alındıkları’ kaydedildi. Açıklamada, soruşturmaya, ‘deliller ışığında çok yönlü devam edildiğinin’ vurgulanması dikkat çekti.”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Yeter ki iktidarda kalsınlar” başlıklı haber yer aldı:

“Amiraller bildirisi ülke gündeminin hâlâ ilk sırasında. İktidar üst perdeden ‘darbe’ çığırtkanlığı yaparak, tartışmanın odağında olan ve ABD’ye selam niyetine gündeme aldığı Montrö’yü saklamaya çalışıyor. Erdoğan ve ortaklarının sahte antiemperyalist tutumu deşifre oldu. Türkiye sağının geleneği, sıkıştığında ABD’ye yüzünü dönüp el açması olmuştur. Bu anlamıyla bildiri Erdoğan’a duyulan güvenin hayal kırıklığıdır. ABD seçimleri Türkiye siyasetinde ilk sonuçlarını üretmeye başladı. Ortadoğu ve Kafkaslar’da daha aktif rol almaya başlayan ABD, ittifak kurduğu ülkelere de yeni görevler veriyor. 3 Mart tarihli Geçici Ulusal Güvenlik Stratejik Kılavuzu’nda Rusya ve Çin’e özel yer ayıran Biden hükümeti yapacaklarının da sinyalini vermişti. Anlaşılan o ki ekonomik ve siyasal alanda sıkışan Erdoğan ve yancıları (Bahçeli ve Perinçek) ABD’nin bu yönelimiyle pozisyon aldılar ve yüzlerini bir kez daha Batı’ya döndüler. Her adımda Rusya ile ilişkiler konusunda tercihe zorlanan Erdoğan hükümeti utangaçça dile getirdiği ilişki talebini yüksek sesle ifade etmek zorunda kaldı. Dört beş aydır alt düzeyde zorlanan ilişkiler, net bir iyi niyet gösterisiyle taçlandırıldı. Burada asıl konuşulması gereken Erdoğan’ın tutumundan çok 104 emekli amiralin bildirisi. AKP-Cemaat koalisyonun bozulmasıyla birlikte bir dönem önce hapse atılan askerler yeniden hatırlanmaya başlandı. Anlaşılan o ki bu kesimlerle iktidar bloku arasında bazı temel meseleler konusunda bir anlaşma yaşandı. Bu ilişkinin oluşmasında Perinçek ve Bahçeli’nin çok özel gayreti olduğu anlaşılıyor. Cumartesi gecesi yayımlanan bildiri yaklaşık 4-5 yıldır kademe kademe ilerleyen ilişkinin son bulduğunu açıklayan deklarasyon oldu. Kuşkusuz bu ayrılıkta, AKP iktidarının yeni yönelimi ve TSK içerisinde cemaat-tarikat yapılandırmasının medyaya düşecek kadar görünür olmasının etkisi çok büyük.”

Evrensel gazetesi ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “İmzacı amirallere sabah gözaltısı” başlığını attı:

“‘Amirallerin Montrö Bildirisi’ başlıklı bildiri Ankara’da tansiyonu yükseltti. Bildiriye imza atan amiraller Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla gözaltına alındı. 14 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu duyurulurken, 96 eski milletvekili de Montrö bildirisine destek açıklaması yaptı. Ulaştırma Bakanlığı ise Kanal İstanbul projesinden vazgeçilmeyeceğini yineledi.” 

Sözcü gazetesi manşetindeki, “10 emekli amirale şafak operasyonu!” başlıklı haberinde, “‘Takkeli amiral’ ve ‘Montrö’ açıklamasına imza koyan 104 emekli amiralden 10’u sabaha karşı gözaltına alındı. 4’ü ise yaştan dolayı ifadeye çağırıldı. Emekli amiraller hakkındaki soruşturma, ‘Anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma’ maddesi kapsamında yürütülüyor. İmzacı diğer 90 emekli amiralin de ifadesinin alınacağı öğrenildi” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design