Anasayfa / FİGEN A. ÇALIKUŞU / Beyaz geyikler bütçe açığı vermez...

06 Eylül

Beyaz geyikler bütçe açığı vermez...

‘’Madem bu dönem bitmiyor ve geçmiyor, o hâlde imkân buldukça unutalım’’ ittifakı…

 
Birkaç saniye görmem yetti. Peşine düştüm.
 
Görüntülerini BBC çekmiş, benim gördüğüm görüntüler de o görüntülerdi.
 
Kimdir, nedir, neyin nesidir, biraz daha fazla bilgi kırıntısı için sağa sola göz gezdirip bir köşeye bıraktığım gazete kümesine yönelik farklı bir âlemde seyahat ediyordum.
 
Sonunda görüntünün cazibesi ve ihtişamı ile ters orantılı, kıyılarda köşelerde kalmış bir habercik ve o birkaç satır üzerinden de merakımı kısmen gidercek bir minik alana rastladım.
 
Doğada bu çok nadir rastlanan geyiğin görüntülerini BBC İsveç’in Varmland Bölgesi'nde çekmiş.
 
Beyaz geyik ve gerçekten kolay rastlanmayacak çok etkileyici görüntüsü on beş gün kadar önceydi, sosyal medyada da çok büyük ilgi gördü.
 
Rastladıysanız ya da rastlarsanız, yana yakıla neden beyaz geyik diye tutturduğumu anlayacaksınız ya da çoktan bana hak verdiniz.
 
Beyaz geyiklerin albino türleri denen bir bölüğü de var.
 
Ama bu resmi çekilen albino gibi bir zaafiyetten dolayı beyaz değil. Genetik mutasyon sonucu tüyleri bembeyaz.
 
İsveç’te kendi ortamlarında yaşıyorlarmış, çok küçük bir koloni, sayıları sadece yüz adetten ibaretmiş.
 
Yüz adetlik beyaz geyik popülasyonu hakkında gazete yığını içinde dolanırken daha sert, beni o büyülü resimden koparmaya çalışan hakiki ekonomi rakamlarıyla sarıldım.
 
Kurtulmaya, aldırmamaya, ilgilenmemeye, BBC’nin beyaz geyik görüntüsünün esrik etkisi altında biraz daha vakit geçirmeye çabaladım.
 
Ancak, bir rakam bulunduğu köşeden sanki kopup geldi, gözümün önüne kondu.
 
Beyaz geyik gibi büyüleyici bir hayal âleminin simgesi hiç değildi ama renksiz günlük yaşam gerçeğinin çarpıcı bir alarmıydı.
 
İstemeye istemeye, çok da ilgi alanımda olamayan o rakamsal alarma da ilgi gösterdim.
 
Geçen yıl ilk 7 ayda 1.3 milyar TL fazla veren bütçe, bu yıl aynı zaman diliminde 24.3 milyar TL açık vermiş.
 
1.3 milyar TL fazladan, bir yıl içinde 24.3 milyar TL açık vermeye... 

Beyaz geyik kadar cazip değilse de bunu da merak ettim, ne oluyor?
 
Aslında bunaltıcı nem ve boğucu sıcaklar altında uzun bir bayram süreci ertesinde rakamlara, etkileyici gerçeklere, ülke sorunlarına değinmek ne kadar anlamlı ya da doğru?
 
Ülke zaten boğuluyor ve herkes bu gerçeği unutmak istiyor. Madem bu dönem bitmiyor ve geçmiyor, o halde imkân buldukça unutalım ittifakı gibi bir şey bu.
 
Ben de doğrusu, bu havayı fazla delmeden, bütçe açığının nedenini sathî bir şekilde bulup, konuyu hızlıca unutma gayreti içine girdim.
 
Sürekli teşvikler, devlet destekleri, yeniden yapılandırma laflarını bitmeyen bir mırıltı olarak duyuyoruz.
 
Farklı kesimler hep devlet destekleri peşinde, hükümet de ekonomi sıkıştıkça o sunî teneffüsle nefes aldırma gayretlerine fazlasıyla teşne.
 
Hepimiz memnunuz ama bayram tatili de gene ağır yaralı durumdaki turizm sektörünü, iç turizm hareketiyle biraz daha canlandırma gayretinden kaynaklanmadı mı?
 
Görüntü ürkütücü hâle geldikçe yabancı turist gelmiyor, o hâlde iç turizmle hareket yaratalım. Tatilleri uzatalım hesabı bu.
 
En çok esnaf kesimine yönelik haber gördüm.
 
Esnaf rutin borç ödeyemez hâle geldikçe yeniden yapılandırma adı altında bir parmak bal ile esnafın yaşayabilmesine bir el uzatılıyor. En son da 200 binin üzerindeki esnafın 786 milyon borcunun bir kez daha yeniden yapılandırılacağı haberini okudum.
 
Ama sadece esnaf değil, ekonomi derman yitirdikçe devlet piyasanın yerine geçiyor.
 
Ekonomi kendi sağlıklı metabolizmasını yitirdikçe sunî teneffüs çabası artıyor.
 
Bayram ve tatil günleri rehaveti, beyaz geyiğin o muhteşem ve inanılmaz görüntüsü, lafı uzatmak, pek meraklı olmadığım bir konuda kalem sallamak istemem.
 
Kıssadan hisse söyleyeceğim ise şu; bütçe gittikçe görülmeyen açıklar veriyor, çünkü siyasal iktidar piyasa ekonomisinin sağlıklı işlemesini sağlayan demokratik hukuk düzeninden ve yapısal reformlardan hızla uzaklaştıkça ekonomik devletçiliğe daha derinlemesine demir atıyor.
 
Beyaz geyiği görmediyseniz muhakkak görüntüsünün peşine düşüp bulun.
 
Demokrasi deyip otoriterliğe, piyasa deyip devletçiliğe sapan siyasetten ve bunun topluma getirmeye devam ettiği ağır bunalımdan kısa bir zaman için olsa da kaçmak için harika bir fırsat.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design