Anasayfa / Medya izleme / “Halka pastadan kırıntı dahi yok”

01 Aralık

“Halka pastadan kırıntı dahi yok”

​Birgün, gurur duyulan büyüme rakamlarına rağmen vatandaşa nasıl yoksulluk düştüğünü anlattı.

Birgün gazetesinin manşetinde, “Halka pastadan kırıntı dahi yok” başlıklı haber yer aldı:

“Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın üçüncü çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını açıkladı. Verilere göre ülke ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,4 büyüdü. Bir önceki çeyreğe göre büyüme yüzde 2,7 olarak kaydedildi.

Büyüme verilerinde ekonominin temel sektörlerine bakıldığında tarımdaki daralma dikkat çekti. Verilere göre tarım sektöründe bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,9'luk daralma yaşandı. İnşaat sektörü de iki çeyrek sonra yıllık daralmaya geçti. İnşaatta üçüncü çeyrekteki daralma yüzde 6,7 oldu.

Sanayide büyüme yüzde 10 olurken, hizmetler sektöründe ise yüzde 20,7 olarak gerçekleşti. İşgücü ödemeleri, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 36,3, net işletme artığı/karma gelir ise yüzde 38,6 arttı.

İşgücü ödemelerinin cari fiyatlarla Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı geçen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 30,1 iken bu oran 2021 yılında yüzde 29,8 oldu. Net işletme artığı/karma gelirin payı ise yüzde 54,4’ten yüzde 54,6’ya yükseldi. Bir başka ifadeyle emekçinin payı sermaye kesimine transfer edildi.

Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulundu: ‘Ortalama yurttaşımız bir kez daha kendi yaşamına yansımayan büyümeyi şaşkınlıkla karşıladı. Ülkemizde büyük bir gelir ve servet dağılımı bozukluğu olduğu için pasta büyüse de bunun nimetleri geniş halk kesimlerine yansımıyor. Özellikle Avrupa’dan gelen güçlü talep nedeniyle ihracat artıyor. Yüzde 7,4 büyümenin, yüzde 5 artan ihracat, yüzde 18 daralan ithalat nedeniyle yüzde 6,8’i net ihracattan geliyor. Diğer bir ifadeyle ihracat ile saadet olmuyor. Ülkenin üretim kapasitesi yurtdışı talep için seferber ediliyor. Yatırımların yüzde 2,4 daralması da önümüzdeki dönemde büyüme performansı için olumsuz bir işaret anlamına geliyor.’”

“Asıl milli güvenlik sorunu bu”

Karar gazetesi manşetinde, “Asıl milli güvenlik sorunu bu” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Ekonomideki kötü gidişatın etkisiyle TL değer kaybedince yerli bankalar, fabrikalar sudan ucuz hale geldi. Zora düşen şirketleri ‘ucuza kapatmak’ isteyen yabancılar ise pazarlık masasına oturdu. Türkiye’nin 100 yılda oluşturduğu ‘milli değer’ niteliğindeki varlıkların yok pahasına elden çıkma tehlikesi karşısında, bugünlerde ‘üretim odaklı ekonomiye geçiş’ mesajları veren hükümetin tepkisizliği eleştiri konusu oldu.

Milli paradaki gerileme Türk şirketlerinin değerlerini de eritti. Zarar eden holdingler ise çözümü yabancıya satışta buldu. Ancak zor dönemde pazarlık ‘kelepir ekonomisini’ oluşturdu. Garanti Bankası’nda değerin çok daha altına hisse devri, konunun hassasiyetini ortaya koydu. Ucuz satışlar ‘milli varlıklar heba oluyor’ eleştirilerini beraberinde getirdi. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş turizmdeki büyük tehlikeye dikkat çekti.

Ateş ‘Oteller Türkiye’nin petrolü gibi. Destek verilmezse kâr edemeyen işletmeleri üç otuz paraya yabancı alacak’ dedi. Hükümetin, bir yandan üretim odaklı ekonomiye geçiş mesajları verirken bir yandan üretim aracı olan şirketlerin yabancıya devrini izlemesi çelişkiyi ortaya koydu. Telekom örneğinden sonra satışa konu olan varlıklar arasında stratejik nitelikteki kayıpların ne boyutta olacağı da tartışma yarattı.”

“Tehdit iktidarı”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Tehdit iktidarı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Kılıçdaroğlu ve gazetecilere linç girişimi ile Erdoğan’ın Akşener’i tehdit etmesinin ardından Cumhur İttifakı ortağı Bahçeli de gerilim işareti verdi. Bahçeli, Türkeş Vakfı’ndaki arbedeye ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı hedef alarak ‘Bundan sonra Mansur Bey dikkat etsin. Arkasında ülkücü nefes var’ dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, ülkeyi uçuruma sürükleyenlerin artık tehdit dilinden medet umacak hale geldiğini belirtti. Torun, ‘Yavaş’ın arkasında Ankara halkının ve Millet İttifakı’nın nefesi var. Seçilmiş belediye başkanlarımızı tehdit etmeye kalkanlar, önce haddini bilmeli. Eşkıyalığa pabuç bırakmayız’ dedi.

Gazete manşetin altındaki, “Sayıştay’dan ÖSYM sansürü” başlıklı haberinde ise, “Sayıştay, milyonlarca gencin hayatını ilgilendiren sınav işlemlerinin yürütülmesi ve sonuçlandırılmasına ilişkin ihalelere 1974 yılından bu yana tek firmanın katıldığını saptadı. Pazarlık gücünün kırıldığı, ihalelerin yaklaşık maliyetin üzerinde sonuçlandığı belirlendi.

CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, taslak rapordaki bulguların yayımlanan ÖSYM raporundan çıkarıldığını belirtti. Yavuzyılmaz, ‘Gençlerin geleceğinin karartılmasından sorumlu yetkililerin cirit attığı ÖSYM’ye ilişkin bulgunun çıkarılması soru işareti yaratıyor’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design