Anasayfa / Medya izleme / “Bu ne yaman çelişki”

29 Kasım

“Bu ne yaman çelişki”

​Dolara rekor üstüne rekor kırdıran “dış güç” Karar gazetesinin manşetindeydi.

Karar gazetesi manşetinde, “Bu ne yaman çelişki” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Yönetimdeki hatalar zincirine tutunan dolar rekor üstüne rekor kırarken TL’yi korumak için ‘müdahale satışı’ yapması beklenen Merkez Bankası’nın tam tersine piyasadaki dövizi de topladığı ortaya çıktı. Çelişkili tabloda MB’nin buharlaşan 128 milyar dolarlık rezervi yerine koymanın derdine düşmesi etkili oldu.

Vatandaşın cebindeki parayı ‘yutan’ dövizdeki tırmanış sonrası hükümet ‘dış güçleri’ işaret etti. Devlet Denetleme Kurumu devreye sokuldu. Ancak bu süreçte dışarıdan döviz girişi olduğu, zamları da tetikleyen tabloyu aslında Merkez Bankası etkisinin şekillendirdiği belirtildi. Buna göre kurda yükselme yaşandığı dönemlerde piyasaya döviz sürüp artışı frenlemesi gereken MB rezerv derdine düşüp piyasadan döviz topladı.

Çarpıcı tablo rakamlara yansıdı. Döviz tırmanışı dönemini kapsayan mart sonundan 19 Kasım’a kadar Merkez rezervini 34 milyar dolar artırdı. Ekonomide bilime aykırı yönetimin etkisiyle zaten yüksek seyir izleyen dolar bu adımla tarihi rekorlar kırdı. Çarpıcı tablo ‘Buharlaşan 128 milyar dolar dengeleri bozdu. MB mili paranın değerini korumak için önlem alacağına önce rezerv dolsun derdine düştü’ eleştirilerine yol açtı.”

“Erdoğan’ı korkutan ucuz ekmek sırası”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Erdoğan’ı korkutan ucuz ekmek sırası” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Bir liranın hesabını yaparak ekmek kuyruğuna giren vatandaşın derdine çare olamayacağını bilen iktidar, çözümü yükselen tepkileri bastırmakta arıyor.

Ekonomik kriz derinleşti, yaygınlaştı. Hayat pahalılığı milyonlarca insan için dayanılmaz boyuta geldi. Son bir aydır Trabzon’dan İzmir’e, İstanbul’dan Antalya’ya ülkenin dört bir yanından ‘Geçinemiyoruz, hükümet istifa’ sesleri yükseldi. İktidarın ekonomide çizdiği pembe tablo, ucuz ekmek kuyrukları karşısında anlamsız kaldı.

İktidar başarısızlığı bir kez daha iç ve dış güçlere bağladı. Daha önce patates depolarını basan iktidar şimdi de döviz artışında suçlu arıyor, yoksulluğa ve açlığa itiraz edenleri milli güvenlik tehdidi olarak görüyor. Ama hiçbir yasak ve baskı aracı kuru ekmek için yağmur altında sıra bekleyen yurttaşın isyanını gizlemeye yetmiyor.”

“Ülkeyi yakan gerçek yoksulluk”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Ülkeyi yakan gerçek yoksulluk” başlıklı haberinde, “AKP iktidarının yeni bir model denediği ülkede halk da yeni bir boyuta geçti. Bu boyutta, yurttaş tam ekmek alamadığı için yarım alıyor. Isınma faturasını düşürmek için çocukları okuldan, eş işten gelene kadar kadın günü annesinde geçiriyor. Esnaf satamıyor, halk yiyemiyor. 

CHP’li Ünal Demirtaş’ın derlediği veriler çaresizliğin boyutlarını ortaya serdi. Bu verilere göre, ülkede 31 milyon 188 bin 157 kişi et, tavuk ve balık alamıyor. 16 milyon 973 bin 715 kişi ısınamıyor. 22 milyon 910 bin 335 kişi maddi yoksunluk çekiyor. Milyonlar pazarlarda atılmış, çürük sebzelerle, çöpten bulduklarıyla doymaya çalışıyor” ifadelerine yer verdi.

“Hürriyet mücadelesi”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Hürriyet mücadelesi” başlıklı habere yer verdi:

“Gazetemiz yazarı ve TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ‘Beyaz Yürüyüş’ü yazdı:

‘Bizler bu memleketin hekimleri, bizler bu topraklarda yaşatmak için emek verenler son beş gündür yollardaydık. İstanbul’dan başlattığımız ‘Beyaz Yürüyüş’ Kocaeli’den, Bursa’dan, Eskişehir’den geçip her geçtiği yerde sarıp sarmalanarak, daha da çoğalarak Ankara’ya vardı ki, ne görsün! Yol boyu büyüttüğümüz coşku Ankara’ya sel olup akmış, hekimler memleketin her yerinden gelip bizi bekler.

Edip Cansever’i anarak bir kez daha ‘Bu daha başlangıç, mücadeleye devam’ diyoruz. Yalnız hekimler değil, tüm emekçiler için, bu memleketin bütün insanları için özgürlük hayalimizi güçlendirdi, umut, coşku ve dayanışma tohumları ekti bu yürüyüş, memlekete dair inancımızı büyüttü. Yollarda evlerinin camlarına balkonlarına çıkıp alkışlayanların, durdurup yüreklerini açanların dayanışması da bizleri güçlendirdi.’”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design