Anasayfa / Medya izleme / “Sandık güvenliğine gözdağı kabul edilemez”

22 Mayıs

“Sandık güvenliğine gözdağı kabul edilemez”

Evrensel, İçişleri Bakanı Soylu’nun Oy ve Ötesi’ne yönelik suçlamasını manşete taşıdı.

Evrensel gazetesinin manşetinde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun seçim güvenliğini takip eden Oy ve Ötesi’ne yönelik suçlayıcı sözleri ve müdahalesi yer aldı. “Sandık güvenliğine gözdağı kabul edilemez” başlıklı haberde şöyle denildi: 

 

“Sandık güvenliğinden sorumlu Süleyman Soylu, uzun yıllardır her seçimde görev alan Oy ve Ötesi’ni hedef aldı: “Bunlar polislere baskı yapıp, ‘Bu sadıklarla beraber biz gideceğiz’ diyorlar. Siz Gezicisiniz, biz sizi biliyoruz. Siz seçimi karıştırmak için oradasınız.”

 

Hukukçu Kamil Sürek, Soylu’ya itiraz etti: “Soylu’nun amacı yine eskisi gibi sandık başlarında sadece kendi olması” dedi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu sandık güvenliği için çağrı yaptı: “Sandığı terk etmek yok. Biz onların, o bir avuç insanın ciğerlerini biliyoruz. 2019’dan biliyoruz. Onların sandık başı numaralarını da biliyoruz.”

 

“İflasın öncesinde son şans 28 Mayıs”

 

BirGün gazetesinin manşetinde ise, Ak Parti'nin ekonomi yönetimi yer aldı. Hayri Kozanoğlu imzalı “İflasın öncesinde son şans 28 Mayıs” başlıklı haberde şöyle denildi:

 

“Aslında seçim sonuçlarının yüzlerini güldürmesine karşın AKP’nin ekonomi yönetimi aciz durumda. 28 Mayıs’a kadar durumu idare edebilmek için debeleniyor. Adeta 3 perdeli bir trajedi yaşanıyor. Tüm trajedilerdeki gibi ortalarda tumturaklı sözler sarf eden “kahramanlar” dolaşıyor. Ama aşırı ihtirasların, açgözlülüğün bedelini sade insanlar ödüyor.

 

Kuru zapt etmek için rezervler tüketildi. Ödenmesi gereken 203,3 milyar dolar dış borç bulunuyor. Seçim sonrası ödemeler dengesi krizine sürüklenme olasılığı çok yüksek.”

 

“Sokaklarda yine aynı afişler”

 

Karar gazetesi, cumhurbaşkanlığı seçimin ikinci turu öncesi montaj videoları ve sahte broşürleri manşete taşıdı. “Sokaklarda yine aynı afişler” başlıklı haberde şöyle denildi: 

 

Seçimin ikinci turu öncesi montaj videolarla, sahte broşürlerle yürütülen propaganda sandığı kuşatıyor. Nevşehir'de belediye eliyle asıldığı iddia adilen sahte afişler sürecin ulaştığı vahim noktayı ortaya koydu. Seçime beş gün kala ortak çağrı yükseldi: Fakirlik, hukuksuzluk konuşulacağına hesaplı provokasyonlar gündemi işgal ediyor. Bu tahrikler sandığa gölge düşürür.”

 

“Sandıklarda devşirme oy”

 

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde ise, seçim öncesi ‘yabancı seçmen’ tartışması yer aldı. Rıfat Kırcı imzalı “Sandıklarda devşirme oy” başlıklı haberde şöyle denildi:

 

“Tarihi seçim öncesi yabancı seçmen tartışması başladı. 400 bin dolar veren, ailesiyle birlikte Türk vatandaşı oldu. Türkiye'de yaşamayan, Türkçe bilmeyen binlerce kişi, AKP sloganlarıyla yurtdışında sandığa gitti. Vatandaş yapılan sığınmacılarla birlikte yabancıların seçim sonucuna etkisi de arttı. 

 

CHP’li Bakan, “Oyları yüzde 1’e denk geliyor. Türk vatandaşlığı parayla satın alınmaz. Biz bu vatandaşlığı Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda kazandık” dedi. İYİ Partili Çıray, “Yabancılar, AKP'yi iktidarda tutmak için oy atıyor. Sandığa gidip vatanımıza sahip çıkmalıyız” diye konuştu.”Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design