Anasayfa / Medya izleme / “Sığınmacı sınavı”

05 Mayıs

“Sığınmacı sınavı”

​Karar gazetesi son günlerin en çok tartışılan konusu olan “mülteci krizi”ni manşete çekti.

Karar gazetesinin manşetinde, “Sığınmacı sınavı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Suriyeli sığınmacılar için bugüne kadar ne entegrasyon politikası geliştirildi ne de bir geri dönüş takvimi hazırlandı. Siyasetin oy toplama aracına dönüştürülen mesele, şimdi de İran sınırında gerçekleşen ‘genç erkek akını’yla farklı bir evreye geçti. Provokasyona açık hassas konuda sorununun çözümü için siyaset üstü yaklaşımın gereğine dikkat çekildi.

Türkiye, Suriye iç savaşından kaçan milyonlara tereddütsüz kucak açtı. Ancak geçen 11 yılda ne geri dönüş ne de entegrasyon adına kayda değer bir adım atıldı. Toplumsal soruna dönüşen sığınmacılar konusu oy kaygısıyla politika malzemesi yapıldı. Suriyelilere dönük bir adım atılmazken Afganistan ve Pakistan gibi ülkelerden gelen binlerce 18-30 yaş arası erkeğin adli olaylara karışmaları toplumsal huzursuzluğu artırdı. Sorunun oy konusu olmaktan çıkarılıp sürdürülebilir bir sığınmacı politikası geliştirilmesi en acil ihtiyaç haline geldi.

Bayramda sosyal medyaya yansıyan görüntüler var olan gerilimi tırmandırdı. Emniyet ‘kendilerini Afgan ve Pakistanlı gibi gösterdiğini öne sürdüğü’ kişilere inceleme başlattığını bildirdi. EGM, paylaşımları dezenformasyon olarak niteleyerek amacın iç karışıklık çıkarmak olduğunu savundu. Van Valiliği de Türkiye’ye giriş videosunun geçen yıla ait olduğunu açıkladı. Ardından İstanbul’da büyük çaplı göçmen operasyonu düzenlendi, 582 kişi yakalandı. Muhalefet ‘Sınırları koruyun ve mülteci sorununu çözecek somut adımlar atın’ çağrısı yaptı.”

“Kılıçdaroğlu: Yola çıktım”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Kılıçdaroğlu: Yola çıktım” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“2023 seçimleri için geri sayım sürerken CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’ndan yeni adaylık çıkışı geldi. ‘Fatura direnişindeki’ karanlık günlerle ilgili video paylaşan Kılıçdaroğlu, ‘Ülkemin yoksulları, yok sayılanları için yola çıktım. Yedi karanlık gecede, mücadelemin sıradaki adımlarını düşündüm’ dedi. Video, ‘Geliyor gelmekte olan’ yazısıyla sona erdi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajı 6’lı masada da ‘adaylık açıklaması’ olarak değerlendirildi ve ‘CHP için diğer olası adaylar için kapı kapandı’ yorumu yapıldı.

“Hesap oyunları sepete sığmaz!”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Hesap oyunları sepete sığmaz!” başlıklı haberinde, “Yüksek enflasyon koşullarının olduğu 2002 yılında iktidara gelen AKP bugün ülkeyi aldığı noktadan daha derin bir krize soktu. Ekonomistlerin, iktisatçıların uyarılarına rağmen tartışmalı ekonomi politikaları yürüten AKP enflasyonu düşük gösterme çabasından vazgeçmedi. TÜİK’e yapılan liyakatsiz atamalar ve baskılarla resmi enflasyon bağımsız kuruluşların açıkladığının yarısı kadar açıklandı. AKP iktidarında TÜİK enflasyonu ve gerçek enflasyon gibi kavramlar oluştu.

Enflasyonun ve diğer ekonomik göstergelerin Erdoğan’ın kontrolünden çıktığını ifade eden ekonomist Mustafa Sönmez, BirGün’e yaptığı açıklamada, eylül ayında üç haneli enflasyon oranlarının görülebileceğini söyledi. AKP’nin manipülatif aksiyonlar dışında enflasyonu düşürmeye dönük herhangi bir politikasının bulunmadığını söyleyen ekonomist Sönmez, ‘Enflasyonun düşürülmesi için temel politika, TL’yi cazip hale getirmektir. Tasarrufu artırmak, harcamayı kısmak gerekir. Bunun yolu da politika faizlerini artırmaktır’ dedi.

Ekonomist Sönmez, enflasyonun düşmesi için sandığı işaret ederek şunları söyledi: ‘AKP’nin akıl almaz politikaları nedeniyle enflasyon altı ayda yüzde 20’den yüzde 60’a yükseldi. Enflasyonu önlemek, ekonomiyi soğutmayı gerektirir. Ama ekonomiyi soğutmak, Erdoğan’ın seçim stratejisine uymuyor. Enflasyonda ve piyasada canlılıkla sandığa gitmek istiyor. Seçimlere kadar her şeyi yolunda götüremezler. Türkiye üç haneli enflasyona doğru gidiyor. Eylül ayına kadar bunu yaşayacağız. Erdoğan’ın kontrolünden çıkan bir ekonomik tabloyla karşı karşıyayız. İktidar değişmeden enflasyon düşmez’” ifadelerine yer verdi.

“Herkes çalışıyor, kimse geçinemiyor”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Herkes çalışıyor, kimse geçinemiyor” başlıklı haber yer aldı:

“Yerli ve mülteci işçilerden üniversite öğrencilerine kadar binlerce kişinin çalıştığı İzmir’deki Ayakkabıcılar Sitesi’nde çalışanların sorunu ortak: Geçinememek…

Uluslararası İlişkiler öğrencisi Aslı geçinemediği için çalışmaya başladı. Cam seramik öğrencisi Şirin çalıştığı için okulunu dondurdu. Sedat ise 25 senelik işçi ancak hala asgari ücret alıyor. Üçü de günde 10 saat çalışmalarına rağmen geçinemediklerini söylüyor.

Mülteci işçiler ise daha çocuk yaşlarda. Ayakkabıcılar Sitesi’ndeki atölyelere girmiş, 20’li yaşlardaki iki mülteci genç çalıştıkları için okuyamadıklarını söylerken, çocuklarıyla birlikte çalışan mülteci işçi Ali, ‘Her şey pahalı. Çok çalışıyoruz ama yine de yetmiyor’ diyor.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design