Anasayfa / Objective / Objective’den şimdi de “Medya Bursu”

12 Haziran

Objective’den şimdi de “Medya Bursu”

“Türkiye’de Medya Sahipliği” ve “Yerel Medyada Bağımlılık/Yolsuzluk” konularındaki araştırmacı gazetecilik projelerine destek sağlanacak…


 
Yıl boyunca birçok farklı alandaki habercilik projelerine burs veren, son olarak da  “Soma Bursu” adı altında madencilik ve Soma faciası özelinde yedi ayrı projeye destek açıklayan Objective Araştırmacı Gazetecilik Programı yeni bir burs verecek. 
 
Türkiye’de Medya Sahipliğinin Yapısı ve bu Yapının Haberalma Özgürlüğü ile İlişkisi
Türkiye’de Yerel Medyanın Bağımlılık ve Yolsuzluk Meselesi
 
Bu iki ana konu başlığında araştırma yapmak isteyenler 1 temmuza kadar “Objective Medya Bursu”na başvurabilirler.
 
İlgilenen gazeteci ve araştırmacıların proje konularını, araştırma yöntemlerini, yapacakları çalışmanın türünü ve hangi ortamda yayınlanmasının hedefleneceğini kısaca açıklayan bir metin ve  bu çalışma için yapmaları gereken harcamaları içeren bütçe teklifiyle başvurmalarını bekliyoruz.

Objective jürisi, gelen teklifleri değerlendirdikten sonra burs kazanan proje ya da projeleri 10 temmuza kadar açıklayacak.
Jüri değerlendirmesinde, yapılacak çalışmaların “akademik” olmaktan ziyade “gazetecilik ürünü” olmasına ve medyada tüketilebilecek bir formatta sunulmasına önem verecek.

Desteğe değer görülen proje ya da projelerin, Türkiye’de Türkçe olarak yayımlanması sonrasında İngilizce, Rusça ve Objective Programı’nın yürütüldüğü yedi ülkede konuşulan diğer dillerde yayımlanması için gerekli girişimler Objective tarafından yapılacak.

 
Başvurular nasıl olmalı?
 
Başvuru metninde, yapmayı teklif ettiğiniz araştırmanın kısa ve net bir tarifi olmalı.

Bu tarif, araştırmanın odağını, kullanacağınız malzemeleri, seyahat vb. planları, olası sonuçları, çalışmanın öngörülen uzunluğunu ve çalışmanın nihai halinin yayınlanmasını hedeflediğiniz tarihi içermeli.

Objective, yazılı metinler (haber, röportaj, yazı dizisi, blog vb.) yanı sıra audio, video ve multimedya formatlarındaki çalışmaları da destekliyor.

Eğer mümkünse, araştırmanızın sonucunda ortaya çıkacak çalışmayı nerede yayınlamayı planladığınızı da başvurunuzda belirtiniz.
Başvurunuzda kısa özgeçmişiniz de yer almalıdır.

Ayrıca araştırmanızla ilgili ayrıntılandırılmış bir bütçe sunmalı, çalışmayı tamamlamak için ne kadar harcama yapmanız gerekeceğini yazmalısınız.

Objective, destek verdiği araştırmalar sonucunda ortaya çıkacak bütün çalışmaları proje sahibi gazetecinin tercih ettiği medya kuruluşuyla aynı anda ya da kendi seçeceği bir medya ortamında yayınlama ve ilk yayından sonra da, program kapsamında üretilen bütün çalışmaları ücretsiz olarak yayma ve dağıtma hakkına sahiptir.

Lütfen başvurularınızı en geç 1 temmuz akşamına kadar EditorObjective1@gmail.com adresine gönderiniz.

Başvurular, Niras/BBC Media Action ortaklığıyla oluşturulan, gazetecilik ve araştırmacılık alanında deneyimli uluslararası bir jüri tarafından değerlendirilecek ve seçilen proje ya da projeler P24 tarafından duyurulacaktır.
 
“Objective” nedir?
 
Kopenhag merkezli Niras ve Londra merkezli BBC Media Action tarafından geliştirilen ve Temmuz 2013’ten itibaren Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan, Moldova, Belarus, Türkiye’de faaliyete geçen Objective Programı’nın amacı bu ülkelerde bağımsız araştırmacı gazeteciliğin desteklenmesi. Objective kapsamında, farklı ülkelerden gazetecilerin birlikte yürüteceği ortak çalışmalar da geliştiriliyor.
Objective’in mali kaynağı Danimarka Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Danimarka Uluslararası Kalkınma Ajansı (DANİDA) tarafından sağlanıyor.


Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design