Anasayfa / Medya izleme / “İsraftan okul ve sağlığa kalmadı”

09 Mayıs

“İsraftan okul ve sağlığa kalmadı”

​Birgün gazetesi “bütçe yetersizliği” nedeniyle iptal edilen okul ve hastane projelerini manşete çekti.

Birgün gazetesinin manşetinde, “İsraftan okul ve sağlığa kalmadı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“İktidar israf projeleri olarak nitelendirilen, dev çay bardakları, karpuz şeklindeki heykeller ile mega projelere milyonlarca lira harcıyor. Yolcu garantisi verilen havalimanları, hasta garantisi verilen şehir hastaneleri ve araç garantisi verilen otoyollar için de her yıl kamunun kasasından milyarlarca lira ödeniyor.

Ekonomideki kötü gidişatla birlikte bakanlıkların kasasındaki para da suyunu çekti. İnşaat maliyetleri ise artan döviz kuruyla birlikte özellikle son bir yılda adeta fırladı. Bu ekonomik tablo nedeniyle de Sağlık Bakanlığı’nın birçok kentte yapacağı hastane projesi ‘bütçe yetersizliği’ gerekçe gösterilerek rafa kaldırıldığı ortaya çıktı.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapılacağı belirtilen Kars, Şırnak, Aydın Çine, Manisa Salihli ve Ordu Gölköy devlet hastanelerinin ihaleleri Nisan ayında iptal edildi.

İhaleler, şirketlerin Sağlık Bakanlığı’nın ayırdığı bütçenin çok üzerinde teklif verdiği gerekçesiyle iptal edildi. Bu durum ise ‘Verilen bütün tekliflerin bakanlığı ayırdığı ödeneğin çok üzerinde olması nedeniyle ihale iptal edildi’ ifadeleriyle açıklandı. İptal edilen hastane projelerinin akıbetinin ne olacağı ise bilinmiyor.

Valilikler, birçok kentte okul ihalelerini de bütçe yetersizliğini gerekçe göstererek iptal etmişti. Mart ayında İzmir, Manisa, Kütahya ve Afyonkarahisar’da okul yapım ihaleleri iptal edildi. İptallere gerekçe olarak ‘okul yapımları için ayrılan ödeneğin yetersiz kalması’ gösterildi. İstanbul’da ise 64’ü aralık ayı içerisinde olmak üzere geçen yılın son 6 ayında 72 okul inşaatı ihalesi Valilik tarafından iptal oldu. Yurt genelinde ise 2021 yılında inşaatından vazgeçilen okul sayısı 90’ı buldu.”

“Savaş değil katliam”

Karar gazetesi manşetinde, “Savaş değil katliam” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Şipşak işgal olur diye girdiği Kiev’den püskürtülen Rusya, tüm gücüyle yüklendiği Donbas cephesinden de sürülmeye başladı. Köşeye sıkışan Moskova, bir yandan halkının gözünü boyamak için sahte zafer geçidi hazırlarken bir yandan vahşeti artırdı. Luhansk’da bir okul füzelerin hedefi oldu. Bölge valisi enkaz altında kalan onlarca sivilin hayatından umudu kestiklerini duyurdu.

İki buçuk ayda hem askeri itibarını hem dünyadaki yerini kaybeden Rusya, Ukrayna çıkmazında... Kiev’de askeri planları çöken Moskova, ikinci aşamayı Donetsk ve Luhansk’ta başlattı. Rusya’nın dünya savaşında Nazi’leri yendiği 9 Mayıs’ta bir zafer geçidi planlayan Putin’in emriyle bölge ateş çemberine alındı. Ancak işgal birliklerinin ülkenin doğusunda da hedeflenen askeri amaçlara ulaşamadığı belirtildi.

Kremlin ise sahadaki başarısızlığa rağmen halkına sahte bir zafer geçidi izletebilmek için yine sivil katliamını göze aldı. Daha önce kadın ve çocukların olduğu tahliye istasyonunu vuran, önünde ‘siviller’ yazan sığınağa füze atan Rusya, bu kez Luhansk’daki bir okulu bombalarla yerle bir etti. Kanlı saldırıda onlarca kişinin hayatını kaybetmiş olabileceği duyuruldu. Vahşete ‘Bu savaş değil açık bir katliam’ tepkileri yağdı.”

“Mafya tehlikesi”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Mafya tehlikesi” başlıklı haberinde, “CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, yaptığı çalışmayla İstanbul’un göç haritasını çıkardı. Çalışmaya göre, geçici koruma statüsünde, ikamet izni olan veya kaçak biçimde kentte bulunan 2 milyon insan, bugün şehrin 39 ilçesine yayılmış durumda. Örneğin Esenyurt’ta, nüfusun dörtte biri kadar yabancı yaşıyor.

Tekin’e göre, Kadıköy’de İran, Irak, Esenyurt’ta Suriye, Afganistan ve Pakistan uyruklular çoğunlukta. Tekin, ‘Yapılan çalışmalara göre yüzde 97’si kaçak. Uyuşturucu, fuhuş çeteleri, terör örgütleri onları istiyor. İleride yabancı mafyalarla karşı karşıya kalabiliriz’ diye konuştu.

“Rüşvet soruşturmasında cinsel saldırı izi”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Rüşvet soruşturmasında cinsel saldırı izi” başlıklı haber yer aldı:

“Aile ve Sosyal Politikalar Mersin İl Müdürlüğüne bağlı Toroslar Sosyal Hizmetler Merkezi, yardım talebinde bulunan yoksul ailelerden rüşvet alındığı ve hatta yardım başvurusunda bulunan kadınlara yardımı kesme tehdidiyle cinsel saldırıda bulunulduğu iddialarıyla gündemde.

27 Ekim 2021’de ajanslara düşen bir habere göre Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Toroslar Sosyal Hizmetler Merkezinde çalışan Mesut Beyhan rüşvet suçlamasıyla tutuklandı. Habere göre Toroslar Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü hakkında sosyal yardım başvurusunda bulunanlardan rüşvet alındığı iddiasıyla çok sayıda ihbar yapılmıştı. Rüşvetle işlem yaptığı iddia edilen Mesut Beyhan teknik ve fiziki takibe alındı ve kurum dışında buluştuğu yoksul bir kadından yardım talebi dosyasına olumlu rapor vermek karşılığında rüşvet alırken yakalanarak tutuklandı.

Sonrasında hazırlanan iddianame suçun rüşvetle sınırlı olmadığını ortaya çıkardı. Bir kadın davacı ile birlikte 6 müşteki bulunan iddianameye göre Beyhan 2 kadına da yardımı kesme tehdidiyle cinsel saldırıda bulundu. İddianamede Beyhan’ın haricinde aynı kurumda çalışan Abdullah Gül ile Beyhan’ın kardeşi Suat Beyhan da sanık olarak yer alıyor.

İddianamede yer alan bir diğer suçlama ise zincirleme şekilde basit cinsel saldırı. İddianameye göre Beyhan yardım talebinde bulunan kadınların ikisini rızası dışında cinsel birlikteliğe zorladı, teklifi kabul etmemeleri halinde yardımları kesmekle tehdit etti. Benzer saldırıları yaşayan iki kadın paraya çok ihtiyaçları olduğu için şikayette bulunamadıklarını ancak bu saldırılardan kaçmak için Beyhan’ın eve geldiği saatlerde evde tek başına kalmamaya çalıştıklarını, komşularını eve çağırdıklarını sonra da adres değiştirdiklerini anlattı.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design