Anasayfa / Medya izleme / “Özgür basın susmayacak”

17 Haziran

“Özgür basın susmayacak”

​Diyarbakır’da 16 gazetecinin tutuklanması sadece Yeni Yaşam ve Evrensel gazetelerinde yer bulabildi.

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “Özgür basın susmayacak” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Diyarbakır’da gözaltında tutulan 20’si gazeteci 22 kişiden 16’sı çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı, 5’i ise adli kontrolle serbest bırakıldı. Gece geç vakitlerde verilen tutuklama kararında gazeteciler ‘örgüt üyeliği’ ile suçlanırken, karar tepki gösteren meslektaşları, ‘90’lı yıllardan bu yana denediğiniz tüm yöntemlerle başaramadınız. Bu operasyonlarla da başaramayacaksınız’ dedi.

Kararda, 16 gazeteci ‘üretilen haber içerikleri, yayın politikası ve haberlerin dili’ ile suçlandı. Üzerinde kısıtlılık olan dosyanın ‘gizli tanıklar’la oluşturulduğu bildirilirken, savcı gazetecilere Nudem Durak’la ilgili kampanyayı, Adalet Nöbeti’ndeki ailelerin haberlerini, haber kaynaklarıyla olan telefon konuşmalarını ve 90’lı yıllarda kaybedilenlerin aileleri ile yapılan röportajları sordu.” 

Evrensel gazetesi habere sürmanşetinde, “Gazeteciliğe büyük gözdağı” başlığıyla yer ayırdı:

“Diyarbakır’da 8 Haziran’da gözaltına alınan 16 gazeteci dün sabah saatlerinde tutuklandı. Gazeteci İnci Hekimoğlu ise dün gözaltına alındı. Gazetecilerin avukatlarından Mehdi Özdemir mesleki faaliyetlerinden ötürü hiç kimsenin yargılanamayacağını söyledi. TGS Diyarbakır Temsilcisi Mahmur Oral ve DİSK Basın İş Genel Sekreteri Özge Yurttaş da dayanışma çağrısı yaptı.”

“Herkes susacak Şahsım konuşacak”

Birgün gazetesi manşetinde, “Herkes susacak Şahsım konuşacak” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Gazetecileri soyut ve kapsamı belirsiz nedenlerle cezaevine gönderecek, sosyal medyaya ise yeni sınırlamalar getirecek Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilerek Genel Kurul’a sevk edildi. Sansür ve otosansürün yanı sıra gazetecilerin uzun sürelerle hapiste kalmasına yol açacak düzenlemenin tartışmalı maddelerinde değişiklik yapılmadı.

Komisyonda kabul edilen teklife göre, Türk Ceza Kanunu’na, ‘Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçu ekleniyor. Bu suçu işlediği iddia edilenler bir yıldan üç yıla kadar hapisle cezalandırılacak. Failin, suçu gerçek kimliğini gizlemek suretiyle veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlemesi halinde, ceza yarı oranında artırılacak. Bir bilginin halkı yanıltıcı nitelikte olup olmadığının ne şekilde belirleneceği, bu tanımı kimin yapacağı ise belirlenmedi. İnternet haber siteleri de Basın Kanunu kapsamına alınacak. ‘Basın ahlak esaslarına aykırılık’ gerekçesiyle gazetecilerin basın kartları iptal edilebilecek. İnternet haber sitelerinin tekzip metinlerini 24 saat içerisinde yayımlaması, yasal zorunluluk olacak. “Uygun bulunmayan” içeriklerin kaldırılmaması durumunda, internet sitelerine erişim engellenebilecek.

Kanun teklifinin açıkça seçim öncesi kullanılmak üzere hazırlandığını bildiren Prof. Dr. Metin Günday, ‘Halkı yanıltıcı bilginin alenen yayılması’ tanımının herkes için farklı bir anlam taşıyacağını bildiren Günday, ‘Kime göre yanıltıcı bilgi? Buna kim karar verecek? Bunlar belli değil. Suç ve cezanın kanuniliği ilkesi, Anayasa’nın vazgeçilemez ilkeleri arasında görülür. Kanun teklifi ile bu ilke de yok ediliyor. Seçim öncesinde bu düzenlemenin gündeme gelmesi ayrıca önemlidir. Bilginin tek tipleşmesini isteyen iktidar, kanunu elinden geldiğince kullanacaktır. İnsanlar korkup elindeki veriyi, aklından geçen eleştiriyi paylaşamayacak. Muhalif sesler kısılacak’ diye konuştu.”

“Herkes ters şeritte!”

Karar gazetesi manşetindeki, “Herkes ters şeritte!” başlıklı haberinde, “Dünyada yaşanan gelişmelerin enflasyonu yükseltme riski hükümetleri önlem almaya yöneltti. Brezilya’dan Güney Afrika’ya birçok ülke ekonomi biliminin gereklerini gözeten adımlar attı. Savaştaki Rusya’dan sonra ABD de son 28 yılın en yüksek faiz artışına gitti. Enflasyonun rekor kırdığı Türkiye’de ise rasyonaliteye aykırı yaklaşımda ısrar sürüyor. ‘Doğrusu bizimki’ tavrının faturası 85 milyona çıkıyor.

Savaşın da etkisiyle enflasyondaki artış küresel bir boyut kazandı. Gıdadan akaryakıta yükselen fiyatlar nedeniyle merkez bankaları ısınan ekonomilerini soğutmak için faiz artırımına gitti. Brezilya yüzde 2.25 seviyesinde olan faizi yüzde 13’e çekti. Güney Kore, Hindistan, İsviçre gibi ülkeler de benzer yolu izledi. Son olarak ABD Merkez Bankası 1994’ten bu yana tek seferde gerçekleştirilen en hızlı faiz artışı kararına imza attı.

FED Başkanı bir sonraki toplantıda yeni artış sinyalini de verdi. Dünya aynı yönde giderken MB enflasyondaki artışa rağmen altı aydır faizi sabit tutuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Faizleri indirmeye devam edeceğiz’ sözleri ise kurdaki artışı tetikledi. Enflasyon, kur döngüsünün devam ettiği süreçte ekonomistler ‘Ekonomiyi çıkmaza sokan yaklaşımda ısrarla oluşan fatura her geçen gün kabarıyor’ uyarısında bulundu’ ifadelerine yer verdi. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design