Anasayfa / Nasıl yapmalı / “100 günlük talan planı”

06 Ağustos

“100 günlük talan planı”

Birgün gazetesinin manşeti gündemin öne çıkan haberi oldu.


Birgün gazetesi manşetinde, “100 günlük talan planı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “24 Haziran seçimlerinde çoğunluğu kaybetmesine rağmen MHP ile kurduğu ortaklık sonucu iktidarı elinde tutan AKP’nin 100 günlük eylem planı, çevre birçok alanda talanı beraberinde getirdi. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ‘100 günlük eylem planından’ yine şirketlere ve yabancı yatırımcılara ‘müjde’ çıktı. Birçok alanda 100 gün içerisinde hükümetin atacağı adımları ifade eden planın içinden yabancı hastalara öncelikli sağlık sistemi, acil servislerde ‘pansuman tedavi’ dönemi, yapımına karşı yargı mücadelesi verilen termik santral, çevre talanı, emekliye ölüm sınırı ve öğrenciye sanayi yolu çıktı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından ‘müjdelenen’ vaatler ve iç yüzleri şu şekilde: Vaat: Türkiye’yi sağlık turizminde marka haline getirmek için bu alanda faaliyet gösteren kurumların sayısı artırılacak, Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi kurulacak. Gerçek: Yeni düzenleme ile hisselerinin tamamı Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait Uluslararası Sağlık Hizmetleri unvanı ile bir anonim şirket kurulacak. Sağlık turizminden döviz geliri sağlamak amacıyla kurulan bu şirket, ülkede sunulan hizmetlerin tanıtımı konusunda ‘piar’ çalışması yapacak. Uzmanlar bunun ‘yabancılara öncelikli sağlık hizmeti’ anlamına geldiğini vurguluyor. Vaat: Mesleki eğitimde organize sanayi bölgeleri ve üniversitelerle işbirliği güçlendirilecek. Gerçek: Plan ilk olarak, ‘meslek lisesi memleket meselesi’ projesi kapsamında gündeme geldi. Yükseköğretime geçişi azaltmak, orta öğretim mezuniyetinden direkt ara eleman olarak yetişmenin önünü açmak için düzenlendi. Ancak son dönemde meslek lisesi mezunu öğrencilere iş insanlarının ‘ilgisinin’ de azaldığı açığa çıktı. Vaat: 1000 liranın altında emekli maaşı bırakmama sözü yerine getirilecek. Gerçek: AKP’nin yeni döneme ilişkin bu vaadi emeklinin ‘ölüm sınırı’nın da altında yaşatılacağını gözler önüne seriyor. En düşük emekli maaşının 1000 TL’ye ulaşacağı belirtilirken son verilere göre açlık sınırı ise bin 637 TL. Vaat: Madenlerimizin ülke sınırlarımız içinde işlenecek şekilde tesis kurulması kaydıyla kıymetli maden sahalarının ihale edilmesi. Gerçek: Verimli tarım arazilerinin maden sektörü için tahsisi, verimi, ürün çeşitliliğini sona erdirirken maden sahalarından yayılan duman sonucu bu sahalara yakın yerlerde kanser vakaları da görülüyor. Verimli arazilerinin maden şirketlerine devri yeni doğa katliamlarına yol açabilir” ifadeleri kullanıldı.

“İdam utancı”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “İdam utancı” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son yıllarda sık sık gündeme taşıdığı ‘idam’ tartışması yeniden alevleniyor. AKP sıralarından Meclis’e giren Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, ‘Hain ve katiller için idam cezasının geri getirilmesi gerekiyor. BBP olarak ekim ayında teklifimizi Meclis’e sunacağız’ dedi. Hukukçular Destici’nin idam cezası teklifine tepki gösterdi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı ve avukat Öztürk Türkdoğan, bunun yasa teklifiyle değil ancak anayasa değişikliği ile gerçekleştirilebileceğini belirterek, idam cezasını geri getirmek için AKP ve MHP’nin yeterli çoğunluğa sahip olmadığını kaydetti. ‘İdam cezası getirilse dahi bu Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler nedeniyle uygulanamaz’ diyen Türkdoğan, ‘Adnan Menderes geleneğine sahip çıktığını söyleyen siyasetçilerin idama sarılması çok trajiktir ve geçmişten ders almadıklarını göstermektedir’ ifadesini kullandı. ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı da, ‘AB ile müzakerelerde de idam cezasının olmaması, olmazsa olmaz koşuldur. Bu karar alınması Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin durması anlamına gelir’ diye konuştu” ifadelerine yer verildi.

Birgün gazetesi habere ön sayfasının altında, “Erdoğan’ın imdadına Destici yetişti!” başlığıyla yer ayırdı ve “Ankara Milletvekili ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, idam cezasının geri getirilmesini istediklerini belirterek, ekim ayında Meclis’e teklif sunacaklarını açıkladı. Destici, ‘Sayın Cumhurbaşkanımız, ‘Önüme gelirse imzalarım’ dedi. BBP olarak inşallah ekim ayında teklifimizi Meclis’e sunacağız ve oradaki grupların tavrını da göreceğiz’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Sözcü gazetesi ise manşetin üstündeki habere, “İdam Meclis’e geliyor” başlığını attı ve “AKP’den Ankara Milletvekili seçilen BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ‘İdam cezasıyla ilgili teklifi ekimde Meclis’e sunacağını’ açıkladı” dedi. 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design