Anasayfa / Medya izleme / “Erdoğan’ın sığınmacı taktiği”

04 Mayıs

“Erdoğan’ın sığınmacı taktiği”

​Cumhuriyet gazetesi, Erdoğan’ın sığınmacılarla ilgili çelişkili açıklamalarını manşete taşıdı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Erdoğan’ın sığınmacı taktiği” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“İktidarın göç yoluyla ülkenin demografisini ve dokusunu değiştirme amacını taşıdığı eleştirileri sürerken Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 milyon Suriyelinin ülkesine ‘gönüllü dönüşü’ için proje başlattıklarını duyurdu. Erdoğan, martta ‘Göndermeyeceğiz’, geçen ay da ‘Gönüllü ve onurlu geri dönüş’ açıklaması yapmıştı.

Bayramda İstanbul’un farklı noktalarında çekilen görüntüler sosyal medyada tartışma yarattı. Moda, Yenikapı, Üsküdar Sahili, Sultanahmet Meydanı ve Beyoğlu gibi yerlerde yüzlerce sığınmacı toplandı. Yurttaşlar sosyal medya üzerinden ‘Bu, savaşsız istila’ tepkisini gösterdi.”

“Korkunuz müebbete mahkum!”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Korkunuz müebbete mahkum!” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Ankara Gezi Davası’nda; ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçundan 25 sanığın beraat etmesi yönünde görüş bildiren savcı, 2 yıl sonra mütalaasını değiştirerek bu suçtan da ceza verilmesini istedi. Savcı, mütalaasındaki değişikliğe gerekçe olarak ‘sanıkların pek çok farklı tarihlerde eylemlerin gerçekleştiği Kızılay bölgesinde bulunmalarına ilişkin baz bilgilerinin olmasını’ gösterdi.

Savcı, 26 Mart 2020 tarihinde verdiği esas hakkındaki mütalaasında 25 sanık hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan beraat kararı verilmesi; ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’, ‘terör örgütünün propagandasını yapma’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’, ‘devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılama’ ve ‘mala zarar verme’ suçlarından cezalandırılması yönünde görüş bildirmişti. Savcı, bir sanık hakkında ise tüm suçlardan ceza verilmesini talep etmişti.

Mahkeme savcısı; yaklaşık iki yıl sonra 22 Nisan 2022 tarihinde sunduğu ek mütalaada beraat görüşünü değiştirerek tüm suçlardan ceza verilmesini talep etti. Dosyaya kazandırılan bilgi ve belgeler, beyanlar, duruşma tutanakları ve sanıklar hakkında ayrı ayrı tanzim edilen bilirkişi raporu olduğu belirtilen yeni mütalaada, şöyle dendi:

‘… sanıkların yargılandıkları diğer sanıklar ile suça konu tarihlerdeki birlikteliklerini teyit eder mahiyetteki iletişim/baz kayıtları, pek çok farklı tarihlerde eylemlerin gerçekleştiği Kızılay bölgesinde bulunmaları ve bu hususları tasdik eder mahiyetteki baz bilgileri dikkate alınmak suretiyle, sanıklara isnat edilen suçlar ve sanıkların terör örgütleriyle irtibatları ayrı ayrı değerlendirildi.’

Savcı, Ankara’daki Gezi protestolarını ‘9 terör örgütünün yönlendirmeye ve bir kalkışma haline getirmeye’ çalıştığı iddiasında bulundu.”

“Vitrinde var, sahada yok”

Karar gazetesi manşetindeki, “Vitrinde var, sahada yok” başlıklı haberinde, “Moskova’nın ‘koruduğu bölgede kuş uçamaz’ diyerek dünyaya duyurduğu S-400’ler, Ukrayna’da üç aydır varlık gösteremedi. Ukrayna pilotları, Rusya’nın içine girip hedef imha ederken, amiral gemisi batırılırken füzeler kör kaldı. Bugüne kadar hep testlerde başarılı olduğu söylenen, Türkiye’nin de satın aldığı hava savunma sisteminin ilk ciddi sınavda yetersiz kalması soru işaretlerini artırdı.

Ukrayna işgalinde planları çöken Rusya’nın askeri kapasitesinin üstüne gölge düştü. En büyük tartışma ise S-400’ler üzerinden yaşandı. Ukraynalı helikopter pilotlarının Rus kentine kadar sokulup operasyon yapmasının ardından amiral gemisi Moskova batırıldı. Son olarak da Ukrayna’ya ait Bayraktar SİHA’sının Karadeniz’de iki hücumbotu vurması Rusya’nın hava savunma sisteminin sorgulanmasına yol açtı.

Türkiye’nin 2.5 milyar dolara alıp F-35 programından çıkarılmasına yol açan füzeler, Batı’nın Kiev’e sağladığı silahlara karşı da etkisiz kaldı. Moskova’nın Karadeniz hava savunmasını sağlaması için Kırım’a konuşlandırdığı S-400’ler için ‘yetersiz mi?’ sorusu gündeme geldi. Füzelerin savaş meydanında anlatıldığı performansı ortaya koyamaması bundan sonraki sürece ilişkin belirsizlikleri artırdı” ifadelerine yer verdi.

“Şengal Kürdün onuru”

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Şengal Kürdün onuru” başlıklı habere yer verdi:

“Türkiye ve KDP ortaklığıyla 17 Nisan’da Zap, Metina ve Avaşin’e yönelik saldırıyla eşzamanlı olarak Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’ye bağlı askeri güçler de Şengal’e saldırı başlattı. Tank, panzer, obüs, helikopter ve Türkiye’nin desteğiyle insansız hava araçlarının kullanıldığı saldırıya Êzidî halkı ve savunma güçleri YBŞ/YJŞ karşılık verdi.

Irak güçleri ile KDP’nin IŞİD’den kaçarak Êzidî soykırımına yol açtığını hatırlatan TEV-DEM, KCDK-E, TJK-E başta olmak üzere onlarca kurum, Şengal’i savunmanın tüm Kürtlerin boyun borcu olduğunu vurguladı. KCDK-E, ‘DAİŞ’ten kaçan Irak ordusu ve emanetçi Barzani ailesi Şengal halkının başına bela’ derken, herkese Şengal’i sahiplenme çağrısı yapıldı.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design