Anasayfa / Medya izleme / “300 milyar lira kimde”

22 Kasım

“300 milyar lira kimde”

​Karar ve Cumhuriyet gazetelerinin manşetinde “Kayıp 128 milyar dolar”la ilgili haberler yer aldı.

Karar gazetesi manşetinde, “300 milyar lira kimde” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“MB’nin eritilen rezervlerinin 70 milyar dolarlık bölümü yurt içinde satıldı. O dönemde düşük seviyeden alım yapanlar kurdaki tarihi rekorla kazancını beşe katladı. İnadına politikayla milletin parası yok edilirken belirli kesimler kur farkından dolayı en az 300 milyar TL’yi cebe indirdi. ‘128 milyarın satışından kimler kâr elde etti’ sorusu üzerinden ‘İşlem kayıtlarına bakılsın, kamuoyu aydınlatılsın’ çağrıları yapıldı.

Ekonomistlerin ‘Büyük hata’ uyarılarına rağmen kurla mücadele adı altında Merkez Bankası’nın 128 milyar doları satıldı. Satışın yaklaşık 70 milyar dolarının yurt içinde satıldığını ise yabancı para mevduatlarındaki değişim gösterdi. Kurun ortalama 6.30 seviyesinde olduğu dönemde alım yapanların cebi şişti. Hükümetin satıştan sonra ateşe benzin döken adımlarıyla dolar 11 lirayı kırınca alım yapanların kârı 300 milyar TL’yi aştı.

Bir yandan 83 milyonun ortak parası olan Merkez Bankası rezervleri eritilirken bir yandan belirli kesimlerin bu satıştan ‘kur kazancı’ elde etmesi soru işaretlerine yol açtı. Aracılar üzerinden işlem yapıldığına ilişkin değerlendirmeler de gölgede kalan noktaları artırdı. Vatandaşın vicdanında rahatsızlık yaratacak tablo, devlet bankaları üzerinden yapılan satışa ilişkin tüm kayıtların şeffaf biçimde kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini gösterdi.”

“140 milyar dolar sattılar”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “140 milyar dolar sattılar” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye’de 2001 krizinde MB Başkanlığı görevine getirilen Süreyya Serdengeçti, kayıp 128 milyar doları değerlendirdi. Serdengeçti, ‘Satılan 128 değil, 140 milyar dolardı, 73 milyar doları şirketlere gitti. 200 milyar dolar borçları vardı 124 milyar dolara indi. 60 milyar dolarını da yurttaş aldı’ dedi.

2004 yılında, 34 yıl aradan sonra enflasyonu tek haneye indirdiklerini anlatan Serdengeçti, ‘Bu bağımsız bir banka ile oldu. Hükümete 2003’te önerdim, 2006 başında paradan altı sıfırı attık. Şimdi 10 yıldır hedefler tutmuyor. İnandırıcılık yok, atılan altı sıfırın biri döndü bile’ değerlendirmesini yaptı.”

“Hasta tutuklular için ses olalım”

Yeni Yaşam gazetesi manşetindeki, “Hasta tutuklular için ses olalım” başlıklı haberinde, “Cezaevlerindeki hasta tutukluların ve infazı yakılarak tahliye edilmeyenlerin durumuna dikkat çekmek için tutuklu ailelerinin Diyarbakır’da başlattığı Adalet Nöbeti, 7. gününde sürerken, baro binasında sürdürülen eyleme katılımlar artıyor. Son olarak iki aile daha nöbete katıldı.

Nöbeti ziyaret eden Barış Anneleri Meclisi üyeleri, eylemi selamlayıp, destek verdiklerini söyledi. Aileler, ‘Adalet talebimiz salt kendi çocuklarımız için değildir. Türkiye’de adaletsizliğin kol gezdiği bir ortamda böylesi bir talepte bulunmak bizler şahsında herkes içindir’ diye seslendi.

İktidarın 1 Ocak’ta yürürlüğe soktuğu yeni infaz yasasıyla, cezaları biten 66 tutuklu, İdare ve Gözlem Kurulları tarafından keyfi gerekçelerle tahliye edilmiyor. Kendilerini mahkeme yerine koyan bu kurullar, farklı gerekçeler öne sürse de esasında tutuklulara ‘pişmanlık’ dayatıyor” ifadelerine yer verdi. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design