Anasayfa / Medya izleme / “Hatadan dönüş için son şans”

20 Haziran

“Hatadan dönüş için son şans”

Gündemin öne çıkan haberleri Karar, Cumhuriyet ve Birgün gazetelerinin manşetinde yer aldı.

Karar gazetesi manşetinde, “Hatadan dönüş için son şans” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Seçim sürecinde ‘sansür silahına dönüşür’ kaygılarına yol açan sosyal medya tasarısı bu hafta Meclis’te karara bağlanacak. Pakette ‘halkı yanıltıcı bilgiyi yayma’ suçuna 3 yıl hapis cezası öngörülmesi ‘Haberin doğru olup olmadığına kim karar verecek?’ tepkisine yol açtı. Her kesimden ortak çağrı yükseldi: Tasarıdaki ucu açık, muğlak ifadeler cadı avına kapı aralar. Kaybeden Türkiye olur. Bu büyük yanlışı TBMM’de düzeltin.

AK Parti ve MHP’nin Meclis’e taşıdığı, muhalefetin ‘sansür yasası’ olarak tanımladığı düzenleme TBMM Adalet Komisyonu’ndan geçti. Bu hafta Genel Kurul’da yapılacak görüşmeler öncesi ‘geri adım atılsın’ çağrıları öne çıktı. Düzenlemede en şiddetli eleştiriler, 3 yıla kadar hapis öngören ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ maddesine geldi. Bilginin yanıltıcı olduğuna nasıl karar verileceği vurgulandı.

Muhalefet, tasarının seçimden önce çıkarılmasına dikkat çekerek komisyonda şerh koydu. ‘Hükümetin amacı geçinemeyen milyonların sesini kısmak, muhalefeti susturmak, sosyal medyada cadı avı başlatmak’ değerlendirmeleri öne sürüldü. Basın örgütleri de ‘Suistimale zemin oluşturur’ itirazını dile getirdi. Toplumdaki gerilimi artıracak düzenlemedeki tepki çeken maddelerin geri çekilmesi çağrıları yapıldı.”

“Ormanlarda rant yangını”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Ormanlarda rant yangını” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Zeytinlikleri madenciliğe, orman ve tarım arazilerini sanayiye ücretsiz veren iktidar şimdi de yeni rantın önünü açıp her ilde ‘millet ormanı’ yapılmasını istedi. Cumhuriyet'e konuşan TOD Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Atmış, ‘Yani her şeyi yapabilirsiniz. İşletmecilere ‘millet ormanı’ olarak verip, işlettirecekler. Buralara 3.5 kata kadar bina inşa edilebilecek. Restoran, düğün salonu gibi çeşitli tesisler kurduklarını göreceğiz’ dedi.

Türkiye Ormancılar Derneği (TOD) Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Atmış, millet ormanlarının, millet bahçelerinin benzer olduğunu belirterek, ‘Millet bahçeleri tamamen yapılaştırılmış, estetikle ve park anlayışıyla ilgisi olmayan, bir sürü objenin yığıldığı alanlar. Bu yetmemiş olmalı ki OGM, bölge müdürlüklerine talimat gönderildi; ‘her ilde bir tane mevcut mesire yerini millet ormanına çevireceksiniz’ denildi. Orman zaten milletin, halk zaten ormanlardan yararlanıyor’ dedi.”

“Üretmeyenlere milyarlık kıyak”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Üretmeyenlere milyarlık kıyak” başlıklı haberinde, “Geçilmeyen yollar, köprüler, uçulmayan havalimanları için müteahhitlere uzun yıllara kadar yayılan garantiler verilirken elektrikte de benzer bir uygulama 4 yıldan bu yana sürüyor. Yurttaşlar karşı karşıya kaldıkları yüklü elektrik faturalarını ödeyemezken şirketlere üretmedikleri elektrik için bugüne kadar ödenen tutar 9,4 milyar TL oldu.

Avrupa ülkelerinde arz güvenliğini sağlamak amacıyla uygulanan ancak Türkiye'de arz sorunu bulunmamasına karşın 2018'den bu yana yürürlükte olan ‘Kapasite mekanizması’ ödemeleri şirketler için bütçeden karşılıksız ek gelir yolu oldu.

Mevcut üretim tesislerinde bir devre dışı kalma durumu yaşandığında devreye girebilecek nitelikte tesisleri hazır bekletme mantığına dayanan bu sistemde şirketler dönemlik ihalelerle belirleniyor ve beklemeleri karşılığında ödeme yapılıyor. Ancak Sayıştay ve meslek odaları tarafından eleştirilen bu sistem ‘Atıl durumda olan veya teknik kapasitelerinde üretim yapmakta zorlanan ancak Kapasite Mekanizması uygulaması ile kamudan kaynak aktarılan birçok santralin, gerçek bir ihtiyaç olduğunda, gerçekten devreye girip giremeyeceği, girebilecekse ne kadar süre içinde devreye girebileceği’ sorusuna net yanıt vermiyor.

2018 yılında doğalgaz ve yerli kömür yakan ithal kömür santralları bu ödemeden yararlanmaya başladı. Ödemede öncelik yerli linyit, taş kömürü ve asfaltit santrallarına verildi. Başvuruları kabul edilen özel sektör santrallarına, maliyetleri piyasada oluşan fiyatın altında kalması nedeniyle satış yapamaması veya zarar etmesi durumunda, üretim yapmadıkları veya zararına satış yaptıkları süre için TEİAŞ tarafından ilave ödeme yapılmasının yolu açıldı. Yönetmelik 2019 yılında değiştirilerek hidroelektrik santrallar kapsam içine alındı, başta ödeme parametreleri olmak üzere şirketler lehine düzenlemeler yapıldı” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design