Anasayfa / Medya izleme / “Yine bir kâbus gecesi”

23 Haziran

“Yine bir kâbus gecesi”

​Gazetelerin manşetinde Marmaris’teki orman yangını öne çıktı.

Karar gazetesinin manşetinde, “Yine bir kâbus gecesi” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Orman yangınları Türkiye’ye geçen yıl felaketi yaşatırken ilk kıvılcım Marmaris’e düştü. Gece yükselen alevlere havadan müdahale sabah saatlerinde başladı. Ateş kapanındaki evler tahliye edildi, bin 439 futbol sahasından daha fazla alan küle döndü. Yaz boyunca pusuda bekleyecek tehlikeye karşı uçak ve helikopter filosunun daha da güçlendirilmesinin bir aciliyet olduğu vurgulandı.

Ortak miras olan ormanlar geçen yılki yangınlarda küle dönerken kâbus Muğla’da geri döndü. Marmaris Bördübet’te akşam başlayan yangın rüzgârın etkisiyle yayıldı. Binden fazla personel alevlere karadan müdahale ederken 20 helikopter, 14 uçak havadan destek verdi. ‘Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’ ilan edilen sahanın yüzde 20’si alevlere teslim oldu. Orman Bakanı Kirişçi bin 28 hektar alanın etkilendiğini açıkladı.

Programını erteleyip afet bölgesine gitmek isteyen Kılıçdaroğlu’nun uçağının Dalaman’a inişine ‘yoğunluk’ olduğu gerekçesiyle izin verilmediği ileri sürüldü. Muğla Başsavcılığı soruşturma başlatırken ilk büyük sınava eleştiriler geldi. CHP’li Mürsel Alban, bakanlığa ‘Bu yılki ihaleyi neden sonuçlandırmadınız?’ sorusunu yöneltti. CHP’li Burak Erbay da alevlere etkin müdahale edilmediğini savundu.”

“Motivasyon eksik”

Birgün gazetesi manşetinde, “Motivasyon eksik” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Geçen yıl binlerce hektarlık alanı küle çeviren, ülke tarihinin en büyük yangınından ders çıkarılmadığı bir kez daha Marmaris’te gözler önüne serildi. Çıkan yangın kısa sürede rüzgarın da etkisiyle büyük bir alana yayılırken, iktidarın gündeminde ise müdahale eksikliklerini eleştirenler vardı.

Marmaris, geçen yıl ülke tarihinin en büyük orman yangınının travmasını henüz üstünden atamamışken, önceki akşam saatlerinde Bördübet Mevkii’nde başlayan yangınla sarsıldı. Bölgede başlayan orman yangını rüzgârın da etkisiyle geniş bir alana yayıldı. Önceki akşam 20.00 saatlerinde çıkan yangına helikopterlerle havadan başlayan müdahale, havanın kararmasıyla son buldu. Sabahın saatlerinden itibaren havadan müdahaleye tekrar başlandı.

Geçen yıl yaşanan orman yangınlarından iktidarın ders çıkarmadığı Marmaris’te çıkan yangınlarda bir kez daha görüldü. Geçen yıl 139 bin 503 hektarlık alan kül olurken Marmaris’te çıkan yangına yapılan müdahalelerin yetersizliği yine tartışma konusu oldu.

Dün sabah saatlerinde açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yangının çıkış anından 8 dakika sonra müdahale edildiğini belirtti. Kirişçi, 20 helikopter, 14 uçak ve yaklaşık bin 500 personel ile söndürme çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Bakan Kirişçi’nin açıklamalarını ise yurttaşlar ve bölgedeki CHP'li milletvekilleri yalanladı. Alınan bilgilere göre; bölgede sadece bir uçak ve dört helikopter görüldüğü belirtildi. Konu hakkında Orman Genel Müdürlüğü (OGM), hava araçlarının güvenlik ve yangınla mücadelenin kesintiye uğramaması açısından timler halinde hareket ettiği için aynı anda havada görülemediğini açıkladı.”

“Uçakları gören var mı?”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Uçakları gören var mı?” başlıklı haberinde, “Muğla’daki orman yangınında yine Türk Hava Kurumu’na ait uçaklar yoktu. Bakanlık THK’nin denizden su ikmali yapabilen uçakları yerine yeni ‘Ateş Kuşları’ olarak pazarlamaya çalıştığı kiralık 14 uçak ve 20 helikopterle yangına müdahale etti.

Orman Bakanlığı’nın İspanya’dan kiraladığı 14 adet Air Tractor tipi uçak denize inemiyor. Yalnızca havaalanlarından ikmal yapabiliyor. Bu gerçeği bakanlık yetkilileri halktan gizledi. İzmir Orman Bölge Müdürü uçakların denizden, gölden, barajdan su alabilmesinin yanı sıra karadan da hortum aracılığı ile dolum yapabildiğini söyledi. 

Bakanlık yetkililerinin kamuoyuna yeni ‘Ateş Kuşları’ olarak pazarlamaya çalıştığı uçaklar Muğla’da süren yangınlarda denizden su alamadığı için alevlere anında ve yeterli müdahale edemedi. Her bir uçağın havaalanına inip dolum yapıp kalkması bir saati buldu. Oysa THK uçaklarının denizden su alıp yangına müdahalesi ortalama yedi dakika sürüyordu” ifadelerine yer verdi.

“Sabotaj yangını”

Yeni Şafak gazetesi manşetinde, “Sabotaj yangını” başlıklı habere yer verdi:

“Türkiye son birkaç yıldır yaz aylarını, ciğerini yakan orman yangınlarıyla boğuşarak geçiriyor. Sıcaklık, nem ve rüzgâr hızının doğal yangına elverişli görülmediği bir ortamda Marmaris’te aynı anda üç yerde yangın çıktı. Ekiplerin söndürme mücadelesini gölgelemek isteyen bazı çevreler, yine provokasyona girişti.”

“Kâbus erken başladı”

Hürriyet gazetesi manşetindeki, “Kâbus erken başladı” başlıklı haberinde, “Marmaris’te yüzlerce hektar alan kül oldu. Sabotaj ihtimali araştırılıyor. Uzmanlara göre önümüzde sıcak ve uzun bir yaz var. Yangınları en aza indirmek için herkese önemli görevler düşüyor” ifadelerini kullandı.

“Seferberlik”

Sabah gazetesinin manşetinde, “Seferberlik” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Devletin tüm kurumları Marmaris’teki orman yangınına olağanüstü bir çabayla müdahale ediyor.

Yoğun kızılçam ağaçlarının olduğu Bördübet bölgesinde önceki gün başlayan yangın rüzgarın da hızıyla 400 hektarlık alanı etkisi altına aldı. Havadan onlarca helikopter ve uçağın yanı sıra karadan da yüzlerce personel insanüstü bir gayretle alevlere karşı mücadele veriyor. Başkan Erdoğan da bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Alevlerin şiddetlendiği Değirmenyanı Köyü’nde evler boşaltıldı. Yangında sabotaj ihtimali araştırılıyor.”  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design