Anasayfa / Medya izleme / “Gericiliğe geçit yok”

02 Haziran

“Gericiliğe geçit yok”

BirGün, HÜDAPAR ve Yeniden Refah Partisi’nin bugün Meclis’teki yemin törenine karşı kadın örgütlerinin görüşlerini manşete taşıdı.

BirGün gazetesinin manşetinde, kadınlara yönelik politikaları ile tartışma yaratan HÜDAPAR ile Yeniden Refah Partisi’nin milletvekillerinin bugün Meclis’te gerçekleşecek yemin törenine karşı kadın örgütlerinin açıklamalarına yer verdi. Sibel Bahçetepe imzalı “Gericiliğe geçit yok” başlıklı haberde şöyle denildi:

 

“AKP’nin HÜDAPAR ve Yeniden Refah ile kurduğu ittifak sonucu Meclis sıralarında yerlerini alacak yeni milletvekilleri bugün TBMM'nde yeminlerini ederek çalışmalarına başlayacak. 

 

Kadın hakları başta olmak üzere, eğitimde eşitsizlik, LGBTİ+ bireylerin hedef gösterilmesi gibi gibi pek çok alanda hedef gösterilmelere karşı mücadele vurgusu yapan kadın örgütleri "6284 sayılı 'Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun' başta olmak üzere çok sayıda düzenleme gündeme gelebilir. Kadınların kazanılan tüm haklarını koruyacak ve bunun için tüm gücüyle mücadele edecek. Kadınların direnişi yükseliyor" dedi.

 

“Kurultay için düğmeye bastı”

 

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde de, CHP’de dün gerçekleşen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının detaylarına yer verildi. Sarp Sağkal imzalı “Kurultay için düğmeye bastı” başlıklı haberde şöyle denildi:

 

“CHP’de 5 saat süren Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında tüm üyeler istifa etti. CHP lideri Kılıçdaroğlu, yeni üyelerini Parti Meclisi toplantısı sonrası netleştirecek. 

 

Kurultay sürecinin başlatılması için talimat veren Kılıçdaroğlu, yeni yol haritasını ise önümüzdeki hafta açıklayacak. Bazı MYK üyeleri “bahar” temasıyla yürütülen kampanyayı eleştirdi. 

 

“Terörle işbirliği” algısının değiştirilmesine yeterince odaklanılmadığı değerlendirmesi yapıldı. Eleştirileri tek tek not alan CHP lideri, Meclis’teki görevlendirmeler için “Kulis telefonları yapmayın” diye uyardı.”

 

“Doların önü açıldı”

 

Karar gazetesinin manşetinde, döviz kurundaki gelişmelere yer verildi. “Doların önü açıldı” başlıklı haberde şöyle denildi:

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Enflasyon, kur öncelikli işimiz” sözleri sonrası ekonomi gündemi öne çıktı. Dövizdeki dalgalanma ise ‘Bu gidişat nereye kadar sürecek?’ sorusuna yol açtı. 

 

28 Mayıs’tan bu yana hızlanan yükseliş trendiyle dolar 20.82’yi aşarak en yüksek seviyesine ulaştı. Sandığa kadar kur korumasıyla, swap anlaşmalarıyla, eritilen rezervle kurulan barajın artık kaldırılmaya başlandığı değerlendirmeleri yapıldı.

 

Uzmanlar, uzun süredir kuru baskılamaya dönük adımlarla oluşan yükün artık taşınamaz hale geldiğini kaydetti. Önceki hafta 21 yıl sonra ilk kez sıfırın altını gören MB’nin net uluslararası rezervleri geçen hafta eksi dört milyar dolara indi.”

 

“Hastayı bırakıp malzeme arıyoruz”

 

Evrensel gazetesinin manşetinde ise, şehir hastanelerindeki tıbbi cihaz ve malzeme eksikliğine dikkat çekildi. Kübra Kırımlı imzalı “Hastayı bırakıp malzeme arıyoruz” başlıklı haberde şöyle denildi:

 

“Şehir hastanelerini işleten şirketlere 2022’de 5 bakanlığın bütçesini aşan 33 milyar liradan fazla kaynak aktarıldı. Ama 28 Eylül 2022’de açılan Ankara Etlik Şehir Hastanesi tıbbi cihaz sorunu yaşıyor. 

 

Etlik Şehir Hastanesi yenidoğan yoğun bakım kliniğinde, her yoğun bakımda kullanılan infüzyon ve perfüzör gibi cihazlara dair hemen her hafta ihale yapıldığını ve eldeki cihazların her hafta değiştiğini söyleyen hemşire, “Bu iki cihaza dair sıkıntı yaşıyoruz. Etlik’e ilk geldiğimizde eski hastaneden getirdiğimiz cihazlarımızı kullandık. Daha sonra cihaz ihalelerine girilmeye başlandı ama her cihazla ilgili ayrı bir ihaleye girildiği için elimizdeki set ve uzatma line’ları bu cihazlarla uyuşmadı” dedi.

 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya da Etlik Şehir Hastanesinde 3-4 aydır bu sorunun yaşandığını doğruluyor.”Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design