Anasayfa / Medya izleme / “Parası olana müjde”

11 Mayıs

“Parası olana müjde”

​Erdoğan’ın ‘konut müjdesi”ne yönelik tepkiler gündemde geniş yer buldu.

Karar gazetesinin manşetinde, “Parası olana müjde” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Konut krizi çözüm beklerken hükümetin açıkladığı paket sorunların daha da artışına kapı araladı. Açıklamanın üstünden 24 saat geçmeden fiyatlar arttı. 28 bin lira taksitle ev ‘fırsatı’ sermaye sahiplerine ve müteahhitlere yaradı. Tek derdi ay sonunu getirmek olan vatandaşın eli yine boş kaldı. ‘Bir kilo et alamayan milyonlar unutuldu, inşaatçının cebi kayrıldı. Millet beton mu yiyecek’ tepkileri yükseldi.

Konutta kronikleşen yüksek fiyat sorunu dar gelirlinin ev sahibi olmasını imkânsız hale getirdi. Sorunları giderecek düzenleme beklenirken Cumhurbaşkanı üçlü paket açıkladı. 2 milyona kadar alımlarda 0.99 faizli kredi sağlandı. Ev değerinin yarısı kadar dövizi bozdurana 0.89 faizle kredi ise ‘Dövize Endeksli Mevduat’a yönelik çabanın bir yansıması olarak değerlendirildi. İnşaat sektörü de finansman seçenekleriyle desteklendi.

Aylık 28 bin liraya gelen taksitler ‘Bunu kim ödeyecek?’ tepkilerine yol açtı. Paket açıklanınca fiyatlar fırladı. Muhalefet ve ekonomistler asıl ihtiyacı olanın yok sayıldığını belirtti: ‘Kazanan müteahhitler ve sermaye sahipleri, kaybeden halk.’ ‘Bu müjdeden 5 maaşlı bürokratlar ve tuzu kurular yararlanır. Enflasyonla ezilene ucuz konut kredisi. Beton yiyin...’ ‘En önemli sorunumuz bazılarının daha çok konut sahibi olması mı?’”

Cumhuriyet gazetesi habere manşetinde, “AKP yine zenginleri sevindirecek” başlığıyla yer ayırdı:

“Yoksulluk sınırında yaşayan yurttaş, enflasyonun düşürülmesini, maaş ve ücretlerin arttırılmasını beklerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘konut finansmanı projesini’ açıkladı. Zaten yüksek olan ev fiyatları anında yüzde 30’a yakın artarken 2 milyon TL’nin altında sıfır ev kalmadı.

İktidarın projesinden yararlanıp ev almak için 1 milyon TL peşinata sahip olup, 1 milyon da kredi çekilse ödenecek aylık taksit 14 bin 277 TL. Emekçinin bu taksiti ödeyebilmesi çok zor. Emeklinin ödeyebilmesi ise neredeyse imkânsız. Evi alırsa yine ‘milyonerler’ alacak.”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Konut balonunda tehlike çok büyük” başlıklı haberinde, “İktidar, artan maliyet ve spekülasyon nedeniyle fiyatların uçtuğu, borç stokunun 450 milyar dolara çıktığı konut piyasasını şişirmeye devam ediyor. İnşaat şirketlerine kredi kolaylığı açıklayan iktidar, politikaları ile ekonomik krizi derinleştiriyor.

AKP hükümetinin kredi musluklarını açarak büyük inşaat şirketlerini kurtarmaya çalıştığını söyleyen Dr. Sinan Araman, ‘Enflasyondan ve döviz kurundaki artıştan dolayı borçlanarak yatırım yapan şirketler iflas etmek zorunda kaldı. Bu iflasların büyük şirketlere sıçramaması için AKP bir set çekiyor, onları kurtarmaya çalışıyor’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Birgün gazetesi manşetin yanındaki, “Müjde yoksula değil, zengine” başlıklı haberinde, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘müjde’ olarak duyurduğu konut finansmanı paketleri, henüz uygulamaya dahi geçmeden fiyatların katlanmasına neden oldu. Dar ve orta gelirli için hayal olan konut sahipliği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından yapılan fiyat artışıyla daha da ulaşılamaz hale geldi. Bu durumun kiraların artış hızını artırması bekleniyor.

Konut finansmanında devreye girecek üç yeni paket, ‘Bu paketten kimler yararlanabilir?’ sorusunu da beraberinde getirdi. Konut finansman paketi kapsamında sağlanacak 10 yıla kadar vadeli ve aylık 0,99 faizli konut kredisinin taksit tutarları, dar ve orta gelirli yurttaşların destekten yararlanmasının mümkün olamayacağını gözler önüne serdi. Hesaplamaya göre, 1 milyon TL’lik bir konut için krediden yararlanan yurttaş, aylık 14 bin 277 TL taksit ödemek zorunda kalacak. Aylık kredi taksiti, 2 milyon TL’lik bir konut için ise 28 bin 55 TL olacak. Hesaplamaya göre, 1 milyon TL’lik ev almak isteyen bir asgari ücretlinin aylık taksiti yedi aylık maaşına karşılık gelecek” ifadelerini kullandı.

Sözcü gazetesi habere manşetinde, “Vatandaş yoksullukla boğuşurken iktidarın verdiği müjdeye bak!” başlığıyla yer verdi:

“Türkiye’deki yüksek enflasyon yüzünden her şey gibi konut fiyatları tavan yaptı. Büyükşehirlerde 1-1.5 milyon liradan aşağıya 1+1 daire bulmak neredeyse imkânsız. Maaşla çalışanların ev alacak ne peşinatı ne de kredi taksitini ödeyecek geliri var.

İktidar önceki gün ‘müjde’ diyerek bir konut seferberliği başlattı. İlk kez ev alacaklara %0.99 faizle kredi verileceğini duyurdu. Müteahhitler sevindi. 1 milyon lira kredi kullanıp 14 bin 278 lira taksit ödemeyi göze alanların en az 30 bin lira maaşı olmalı.”  

Yeni Şafak gazetesinin manşetinde, “Konuta hareket gelecek” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Konut alacaklar için kredi faizlerinin %0,99’a düşürülmesi, inşaatı devam eden konut projelerine 20 milyar lira ve sosyal konutlar için TOKİ’ye 30 milyar lira ayrılması sektörü heyecanlandırdı. Sektör temsilcileri konut arzının artacağına, piyasanın hareketleneceğine ve konutlara erişimin kolaylaşacağına dikkat çekti.”

Hürriyet gazetesi manşetindeki, “Konut paketi ne getirir” başlıklı haberinde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı konut sektörüyle ilgili 3 paket gündem yarattı. Peki yüzde 0.99 faizle konut kredisini de içeren paketler vatandaşa ve inşaat sektörüne nasıl yansır? Fiyatlar çıkar mı düşer mi? İşte sektör temsilcilerinin öngörüleri:

-Talebi karşılayacak yeni konut üretilemediği için fiyatlar bir süre daha artabilir ama sonra dengelenir.
-Faiz yükü biraz daha azaldı. 0.99’luk faiz oranı ilk konutu almak isteyenler için fırsat olabilir.
-TOKİ’nin yapacağı sosyal konutlarla, bütçeleri sınırlı dar ve orta gelirliler ev sahibi olabilir.”   
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design