Anasayfa / Medya izleme / “Pirus zaferi*”

29 Mayıs

“Pirus zaferi*”

BirGün, Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesini, yenilmeye mahkûm galibiyet olarak tanımladı.

BirGün gazetesinin manşetinde, Recep Tayyip Erdoğan’ın ikinci turda yeniden cumhurbaşkanı seçilmesini Pirus Zaferi* olarak tanımladı. Pirus Zaferi* yıkıcı büyüklükte kayıplar pahasına kazanılan bir zafer ve kazanılan zaferin verilen kayıplardan sonra anlamsız hale gelmesini ifade eder. Aslında kısaca, yenilmeye mahkûm galibiyetleri anlatmak için kullanılır. Gazetenin "Pirus Zaferi*" başlıklı haberinde şöyle denildi: 

 

“Seçimi kazanmak için tüm güçleri ile saldırdı. Devlet ve yargıyı arkasına aldı. İHA, SİHA, savaş gemisi ve TOGG seçim bibloları şehirden şehre taşındı. Montaj videolar, sahte bildiriler ve afişler hazırlandı. Bu sahtekarlık seçim mitinglerinde, televizyonlarda sergilendi. Okullara, apartmanlara dağıtıldı. Muhalefet adayına karartma uygulandı.

 

Toplumun yarısından fazlası düşman, terörist ilan edildi. Sokaklarda muhalif siyasetçilerin afişleri asılarak hedef gösterildi. TRT başta olmak üzere televizyonların çok önemli bölümü muhalefeti hiç görmedi. Sosyal medya hatta mesaj hatları bile kontrol edilmeye çalışıldı.”

 

 “Sandık mücadeleye çağırdı”

 

Evrensel gazetesinin manşetinde de, Erdoğan'ın adaletsizce ve hukuksuzca bir seçim kampanyasıyla yeniden kazandığı yazıldı. “Sandık mücadeleye çağırdı” başlıklı haberde şöyle denildi:

 

“Montaj, şantaj, tehdit eşliğinde iktidarın adaletsizce yürüttüğü Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda muhalefetin adayı Kılıçdaroğlu oyunu ilk tura göre arttırsa da Erdoğan yüzde 52 oy oranıyla kazandı.

 

Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, ilk turda aldığı 27.5 milyon oya yakın bir oy alarak seçimi kazandı. Yüzde 48’lik oy oranında kalan muhalefetin adayı Kılıçdaroğlu ise ilk turda 24.5 milyon olan oyunu yaklaşık olarak bir milyon artırdı. Türkiye’nin neredeyse yarısı tek adam düzenine karşı ‘mücadeleye devam’ dedi. "

 

“Beş yıl daha Erdoğan”

 

Karar gazetesi ise manşetinde “Beş yıl daha Erdoğan” dedi. Haberde şöyle denildi: 

 

“Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci raundunda kazanan Erdoğan oldu. Erdoğan ilk turdaki oyunu korurken Kılıçdaroğlu’nun ‘Vatanını seven sandığa gelsin’ çağrısına karşılık seçime katılımda belirgin bir düşüş dikkat çekti. Ekonomik kriz ve depremde yaşanan olumsuzluklar başta olmak üzere ülkedeki ciddi problemlere rağmen, muhalefete yöneltilen terörle işbirliği suçlamalarının gölgesinde geçen seçimde halk Erdoğan'a bir dönem daha yönetim yetkisi verdi.”

 

“Kaybederek kazandı”

 

Cumhuriyet gazetesi de manşetinde, Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesine “Kaybederek kazandı” dedi. Haberde şöyle denildi: 

 

“Anayasayı çiğneyerek 3. kez aday olan Erdoğan, seçim süreci boyunca devlet olanaklarını kullandı. Erdoğan'ın oy oranı büyük şehirlerde geride kaldı. Yurttaş yine oylarını korumak için sandıkların başında nöbet tuttu.

 

64 milyon yurtiçi seçmenin 53 milyonu aşkını oy kullandı. 1.9 milyondan fazla yurtdışı seçmen de sandık başındaydı. İlk turdaki yüzde 88.84’lük katılım, yüzde 85.7’ye düştü. Cumhur’un yabancı “oy”unu tuttu, devşirme oylar belirleyici oldu.”Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design