Anasayfa / Medya izleme / “Kâbus günü! Türk parası pula döndü”

24 Kasım

“Kâbus günü! Türk parası pula döndü”

​Gazetelerde, “TL’deki serbest düşüş”le ilgili haberler manşete çıktı.

Karar gazetesi manşetinde, “Kâbus günü! Türk parası pula döndü” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“83 milyonun cebindeki para saat saat buharlaştı... Erdoğan’ın piyasayla son köprüleri de atan ‘Faiz sebep’ten dönüş yok’ mesajı ve Bahçeli’nin ‘Ekonomi politikası doğru’ desteği TL’deki kaybı tarihi seviyelere taşıdı. Sofradaki ekmekten depodaki benzine kadar her kalemde zam yağmurunu artıran ekonomi bilimine aykırı ısrara ortak tepki geldi: Milli paranın ipi çekildi, hükümet bu gidişatı daha ne kadar izleyecek.

Hükümetin inadı TL’deki serbest düşüşü hızlandırdı. ‘Faiz sebep enflasyon sonuç’ politikasının süreceğini belirten Erdoğan’ın ‘Ne yaptığımızı, hangi risklerle yaptığımızı biliyoruz’ sözleri sonrası MHP lideri de ‘Faiz kambur, hükümetin ekonomi politikası doğru’ dedi. İki açıklamayla birlikte Cumhurbaşkanı’nın ‘Erken seçim yok, 2023’e kadar böyle sürecek’ çıkışıyla lira 24 saatte dünyada en çok değer kaybeden para birimi oldu.

Dolara alınmayan önlem vatandaşın gelirini buharlaştırdı. Uzmanlar da gidişatın vahametine dikkat çekti: Temelsiz bir ısrar uğruna dalgalı kur rejiminde ikinci kez serbest düşüş yaşayan ülke olarak tarihe geçtik. Türkiye, devalüasyonun dalgalı kurda da olabileceğini bir kez daha kanıtlamış bulunuyor. Ekonomileri en sıkıntılı olan ülkeler kadar kaybetseydik dolar bugün 4.94 olmalıydı. Bunun üstü Erdoğan ve Cumhurbaşkanlığı maliyeti.”

“Türk Neron!”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Türk Neron!” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Türk Lirası, tarihin en yıkıcı günlerinden birini yaşadı. TL, dolar karşısında bir günde yüzde 20’ye yakın değer kaybetti. Döviz büroları tabela kapattı. Ekonomistler yanlıştan acilen dönülmesi çağrısı yaptı. Erdoğan’ın konuşmasından sonra ülke adeta yangın yerine döndü. İktidar, seçimlerin 2023’te yapılacağını söylese de Prof. Dr. Günçavdı ‘Ekonomik sebeplerden dolayı erken seçim kaçınılmaz’ dedi.

Erdoğan’ın pazartesi günü Kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada, ‘Kurdaki rekabet gücü yatırım, üretim ve istihdamda artışa yol açar’ ifadelerini kullanması TL’deki değer kaybını hızlandırdı. Erdoğan’ın düşük faiz politikasını sürdüreceğinin sinyalini vermesinin ardından dolar dün 13,46’ya kadar çıkarak tarihi rekor seviyesini tazeledi. Eylülden bu yana 400 baz puan faiz indirimi yapan TCMB’nin indirimlere devam edeceği düşüncesi de TL’deki değer kaybının ana nedeni konumunda.

Kurdaki oynaklık hem üreticilerin hem de ticaretin dengesini bozdu. Dünya’ya konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Meclis Başkanı Şeref Fayat, yüksek oynaklığın toptancıların ve ham maddecilerin fiyat vermesine engel olduğunu söylerken, kontratların çok zor yapılabildiği, vade konuşulmayıp peşin alışverişin zorunlu olduğu bir döneme girildiğini söyledi. Satıcının vadeli mal satarken, alış fiyatını bağlayamadığına dikkat çeken Fayat, ‘Böyle olunca sattığı malı bu kez daha pahalıya almak zorunda kalabiliyor. Sattığı malı yerine koyamama endişesi var. Oynaklık kaldığı sürece bu durum devam edecek’ dedi. Konfeksiyon tarafında iç piyasada vadelerin normal zamanda 2-6 ay arasından olduğunu aktaran Fayat, ‘Şimdi bırakın 2 ayı, 2 gün bile tahammül edilemiyor. Emtia fiyatları bile dolar bazında ciddi artarken, TL ile uzun vadeli kontrat yapmak büyük bir risk. Herkes için öngörülemez bir dönemdeyiz’ diye konuştu.”

“Halkı ateşe attılar bir de alay ediyorlar”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Halkı ateşe attılar bir de alay ediyorlar” başlıklı haberinde, “Akıl hocaları ‘ilahiyatçılar’ olan Saray ve ekibi, ekonomiyi dibin dibine sürükledi. Ekonomistler, ‘Lütfen bu inattan vazgeçin’ çağrısı yaptı. Prof. Dr. Uğur Emek, yalnızca garantili projelerin yoksullaşan halka yükünün 910.5 milyar liraya çıktığını söyledi.

Cumhur İttifakı’nın iflas ettiğini görmeyen Erdoğan ve Bahçeli, ekonomi politikasının da doğru olduğunu savundu. Yurttaşın aklıyla alay eden AKP’li vekiller Zülfü Demirbağ, ‘Bir kilo et yiyorsak yarım kilo yeriz’ derken Uğur Aydemir, ‘Belki soğan ekmek yiyeceğiz aylarca ama güvenliğimizden taviz vermeyeceğiz’ dedi” ifadelerine yer verdi.

“‘Hükümet istifa’ sesleri yükseliyor”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “‘Hükümet istifa’ sesleri yükseliyor” başlıklı haber yer aldı:

“Dolar 13.50’yi gördü. Hükümet, ‘faiz kamburundan kurtarıyoruz’ dediği halkın sırtına ‘yoksulluk kamburu’ bindirdi. Öfke, eyleme dönüştü. Büyük illerde vatandaşlar hükümet istifa sloganıyla sokağa çıktı.

Dolar kuru 10 lirayı gördükten 6 gün sonra 11 TL’ye bundan 4 gün sonra da 13 liraya çıktı. Türk lirasının dolar karşısındaki değer kaybı son iki ayda yüzde 30’u buldu. Enflasyon Araştırma Grubu Yöneticisi Prof. Veysel Ulusoy’dan uyarı geldi: Gidişat üç basamaklı enflasyona doğru!

Zamlara, yoksulluğa, tek adam hükümetine öfke sokağa taştı. İstanbul, Ankara, İzmir Kocaeli gibi büyük illerde tencere, tavalı protesto eylemleri gerçekleştirildi, hükümete istifa çağrısı yapıldı. ‘Geleceğimiz çalınıyor’ diyen Ortadoğu Teknik Üniversitesi öğrencileri de yurt önünde yürüyüş yaptı.”

“Ekonomide büyük savaş”

Türkiye gazetesi manşetindeki, “Ekonomide büyük savaş” başlıklı haberinde, “Dolar 13.50 TL’ye dayandı. Ekonomistler, kurdaki anlamsız hareketi ‘Teknik bir sebebi yok. Psikolojik harp yaşanıyor’ diye yorumladı.

Piyasalarda akıl almaz hareketler yaşanıyor. Dolar hızlı hareketlerle 13 TL’nin üstüne çıktı, avro 14 TL’yi aştı. Gram altın rekor üstüne rekorlarla 745 lirayı gördü. Kurda yaşanan anlamsız yükseliş, Türk ekonomisine yönelik saldırıyı açıkça ortaya koydu. Ekonomistler, ‘TL’nin sahipsiz bırakıldığı yönündeki algı düzeltilmeli’ dedi. 

Gelişmeler üzerine Merkez Bankası’ndan açıklama geldi. Muhtemel kayıplara karşı vatandaşa uyarıyı de içeren paylaşımda, ‘Dövizde, iktisadi temellerden uzak fiyat oluşumları gözlemleniyor’ denildi. İş dünyası da ‘Faiz ve kur ile Türkiye’ye baskı kurmak istiyorlar. Bunu da kırıp bağımsızlığı sağlayacağız’ mesajını verdi” ifadelerini kullandı. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design