Anasayfa / Nasıl yapmalı / P24'ten “Video Aktivizm” semineri

23 Nisan

P24'ten “Video Aktivizm” semineri

Punto24 bu kez “Video Aktivizm Haberciliği” başlıklı seminerle Esenyurt Üniversitesi’ndeydi

 
Punto24 Bağımsız Gazetecilik Platformu, üniversitelerin iletişim, gazetecilik, radyo ve televizyon ve görsel sanatlar bölümlerinde, ‘’Nasıl Yapmalı’’ başlığı altında düzenlediği gazetecilik atölyelerinin bu yılki yedinci seminerini İstanbul Esenyurt Üniversitesi’nde “Video Aktivizm” üzerine gerçekleştirdi.
 
Açık Toplum Vakfı’nın desteğiyle 21 Nisan’da Esenyurt Üniversitesi’nde gerçekleşen seminere, iletişim ve radyo ve televizyon başta olmak üzere farklı bölümlerden çok sayıda öğrenci katıldı.
 
Bağımsız video-gazeteci Fatih Pınar’ın koordinasyon ve eğitimci olarak rol aldığı atölyede “sermaye ve iktidara hizmet eden ana akım medyaya muhalif bir belgeleme eylemi ve bunu yaygınlaştırarak sosyal ve politik bir değişim yaratma hareketi” olarak tanımlanan videoaktivizm konusu ele alındı.
 
Seminerde, dijital teknolojinin ve internetin yaygınlaşmasıyla, kolayca ulaşılabilen basit kameraların yanı sıra, cep telefonlarıyla  ses kaydı yapabilmesi, fotoğraf ve video çekebilmesi ve bunları internet üzerinden anında paylaşıp yaygınlaştırılabilmesi gibi gelişmelerin alternatif medya oluşumuna katkısı anlatıldı.
 
Katılımcılara, video gazetecilik aracılığıyla anlatılacak konuyu aktarma yöntemini seçmek, konu belirlemek, ekip oluşturmak, ekipman sağlanması ile çekim ve kurgu aşamasında izlenilmesi gereken yöntemler ile çekilen videoları internette yayınlama ve yaymak için izlenebilecek yollar anlatıldı.
 
P24’ün Açık Toplum Vakfı desteği ile sürdürdüğü seminerlerinden bir sonraki “Savaş ve Barışta Video Belgeselcilik” başlığıyla ODTÜ GİSAM’da gerçekleşecek. Deneyimli gazeteci Martin Gerner, ODTÜ GİSAM öğretim üyesi Thomas Balkenol ve belgesel yapımcıları Reyan Tuvi ve Kutbettin Cebe’nin eğitimci olacakları atölye, 17 ve 18 Mayıs tarihlerinde yapılacak.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design