Anasayfa / Medya izleme / “Görüntüde var, dosyada yok!”

16 Eylül

“Görüntüde var, dosyada yok!”

​Yeni Yaşam gazetesi, Şenyaşar ailesine yönelik katliamdaki yeni gelişmeleri paylaştı.

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “Görüntüde var, dosyada yok!” başlıklı haber yer aldı:

“Mezopotamya Ajansı (MA) Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın akraba ve korumalarının esnaf Şenyaşar ailesine yönelik saldırısının yeni görüntülerine ulaştı. Görüntülerde yer alan elinde kalaşnikof (AK-47) silah olan bir saldırganın dosyaya dahil edilmediği tespit edildi.

Söz konusu eli kalaşnikoflu kişinin Yıldız ailesinin akrabalarından ve köy korucusu olduğu iddia ediliyor. Görüntülerde polisin Şenyaşar’ın olduğu yöne doğru hareket eden kalaşnikoflu kişinin silahını elinden aldığı, sakinleştirmeye çalıştıkları ve silaha el koyduğu görülüyor. Ancak iddianamede bu kişiye dair hiçbir bilgi yok.

Şenyaşarlara yönelik AKP’li vekilin yakınlarınca gerçekleştirilen saldırıda Adil, Celal Şenyaşar ile baba Hacı Esvet Şenyaşar vahşice katledilmişti. Davada Fadıl Şenyaşar’a 39 yıl, Enver Yıldız’a ise 18 yıl hapis cezası verildi. Katliamı gerçekleştiren AKP’li vekil Yıldız’ın diğer yakınları ise serbestçe dolaşıyor.”

“Bahçeli AKP içindeki hamleyi ‘gördü’”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Bahçeli AKP içindeki hamleyi ‘gördü’” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“İktidar kanadındaki ‘laiklik, yeni anayasada ilk dört maddenin dilinde değişiklik ve seçim barajı’na ilişkin görüşler, Cumhur İtiifakı’nda, ‘Erdoğan’a yakın bazı isimlerin MHP ile ittifaktan duyduğu rahatsızlığın kamuoyuna yansıması’ olarak değerlendiriliyor. Bu ekibin özellikle Saray’da etkin olduğu konuşuluyor.

Büyükşehirler ile Doğu ve Güneydoğu’daki oy kaybının nedenini ‘MHP ile ittifak’ olarak gören ekibin ‘Kürt seçmene yeni vaatler istediği’ ifade ediliyor. AKP Sözcüsü Çelik’in, ‘İttifak, kaybeder’ dediği Adana seçimi buna örnek veriliyor. İddiaya göre AKP genel başkan vekilleri bu konuda ayrışıyor.”

“Saray’ın lüksü, halkın sefaleti”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Saray’ın lüksü, halkın sefaleti” başlıklı haberinde, “AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı ve Meclis’i dışında tutarak açıkladığı tasarruf genelgesinin, kamunun bütçenin kara delikleri olarak isimlendirilen harcamaları üzerinde de hiçbir etkisi olmadı. Hemen hemen tüm harcamalar artarken Erdoğan’ın örtülü ödenek harcaması da sekiz ayın sonunda 1,8 milyar TL’ye yaklaştı. Müteahhitlik harcamaları ve hizmet binası kiralarına ödenen tutarlar da hız kesmedi.

Erdoğan’ın kullanımında olan gizli hizmet giderleri kaleminden ağustos ayı sonunda yapılan harcama tutarı 1 milyar 762 milyon TL’ye çıktı. Ağustos ayındaki 336 milyon TL’lik harcama 2021 yılının en yüksek üçüncü harcaması oldu. Temmuz ayında 77 milyon TL’ye düşen örtülü ödenek harcamaları bir ayda beş kata yakın arttı. Sekiz ayın sonunda yapılan harcama tutarı şimdiden 2 milyar TL’lik 2020 yılı toplamına yaklaştı.

İktidarın lüks merakının en büyük yansıması olan taşıt alımları tasarruf genelgesinden etkilenmedi. Sekiz ay sonunda taşıt alımlarına harcanan tutar 159 milyon TL’ye ulaştı. Bunun 39,5 milyon TL’sini demiryolu taşıtı alımlarından oluşurken 119 milyon lirası kara taşıtı alımına harcandı. Ocak ayında hiç taşıt alımı yapılmazken şubat ayında 334 bin, martta 17 milyon, nisanda 20 milyon, mayısta 23 milyon, mayısta 23 milyon, genelgenin yayımlandığı haziran ayında 17 milyon TL harcandı. Temmuz ayı harcaması genelgeye karşın 38 milyon TL’ye, ağustos ayı harcaması da 42 milyon TL’ye çıktı” ifadelerine yer verdi.

“Miting sürgünü”

Karar gazetesinin manşetinde, “Miting sürgünü” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Aşı karşıtlarının mitingine izin vermeyen Maltepe kaymakamının görev yeri değiştirildi. Bir yandan ‘Kovid’in bitmesi buna bağlı’ uyarılarıyla 83 milyona aşı çağrısı yapılırken öte yandan bilimi yok sayan kitlenin etkisiyle karar alınması tepki çekti. 1.5 yıldır salgın gerekçesiyle basın açıklamaları bile engellenirken akıl dışı komplo teorilerinden başka hiçbir dayanağı olmayan bir lobinin önünü açan adımlar toplum genelinde rahatsızlık uyandırdı.

Türkiye’de vakalar yeniden tırmanırken Sağlık Bakanlığı salgın zincirinin ancak aşıyla kırılabileceğini belirterek çağrı üstüne çağrı yapıyor. Kritik dönemde uygulama yaptırmayanlar en büyük riski oluştururken kulaktan dolma dedikodularla aşıya karşı olanlara miting izni verilmesi tartışma yarattı. Bilimi yok sayan, komplo teorilerinden başka hiçbir savunma ortaya koyamayan kitlenin oluşturduğu lobinin geldiği nokta ise dikkat çekti.

Hekimlerin hedef gösterildiği mitinge ‘uygun değil’ diyerek izin vermeyen Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı’nın İzmit Derince’ye tayin edildiği ortaya çıktı. Organizasyonu yapan Anadolu Birliği Partisi Genel Başkanı Bedri Yalçın, Gazete Duvar’daki haberde görev değişikliğini ret kararına dayandırdı. ‘Kaymakam bize karşı durdu, vali hakkımızı verdi’ dedi. Tartışma yaratacak atama ‘Bilimi yok sayan kitleye yol açılıyor’ eleştirilerine neden oldu.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design