Anasayfa / Medya izleme / “Makul katliam”

23 Ocak

“Makul katliam”

Adalet Bakanlığı’nın Roboski katliamıyla ilgili skandal savunması sadece birkaç gazetenin ön sayfasında yer aldı


Adalet Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi’ne gönderdiği yazıda, “Hata olduğunun anlaşılması, kullanılan gücü otomatik olarak haksız hale getirmez” dedi ve Roboski katliamına ilişkin ailelerin yaptığı başvuruların reddedilmesini istedi.

Birgün manşetten verdiği habere, “Öldürsek de haklıyız” başlığını attı ve “Anayasa Mahkemesi’ne taşınan Roboski katliamı soruşturmasına ilişkin görüşü istenen Adalet Bakanlığı yazısında, ‘Daha sonra bir hata olduğunun anlaşılması, kullanılan gücü otomatik olarak haksız hale getirmez’ ifadelerine yer verdi” dedi.

Özgür Gündem, habere “Rezalet Bakanlığı” başlığıyla manşetin altında yer verdi: “34 Kürt köylüsünün bombalarla parçalanarak katledildiği Roboski Katliamı’nda Adalet Bakanlığı skandal bir savunma yaptı. Anayasa Mahkemesi’ndeki dava öncesi savunmasını gönderen Adalet Bakanlığı, ‘Hata olması, cinayeti haksız hale getirmez’ dedi.”

Cumhuriyet, “Adalet Bakanlığı Roboski katliamını haklı çıkaracak ifadeler kullandı” üst başlığıyla manşetin altında yer ayırdığı haber için, “‘Makul katliam’” başlığını kullandı ve “Adalet Bakanlığı katliama ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne sunduğu görüşü, Genelkurmay’ın ‘olay meşru müdafaadır’ yazısına dayandırdı. ‘Hata olduğunun anlaşılması, kullanılan gücü otomatik olarak haksız hale getiremez’ denilen yazıda, mağdur ailelere tazminat teklif edildiği gerekçesiyle başvuruların reddedilmesi istendi. Olayın koşulları nedeniyle güç kullanımına ilişkin ‘makul bir inanç’ oluştuğunu savunan bakanlık, hükümeti de hakladı” dedi.  

Taraf haberi birinci sayfasının altında, “Roboski’ye korkunç savunma” başlığıyla verdi: “Adalet Bakanlığı’nın Roboski katliamı ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne gönderdiği yazıda skandal ifadeler yer aldı. Bakanlık, ‘Daha sonra bir hata olduğunun anlaşılması kullanılan gücü haksız kılmaz’ dedi.” 
Milliyet birinci sayfasının altındaki habere, “Uludere faciası kaçınılmaz hata” başlığını attı ve “Adalet Bakanlığı, Uludere’deki bombardımanda ölenlerin ailelerinin yaptığı başvuru nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne gönderdiği 28 sayfalık görüşte, olayı, ‘kaçınılmaz hata’ olarak nitelendirdi. Ailelerin kabul etmediği tazminatın, ‘mağduriyeti giderme amaçlı’ olduğu ve bu nedenle başvurunun kabul edilebilirliği açısından dikkate alınması gerektiği de savunuldu” dedi.

“Başbuğ için ikiyüzlü tavır”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Başbuğ için ikiyüzlü tavır” başlıklı haber yer aldı: “AKP’deki tartışmaların ardından gözlerin çevrildiği Gül’ün, Erdoğan’la yaşadığı çatışmaları anlatan kitapta önemli iddialar yer aldı. Gazeteci Emre Soncan, ‘Araf’ta 7 yıl’ adlı kitabında, İlker Başbuğ’un tutuksuz yargılanması gerektiğini söyleyen Erdoğan’ın kapalı kapılar arkasında başka konuştuğundan haberdar olan Gül’ün çevresine ‘bu tavrı samimiyetsiz bulduğunu’ söylediğini iddia etti. Eski Cumhurbaşkanı Gül’ün, Mavi Marmara gemisinin İsrail’e gidişine, ‘Savaş çıkacak’ diyerek karşı çıktığı ve görüşlerini AKP yönetimine ilettiği öne sürülen kitapta, kulağıyla ilgili sağlık sorunları yaşayan Gül’e bazı AKP’lilerin ‘sağır’ yakıştırmasında bulunduğu, Gül’ün de bu isimleri not ettiği belirtiliyor. Gazeteci Soncan’a göre Gül, kulak ameliyatını da bu yüzden oldu.” 

“Bizim damat sahtekarmış”

Hürriyet gazetesinin manşetinde, “Bizim damat sahtekarmış” başlıklı haber yer aldı: “Eski Bilim Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK’taki paralel operasyonunda sahte diplomayla işe girdiği ortaya çıkan Hasan Başaran’ın yeğeninin eşi olduğunu açıkladı: ‘Hasan Başaran, ağabeyimin kızıyla 7 yıl önce evlendi. Herkes onu ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu sanıyordu. Gözaltına alınana kadar eşi dahil ailelerden hiç kimse sahte diplomaya sahip olduğunu bilmiyordu. Ailesi olayla birlikte büyük bir şok ve travma yaşadı. Eşi ve oğlunun durumunu düşünün. Öğrendik ki yıllar önce Başkent
Üniversitesi’nin iki yıllık bilgisayar bölümünde okula başlamış. Ailesine dikey geçişle ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği’ne geçtiğini söylemiş. Sonra mezun oldum deyip sahte diplomayla askere gitmiş ve kısa dönem askerlik yapmış. Belgeleri kontrolden geçmemiş. Daha önce de böyle sahtekarlar yakalandı.’”  

“Parmak izi korkusu”

Taraf gazetesinin sürmanşetindeki, “Parmak izi korkusu” başlıklı haberde, “Yüce Divan oylaması öncesinde AKP grubunda yayılan, ‘evet oyu verenler 48 saat içinde parmak izinden bulunacak’ söylentisi, dört bakanı kurtardı” denildi.

“Kelepçeli özgürlük”

Bugün gazetesinin manşetinde, “Kelepçeli özgürlük” başlıklı haber yer aldı: “türkiye’deki özgür medyaya darbe sansür ve Twitter yasağı gibi ifade özgürlüğüne yönelik baskılar, yargıdan gelen kamu vicdanını yaralayan 5 çarpıcı kararla tescillendi. 1-İHD eski Başkanı Avukat Eren Keskin, 2005’te bir panelde yaptığı konuşma nedeniyle TCK 301. maddeden 10 ay hapse mahkum edildi. Mahkeme fikir özgürlüğünden sabıkalı diye hükmü ertelemedi. Yargıtay cezayı onarsa hapse girecek. 2-Twitter hesabından, ‘Ahirette Allah’ın yüzüne bakamayacağı kişi yalancı hükümdardır’ hadisini paylaşan Prof. İbrahim Cerrah hakkında YÖK soruşturma başlattı. Cerrah, ‘Hadis nedeniyle yıkıcı, bölücü eylemden suçlanıyorum’ dedi. 3-İzmir’de dönemin Başbakanı Erdoğan’a el hareketi yaptığı iddiasıyla kadın öğretmen Kamuran Bedir 354 gün hapse çarptırıldı. Ceza 7 bin liraya çevrildi. Hükmün açıklanması ertelendi. İdari soruşturma ise sürüyor. 4-Konya’da ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ suçlamasıyla tutuklanan ve tepkiler üzerine serbest bırakılan 16 yaşındaki liseli M.E.A’ya 4 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Adalet Bakanı Bozdağ’ın dava açma iznini jet hızıyla verdiği ortaya çıktı. 5-Adana’da sınıf öğretmeni Eser Çapar, Gezi Parkı eylemlerine katıldığı için memurluktan atıldı. Eşi de öğretmen olan 17 yıllık memur Çapar, iptal davası açtı. ‘Bu karar, tüm kamu çalışanlarını baskı altına alma, sindirme anlamına geliyor’ dedi.”           

Etiketler: medya , günlük , adalet , bakanlık , roboski , ,birgün , taraf , cumhuriyet , özgür gündem

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design