Anasayfa / Medya izleme / “Terlik evin damında, vicdan nerede?”

08 Eylül

“Terlik evin damında, vicdan nerede?”

​Yeni Yaşam, zırhlı aracın ezdiği Miraç’ı manşete taşırken, haber Evrensel ve Birgün’de de yer buldu.

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Terlik evin damında, vicdan nerede?” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“7 yaşındaki Miraç’ı zırhlı araçla katleden polisin iki gün sonra ifadesinin alınıp görev başına dönmesinin ardından, üstüne bir de Şırnak Valisi Pehlivan’ın ‘Zırhlı araç yavaş gidiyordu’ diyerek cinayeti savunması tepki çekti. Baba Miroğlu, ‘Araç yavaş gitseydi, çocuğum 11 metre fırlamazdı’ dedi.

Valinin kendisiyle görüşüp bu sözleri söylediğini belirten baba, ‘Eğer o araç yavaş gitseydi, benim çocuğumun terliği dama uçmazdı ve 11 metre fırlamazdı. Bisikleti 4 parçaya ayrılmıştı. 24 saat bu araçlar mahallede hız yaparak geziyorlar. Benim çocuğum gitti, başkasının çocuğu gitmesin’ dedi.

‘Oğlumun ölümüne sebebiyet veren polisin cezalandırılmasını istiyoruz. Cezalandırılmazsa başkası daha hızlı gider’ diyen baba, kaymakamın taziye masraflarını karşılama ve gıda yardımı teklifini de, ‘Oğlumuzun taziye masraflarını biz karşılarız. Yardıma ihtiyacımız yok’ diyerek reddetti.”

Evrensel gazetesi habere ön sayfasının altında, “Araç yavaş gitseydi, çocuğum 11 metre sürüklenmezdi” başlığıyla yer ayırdı:

“Zırhlı araç çarpmasıyla yaşamını yitiren 7 yaşındaki Miraç’ın babası Salih Miroğlu, Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan’ın, ‘Zırhlı araç yavaş gidiyordu’ savunması yaptığını aktardı. ‘Eğer o araç yavaş gitseydi, benim çocuğumun terliği dama uçmazdı ve 11 metre boyunca sürüklenmezdi’ dedi.”

Birgün gazetesi, “Zırhlı aracın altında adalet ve vicdan kaldı” başlıklı haberinde, “Şırnak’ın İdil ilçesinde evinin önünde zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Mihraç’ın ölümü benzer şekilde yaşanan diğer çocuk ölümlerini akıllara getirdi. Ölümlerin faili olan asker ve polisler hakkında açılan davalarda yargı süreci adil bir şekilde işlemezken, hayatını kaybeden çocukların aileleri de duruma tepkili. Çocuklarını zırhlı aracın çarpması neticesinde kaybeden Ahmet Tektekin ve Mesut Yıldırım zanlıların ödül gibi ‘ceza’ almaları karşısında ‘Adaletin gözü kör olmuş, bizi görmüyor’ diyor” ifadelerine yer verdi.

“Elektrik faturası çarpacak”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Elektrik faturası çarpacak” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Temmuzdaki yüzde 11’lik elektrik ve doğalgaz zammının ardından geçen hafta sanayideki doğalgaza yapılan yüzde 15’lik zam elektrik üretim maliyetlerini artırdı. Doğalgazda bir yıl içinde yapılan yedi zammın ardından son 15’lik artış, elektrik üretiminde maliyetleri artıracağı için yeni zamların öncüsü oldu. Elektrikte en az yüzde 20 fiyat artışı beklediklerini belirten Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Özdağ, ‘Dövizle geri alım garantisi ve dövizdeki artış da düşünüldüğünde bu zam kaçınılmaz’ dedi. 

Enerji Bakanlığı’nın raporlarına bakıldığında ithal girdilerin yüzde 49’a yükseldiğini söyleyen Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Özdağ, ithal girdideki bu artış ile dağıtım şirketlerinin iki aydır elektriği pahalı aldığını dile getirdi. Şu anda 21 dağıtım bölgesindeki dağıtım şirketlerinin 2 milyar TL kayıplarının olduğunu ekleyen Özdağ, ‘Aslında tabii ki kârdan zarar ettiler. Ama bu zararı devam ettiremezler, ekim ayında bir zam olması şart’ dedi.

Doğalgaz ve elektrik fiyatları 2021 yılında yaklaşık yüzde 40 artmıştı. CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’un önergesine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın verdiği yanıtta, 2020 yılında 3.7 milyon hanenin elektriği borcundan dolayı kesilmişti. Kış dönemine girerken gelecek yeni bir zammın bu rakamı artırmasından korkuluyor.”

“Pahalı da olsa Patriot”

Karar gazetesi manşetindeki, “Pahalı da olsa Patriot” başlıklı haberinde, “Washington’la ilişkileri kilitleyen S-400 konusunda bugüne dek ‘Hangarda bekletelim’ teklifi dahi cevapsız kalan Ankara, Biden yönetimini ikna edecek formül arayışında en başa döndü. Geçmişte ‘yüksek fiyatı’ Rus füzesi tercihine gerekçe gösterilen ABD yapımı Patriot’lar için Çavuşoğlu ‘Pahalı olsa da almak istiyoruz’ açıklaması yaptı.

Suriye iç savaşı sırasında Obama yönetimiyle anlaşmazlık yaşayan Ankara, ABD yapımı Patriot füzelerinin alınmasından ‘teknoloji transferine yeşil ışık yakılmaması ve satış rakamının yüksekliği’ gerekçesiyle vaz geçip Rus yapımı S-400’lerde karar kılmıştı. Bu tercih dolayısıyla Türkiye, ortağı olduğu kritik F-35 projesinden de çıkarıldı. Rus füzelerinin NATO ittifak sistemine tehdit oluşturduğunu savunan Washington’la CAATSA krizi patlak verdi, gerilimin diplomasi ve ekonomideki maliyeti ağır oldu.

S-400 krizinde çalışma grubu kurulması, sistemlerin hangarda kaldığı Girit modeli gibi arayışlar da sonuç vermedi. ‘Biz hep diyalogdan yana teklifler getirdik. Bugüne kadar kabul etmediler’ diyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ‘Kendimiz üretinceye kadar hava savunma sistemine ihtiyacımız var’ dedi. Bu sözler S-400’lerin kullanılması seçeneğinin pazarlık masasından tamamen çekildiği şeklinde yorumlandı. Çavuşoğlu Biden yönetimine Patriot teklifi yaparak ‘Kongre’den geçirebilirse daha pahalı olmasına rağmen alabiliriz’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design