Anasayfa / Objective / Objective’den altı gazetecilik projesine burs

10 Temmuz

Objective’den altı gazetecilik projesine burs

“Medya” konulu beş proje ile Roboski konulu bir kitaba destek verilecek

Objective Araştırmacı Gazetecilik Programı, “Medya Bursu” başlıklı çağrısı kapsamında beş ayrı projeye destek verme kararı aldı.
 
Niras/BBC Media Action ortaklığıyla oluşturulan uluslararası jüri, Objective’in “Türkiye’de Medya Sahipliğinin Yapısı ve bu Yapının Haberalma Özgürlüğü ile İlişkisi” ve  “Türkiye’de Yerel Medyanın Bağımlılık ve Yolsuzluk Meselesi” konu başlıklarıyla yaptığı çağrı çerçevesinde gelen başvurulara ilişkin değerlendirmesini tamamladı.
 
Jüri bu kapsamda beş projeye maddi destek sağlama kararı aldı:
 
Yerel Basını Haritalandırmak (Yedi ayrı haber, envanter ve araştırma raporu), Işıl Sarıyüce-Doç. Dr. Ceren Sözeri
 
Medya Sahipliğinin Haber İçeriklerine Etkisi (Haber Dosyası), Nurdan Körken-Mehmet Özgün Özkul
 
Belediyelerdeki Yolsuzluğun Karşısına Dikilenler: Türkiye’nin Yerel Gazetecilerinin Ümitsiz Hali (Haber-Araştırma), Noah Blaser
 
Doğu ve Güneydoğu’daki Yerel Medya Gözünden Çözüm Süreci ve 17 Aralık Süreci (Röportaj-Kitap), Mehmet Bozkurt-Murat Kazancı
 
Diyarbakır, Bingöl, Elazığ, Tunceli ve Malatya’da Medyanın Profili (Yazı Dizisi), Bahar Kılıçgedik-Remzi Budancir

 
Üç yıl sonra Roboski
 
Objective jürisi ayrıca, açık burs çağrısı kapsamında son dönem başvurularını da değerlendirdi.
 
Sibel Oral’ın “Roboski Kitabı” başlıklı projesi desteğe değer görüldü. Oral’ın, Roboski Katliamı’nın üçüncü yıldönümü olan 28 Aralık 2014’te yayımlamayı düşündüğü kitap, röportaj ve günce tekniğiyle insan hikayelerini yansıtmanın yanı sıra kapsamlı bir medya izleme çalışmasını da kapsayacak.

 
“Objective” nedir?
 
Kopenhag merkezli Niras ve Londra merkezli BBC Media Action tarafından geliştirilen ve Temmuz 2013’ten itibaren Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan, Moldova, Belarus, Türkiye’de faaliyete geçen Objective Programı’nın amacı bu ülkelerde bağımsız araştırmacı gazeteciliğin desteklenmesi. Objective kapsamında, farklı ülkelerden gazetecilerin birlikte yürüteceği ortak çalışmalar da geliştiriliyor.
Objective’in mali kaynağı Danimarka Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Danimarka Uluslararası Kalkınma Ajansı (DANİDA) tarafından sağlanıyor.
 


Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design