Anasayfa / Medya izleme / “Halkın haber alma hakkına savaş”

22 Temmuz

“Halkın haber alma hakkına savaş”

​Evrensel gazetesi, Suruç katliamı anmasında polisin gazetecilere uyguladığı şiddeti manşete taşıdı.

Evrensel gazetesi manşetinde, “Halkın haber alma hakkına savaş” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Emniyet Genel Müdürlüğü’nün görüntü alınmasını yasaklayan genelgesi sonrası, gazetecilere yönelik polis şiddeti sistemli hale geldi. İstanbul Kadıköy’de 20 Temmuz’da Suruç Katliamı protesto edilmek istendi. Açıklama sonrası eyleme katılanlar Halitağa Caddesi’nden Süreyya Operası’na yürümek isterken polisin sert müdahalesine maruz kaldı. Gazeteciler ise polisin biber gazı, plastik mermi, tekme ve yumruklarıyla yaralandı. Polis şiddetiyle yaralanan gazeteciler anlatıyor:

AFP Muhabiri Yasin Akgül: Polis yakın mesafeden 2 tane arka arkaya ayağıma plastik mermi sıktı.

Gazeteci Emre Orman: TOMA aracının önüne sıkıştırıldım ve yüzüme yumruk atıldı.

Eylem Nazlıer: Biber gazı attılar, TOMA’dan su sıktılar. Plastik mermiyle yaralananlar oldu.

Özgür Gelecek Muhabiri Taylan Öztaş: 4 polisin tekme ve yumruklarına maruz kaldım.

Hayri Tunç: Çekim sırasında bir sivil polis kamerama tekme atmaya çalıştı.

ETHA Muhabiri Pınr Gayıp: Plastik mermi yağmuruna maruz kaldık, kalkanlarla darbedildik.

Birgün Muhabiri Meral Danyıldız: Fiziksel, sözlü şiddete maruz bırakıldık. Plastik mermilerle, gaz sıkıldı.”

“Adaleti getireceğiz”

Yeni Yaşam gazetesi manşetindeki, “Adaleti getireceğiz” başlıklı haberinde, “AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınları tarafından 2018’de işyerleri basılarak katledilen Şenyaşar ailesinin diğer fertleri 3 yıldır adalet arıyor. Emine Şenyaşar’ın iki oğlu ve eşi katledilirken, bir oğluna ise 37 yıl ceza verildi ve oğlu 3 yıldır tek başına bir hücrede tutuluyor.

Şenyaşar ailesinden anne Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar ise 4 ayı aşkın bir süredir Suruç’un 45 dereceyi bulan kızgın güneşi altında adalet arıyor, çalmadık kapı bırakmıyor. Aile ‘Zulüm altında evde oturmaktansa adliye önünde ölürüz de mücadeleden vazgeçmeyiz’ diyor.

3 kaybın yaşandığı, birinin de tutuklu olduğu Şenyaşar ailesinin evinde bayram ise 3 yıldır daha hüzünlü, daha tenha… Adalet için her gün Urfa’ya giden ailenin ne bayramı var ne gecesi ne gündüzü. Kalanlar için direndiklerini belirten Şenyaşarlar gerçek bir adalet için destek çağrısı yapıyor” ifadelerine yer verdi.

“Geçen yazın kopyası”

Karar gazetesinin manşetinde, “Geçen yazın kopyası” başlıklı haber yer aldı:

“Salgında ürküten dejavu... Üç haftanın geride kaldığı normalleşmenin ardından veriler kritik eşiğe dayandı. Aşılama oranlarının düşük kaldığı süreçte tatil rehaveti ve Delta etkisiyle vaka sayısı 9 bine tırmandı. Uzmanlar ‘Dördüncü dalgayı çağırıyoruz, hemen adım atılmalı’ uyarısı yaptı.

Salgınla mücadelede 1 Temmuz sonrası tedbirler rafa kaldırıldı. Milyonlar sahil beldelerine akın etti, sosyal hareketlilik arttı, maske-mesafe unutuldu. Delta varyantı yayılırken yaz rehaveti bir kez daha yeni pike kapı araladı. 5 bin 200 vaka ile alınan açılma kararının üzerinde üç hafta geçti, sayı 8 bin 780’i gördü. 10 Temmuz’da test yapılan her 100 kişiden 2.4’ü pozitif çıkarken bu oran 4.4’e yükseldi. Bu yıl normalleşmeye aşı ile girilse de uygulamada hedef tutturulamadı.

ABD’de ölenlerin yüzde 99’u, hastaneye yatanların yüzde 97’sinin aşı yaptırmayanlar olduğunu belirten uzmanlar, aşının önemine dikkat çekti. Ancak 18 yaş üstü nüfusun yüzde 33’ü çift doz aşılanabildi, önceki gün sadece 162 bin doz uygulandı. Bakan Koca ‘Artışı iki doz aşı engeller, bayram salgın için fırsata dönüşmemeli’ uyarısı yaptı. Prof. Dr. Ahmet Saltık ise ‘Tatil yerleri çığırından çıkmış. Dördüncü dalgayı çağırıyoruz, bu akıl tutulması’ ifadelerini kullandı.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design