Anasayfa / Medya izleme / “Şahsını da al git”

19 Kasım

“Şahsını da al git”

Gündemin ortak konusu Merkez Bankası’nın faiz indirimi oldu.

Merkez Bankası, politika faizini yüzde 16’dan yüzde 15’e indirdi.

Birgün gazetesi habere manşetinde, “Şahsını da al git” başlığıyla yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Ülkede enflasyon yüzde 20'ye yaklaşırken TL’de yaşanan tarihi değer kaybı devam ediyor. Merkez Bankası, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önceki günkü grup toplantısında verdiği ‘örtülü faiz talimatı’na uydu, para politikasında gevşemeye devam etti. Banka, politika faiz oranını 100 baz puan daha düşürerek, yüzde 16'dan yüzde 15'e indirdi.

Merkez Bankası, faizlerin aralık ayında da indirilebileceği sinyalini verdi. Banka'dan yapılan açıklamada, ‘Kurul, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemektedir. Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını aralık ayında tamamlamayı değerlendirecektir’ ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın ‘alışılmadık şekilde’ birkaç dakika gecikmesi ise dikkat çekti. Karar sonrası TL’deki değer kaybı sürdü. Karar öncesinde 10,57 olan dolar/TL'nin 10,97 seviyelerine çıkmasıyla yeni tarihi zirveye de ulaşıldı.

Altınbaş Üniversitesi’nden Doç. Dr. Atilla Çifter, diğer gelişmekte olan ülkelerin hem enflasyon hem de parasal sıkılaştırma riskleri ile faiz oranlarını arttırırken, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam ettiğini dile getirdi. Bu durumun TL’nin kırılganlığını hızla arttırdığına dikkat çeken Doç. Dr. Atilla Çifter, ‘Döviz kurundaki hızlı yükseliş hem ÜFE’nin artış hızını arttıracak, hem de TÜFE’nin yüzde 20’nin çok üzerine çıkmasına neden olacak’ dedi.”

Karar gazetesi manşetindeki habere, “Yeter! Paramız pul oldu” başlığını attı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Ekonomi bilimine aykırı ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç teorisi’ doğrultusunda hareket eden Merkez Bankası, Erdoğan’ın bir gün önce sinyalini verdiği kararı açıkladı. Politika faizi 100 baz puan daha düşürülerek yüzde 15’e çekildi. Duyurunun ardından dolar 11 TL’yi aştı. 84 milyon dakika dakika fakirleşirken muhalefet erken seçim çağrısı yaptı.

Türk ekonomisi en kara dönemlerinden birini yaşıyor... İktidarın hatalı politikalardaki ısrarı Türk Lirası’nı eritmeye devam ediyor. Politika faizini son iki ayda 300 baz puan düşüren Merkez Bankası, yüzde 16 seviyesindeki faizi 100 puan daha indirdi. Beş dakika geç duyurulan Para Politikası Kurulu açıklamasında ‘Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını aralık ayında tamamlamayı değerlendirecek’ denilerek önümüzdeki ay da indirim kararı alınacağının sinyali verilmiş oldu.

Gün içinde kurda yaşanan aşırı dalgalanma piyasada spekülasyon yapıldığı yönünde yorumları beraberinde getirdi. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Merkez’in kararını eleştirerek ‘Piyasa dinamikleri ile TCMB faizi arasındaki bağ giderek zayıflıyor’ dedi. TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski de enflasyonla mücadeleye işaret ederek ‘Merkez Bankası esas hedefini unutmamalı’ ifadelerini kullandı. 84 milyonu fakirleştiren politikalara tepki gösteren muhalefet ise ‘hemen seçim’ çağrısını yineledi.”

Evrensel gazetesi manşetten, “Bedeli ağır!” başlığıyla verdiği haberde, “Merkez Bankası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatına uyarak politika faizini yüzde 15’e indirdi. Türk lirasının dövizler karşısındaki değer kaybı hızlandı. Bir hafta önce 10 liraya çıkan dolar kuru dün 11 lirayı aştı. Sadece kur nedeniyle dış borç 2 ayda 1 trilyon lira arttı.

Bir hafta önce 282 dolar olan asgari ücret 256 dolara düştü. Tüm maaş ve ücretler eridi. Yüzde 50’ye dayanan enflasyon artacak. Dolarla ihracat yapan patronlar kazanacak, hazine garantili yandaş müteahhitler hazineden 500 milyar lira daha fazla ödeme alacak!” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet gazetesi habere manşetinde, “Saray uçuruma sürüklüyor” başlığıyla yer verdi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Faizi savunanla işim olmaz’ dedi. Merkez Bankası ‘talimat’la politika faizini 1 puan daha indirerek yüzde 15’e çekti. Halkı sefalete daha da yaklaştıran karar öncesi 10.47 lira olan dolar, karardan sonra 11.31’e çıktı. Mali piyasalar sert dalgalandı. Avro 12.79’a kadar yükseldi.

Yılbaşından itibaren liradaki erime yüzde 53’ü aştı. Prof. Dr. Veysel Ulusoy kararla ilgili, ‘Yaşanan yerli ve milli bir döviz krizidir. Sonuçları halkın omuzlarına yüklenmiştir’ dedi. Ekonomistler, ‘İndirim, Merkez’in enflasyon ve ekonominin geneliyle ilgilenmediğini kanıtlıyor’ değerlendirmesi yaptı.”

Yeni Şafak gazetesi sürmanşetinde yer ayırdığı habere, “Üretim için bir puan daha” başlığını attı ve “Merkez Bankası, eylülde başlattığı faiz indirimine bu ay da devam etti. Politika faizini 100 baz puan düşürerek yüzde 16’dan yüzde 15’e çeken MB, son iki ayda yapılan faiz indirimlerinin ticari kredi kullanımını artırdığına dikkat çekti.

İndirimin ardından dolar/TL seviyesi 11’i gördü. MB, Para Politikası Kurulu’nun kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edeceğini vurguladı” ifadelerine yer verdi.

Hürriyet gazetesi, “Faizde indirime devam” başlığıyla verdiği haberde, “Para Politikası Kurulu, politika faizinde 100 baz puanlık indirim yaptı ve yüzde 16’dan 15’e indirdi. Açıklamada, cari işlemler dengesindeki iyileşmeinin sürmesinin beklendiği vurgulanarak, ‘Bu eğilimin güçlenerek devam etmesi, fiyat istikrarı hedefi için önem arz etmektedir’ denildi” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design