Anasayfa / Medya izleme / “İktidarın kitabı halkı yoksullaştırdı”

18 Kasım

“İktidarın kitabı halkı yoksullaştırdı”

Basının gündeminde ekonomideki son gelişmeler geniş yer buldu.

Evrensel gazetesinin manşetinde, “İktidarın kitabı halkı yoksullaştırdı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“‘Ekonominin kitabını yazdım’ diyen Erdoğan, ‘Faiz sebep, enflasyon neticedir’ tezini faiz kararı öncesi tekrarladı. Dolar rekor kırdı, piyasa yandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Faiz sebep, enflasyon neticedir’ tezinin 11. Kalkınma Planı ile ‘devlet politikası’ haline geldiğini kaydeden Prof. Dr. Aziz Konukman, ‘İktidar ısrarını sürdürdükçe kur alıp başını gidecek. Bunun enflasyonist etkileri ortaya çıkacak’ dedi. 11. Kalkınma Planı’nın TBMM’ye geldiği günden itibaren Türk lirası dolar karşısında yüzde 80’den fazla değer kaybetti. Enflasyon yüzde 50’yi buldu.”

“Siyasette 50+1 krizi”

Karar gazetesi manşetinde, “Siyasette 50+1 krizi” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Cumhurbaşkanlığı seçiminde 50+1 barajının kaldırılması yönünde AK Parti kanadında seslendirilen görüşlere karşı MHP liderinin sert açıklaması konuyu kapatmaya yetmedi. Erdoğan’ın değişiklik için TBMM’yi işaret eden sözlerinin hemen ardından Bahçeli sürpriz şekilde Beştepe’ye giderek Cumhurbaşkanı ile görüştü. Birkaç saat sonra da Kılıçdaroğlu ‘gündemdeki aciliyet üzerine’ diyerek ittifak ortağı Akşener’le buluştu.

Erdoğan, 50+1 barajına ilişkin tartışma alevlenirken MHP liderine karşı ilk kez kamuoyu önünde net tavır aldı. Bahçeli’nin ‘Eleştirenleri anlayışla karşılamamız abesle iştigal’ sözleri sonrası Cumhurbaşkanı ‘Karar merci parlamento’ diyerek revizyona açık kapı bıraktı. Erdoğan ‘Anayasa değişikliğiyle ilgili karar merci parlamentodur. Yeni bir karar verir mi vermez mi? Onu da görürüz’ ifadesini kullandı. Bahçeli, bu değerlendirmeden dakikalar sonra Beştepe’nin yolunu tuttu. 45 dakikalık zirvenin ardından açıklama yapılmadı.

TL, döviz karşısında tarihi değer kaybı yaşarken Kılıçdaroğlu ‘gündemdeki aciliyet üzerine’ Akşener’le bir araya geldi. Ağırlıklı ekonomi kurmaylarının bulunduğu zirveden erken seçim çağrısı çıktı. CHP lideri ‘Kendisine açık ve net çağrıda bulunuyorum. Yönetemiyorsun. Milletin sırtına daha fazla yük yükleme. Türkiye’nin bir an önce seçime gitmesi gerekiyor. Yeni bir hükümet gelsin, bu ülke doğru dürüst yönetilsin’ dedi. Akşener de ‘Seçimden başka yapacak çare yok. Artık yolun sonu görünmüştür’ diye konuştu.”

“Bakan topun ağzında”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Bakan topun ağzında” başlıklı haberinde, “‘Faize ezdirmeyeceğiz’ dediği halkın üzerinden döviz silindiri geçiren ve yoksulluğu tırmandıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusura bakmasınlar. Bu yolda faizi savunanla beraber olamam’ dedi. Açıklamanın ardından haftalardır eriyen TL dün de yaklaşık yüzde 3 değer yitirdi.

Erdoğan’ın açıklamasının hedefinde kısa vadede faiz indirimine sıcak bakmayan Hazine ve Maliye Bakanı Elvan olduğu belirtildi. AKP’liler, ‘Erdoğan, Elvan’ın Meclis komisyonu ve İstanbul’daki sözlerine kızdı. Çok sürmez, görevden azil gelir’ dedi” ifadelerine yer verdi.

“Yeter, düş yakamızdan”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Yeter, düş yakamızdan” başlıklı haber yer aldı:

“Geçinemeyen halk kan ağlarken Erdoğan’ın tek derdi koltukta bir gün daha fazla kalmak. Şahsın tek sözüyle dolar zirve yapıyor, yoksulluk artıyor.

Erken seçim talebi ise Saray’ın duvarlarından dönüyor. Muhalefet, iktidarı zorlayacak örgütlü toplumsal pratiklerden ısrarla uzak duruyor.

Ülke ekonomisi adı konulmamış devalüasyon yaşıyor. Halk her gün biraz daha yoksullaşıyor. Cumhur İttifakı yarattığı yıkımı gizlemek için, iktidarını bir gün daha sürdürmek için ellerinden gelen her yola başvuruyor. Yoksulluk, işsizlik, hayat pahalılığı gündemlerinde değil. Varsa yoksa seçim nasıl kazanılır tartışması.

Halkın bekleyecek bir dakikası, direnecek dermanı kalmadı. Toplumun önemli bölümü kötü gidişin durması için iktidarın gitmesi konusunda hemfikir. Muhalefet partileri son birkaç aydır sürekli erken seçim talebini yineliyor. Olumsuz yanıt alınca geri çekiliyor. Zaman ‘dert dinlemenin’ ötesine geçmenin, halka güvenmenin zamanı.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design