Anasayfa / SEZİN ÖNEY / Bir gece ansızın...

oneysezin@hotmail.com

19 Ocak

Bir gece ansızın...

Ümit Yaşar Oğuzcan, bir gün bir şiirinin, 21. yüzyıl Türkiye politikasına damgasını vuran bir slogana dönüşebileceğini aklına getirir miydi?

 
Bu kadar yürekten çağırma beni
Bir gece ansızın gelebilirim
Beni bekliyorsan, uyumamışsan
Sevinçten kapında ölebilirim
 
Ömrünün büyük bir kısmını, tam 30 yılını, İş Bankası'nda rutin bir işte geçiren Ümit Yaşar Oğuzcan, romantizm ve aşk odaklı şiirleri ile tanınan bir şair.
 
Melankolik biri idi Oğuzcan; 24 kez intihara teşebbüs ettiği söyleniyor... Kendini şöyle anlatıyordu:
 
"Önce şunu belirtmek yerinde olur ‘benim hayatım’ roman değildir. Baştan başa şiirdir benim hayatım, şiirdir ve aşktır. Köhne dünyayı 1926 yılında şereflendirdim. Daha doğrusu çilem 1926 yılında Tarsus’ta başladı. Babamın adı Lütfü, anamınki Güzide. İlk çocukluk yıllarından bu yana çeşitli kazalar, hastalıklar, ameliyatlar geçirdim. Üç yaşında ayağım kırıldı, dört yaşında mangala oturdum, beş yaşında 20 basamak taş merdivenden düştüm, yedi yaşında başıma sandık kapağı düştü, bu arada fazla ateşli geçirdiğim kızamık sonucu kekeme kaldım (o günden beri ateşliyimdir). 14 yaşında apandisit, 19 yaşında böbrek (tek böbrekliyimdir), 30 yaşımda bademcik ameliyatı geçirdim."
 
Belki de hayata yeni başlarım
İçimde küllenen kor alevlenir
Bakarsın hiç gitmem kölen olurum
Belki de seversin beni kim bilir
 
Oğuzcan, bir gün bir şiirinin, 21. yüzyıl Türkiye politikasına damgasını vuran bir slogana dönüşebileceğini hiç aklına getirebilir miydi?
 
Kal dersen, dağlarca severim seni
Bir deniz olurum ayaklarında
Aşk bu özleyiş bu, hiç belli olmaz
Kalbim duruverir dudaklarında.
 
Aslında eksik söylüyoruz: aslında 20. yüzyılda da, Oğuzcan'ın oğlunun ölümünden henüz aylar sonra, "Bir gece ansızın" şiirinin Türk Sanat Müziği eseri olarak bestelenmiş hâli, Kıbrıs Harekâtı'nda zaten "sembol" olarak kullanmıştı. 
 
30 Nisan 2017'de, Yeni Şafak gazetesi, "tarihin tekerrünü" şöyle hatırlatıyordu:
 
"Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü PYD/PKK'ya yönelik operasyonun süreceğinin işaretini vererek ‘Vakti saatinde ne yapmamız gerektiğini biliriz, bir gece ansızın gelebiliriz’ demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sözleri, 1974'teki Kıbrıs Harekâtı öncesi yaşanan bir hadiseyi akıllara getirdi.

Kıbrıs‘ta gazetecilik yapan Akay Cemal ve Fevzi Tanpınar, 20 Temmuz 1974‘ün Kıbrıs için yüklediği anlamı şu cümlelerle anlatmıştı:

"Rumlar, çatışma yıllarında, özellikle mücahitleri etkilemek için, mevzilere yakın yerlerde, radyolardan, ‘Bekledim de gelmedin’ şarkısını çalarak, Türkiye’nin müdahalesini bekleyen Kıbrıs Türkünün moralini bozmaya çalışıyordu. Kıbrıs Türkü buna karşı da önlemini alarak, Bayrak Radyosu kanalından, ‘Bu kadar yürekten çağırma beni/Bir gece ansızın gelebilirim‘ şarkısıyla karşılık verdi."

Tarih 25 Eylül 2017...

"Ombudsmanlık toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Irak'ta referandum düzenleyen Mesud Barzani'ye 'Oldu bittiye izin vermeyiz. Bir gece ansızın gelebiliriz' diye seslendi."

Tarih 13 Ekim 2017...

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib operasyonu için, "'Bir gece ansızın gelebiliriz' dedik, bu gece operasyon başladı. Kimse bize "niye bunu böyle yaptınız?" diyemez. Sınırı olan biziz" dedi. Erdoğan, tartışılan müftülere nikah yetkisi veren tasarı için, "İsteseniz de istemeseniz de bu Meclis'ten geçecek" açıklamasında bulundu."

Tarih 19 Aralık 2017...

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Karaman'daki toplu açılış töreninde "Afrin'i, Menbiç'i, Tel Abyad'ı, Rasulayn'ı, Kamışlı'yı teröristlerden temizleyeceğiz. Şemdinli'den Yayla Dağı'na kadar tüm sınırlarımızı teröristlerden temizleyeceğiz.

Sınırlarımızın dibinde terör yuvaları kurulmasına izin vermeyeceğiz" şeklindeki "kararlılık" içeren sözleri sınırdaki hareketliliği artırdı. DEAŞ'ın Fırat Kalkanı Harekâtı'yla bölgeden temizlenmesinden sonra sınır hattındaki askerlere Afrin'de YPG'ye karşı operasyon için "hazır ol" talimatı verildi."

Tarih 14 Ocak 2018...

"Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rıza Kayaalp Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen AK Parti Yozgat 6. Olağan İl Kongresi'nde partililere hitap etti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir kez daha YPG kontrolündeki Afrin'e operasyon mesajı verdi. Erdoğan, ‘Fırat Kalkanı Harekâtında ne dedik, 'Bir gece ansızın gelebiliriz.' Şimdi Afrin'de de aynı şeyi söylüyoruz, Bir gece ansızın gelebiliriz’ dedi."

Tarih 15 Ocak 2018...

"Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Twitter adresinden ABD'ye tepki gösterdi. Bozdağ şunları yazdı: ABD'nin DEAŞ terör örgütüyle mücadele için Türkiye yerine terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG ile işbirliği ve bunlara binlerce tır silah desteği ve şimdi de bu terör örgütlerine ‘Suriye Sınır Güvenliği Gücü’ kılıfı altında sözde terör ordusu kurdurması, ateşle oynamaktır... Ülkemiz ve bölgemizin güvenliğini tehdit bu provokatif girişim karşısında Türkiye, ülkemiz ve bölgemizin güvenliğini korumak için gerekli tedbirleri almaktan ve adımları atmaktan çekinmeyecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle, ‘Bir gece ansızın gelebiliriz.’”

Ya da unuturum kim olduğumu
Hatırlamam belki adımı bile
Belki de çıldırır, deli olurum
Sana kavuşmanın heyecaniyle
 
Arka perdede, siyasetçilerin konuşmaları yankılanırken, savaş rüzgârları gittikçe daha sert eserken, bir gece ansızın benim de aklıma, Oğuzcan'ın kendisinin asıl melankoli ve hüznü, 1973 yılından sonra yaşadığı geldi...
 
"6 Haziran 1973, pırıl pırıl bir yaz günüydü,
aydınlıktı, güzeldi dünya,
bir adam düştü o gün galata kulesinden.
kendini bir anda bıraktı boşluğa;
ömrünün baharında, bütün umutlarıyla birlikte paramparça oldu.
bir adam düştü galata kulesinden;
bu adam benim oğlumdu gencecikti Vedat.."
 
Oğuzcan, bir gün bir şiirinin, 21. yüzyıl Türkiye politikasına damgasını vuran bir slogana dönüşebileceğini hiç aklına getirebilir miydi?
 
Gencecik başkalarının, ömürlerinin baharında, bütün umutlarıyla birlikte paramparça olacakları bir savaşa gidişinin sloganı olacağını?
 
 
Aşk bu, bilinir mi nereye varır
Ne durdurur özleyeni, seveni
Bakarsın ansızın gelebilirim
Bu kadar yürekten çağırma beni.
 
Benim de aklıma, bir gece ansızın, 2015'ten beri ve özellikle 2017'de kaç kişinin mâlum sorun ve mâlum çatışmalarda kaç kişinin yaşamını yitirdiği geldi.
 
Uluslararası Kriz Grubu'nun verilerine göre, 2015'ten beri 3,351 kişi.
 
437 sivil.
 
219 bağlantısı tespit edilemeyen genç.
 
1040 Türkiye Cumhuriyeti güvenlik görevlisi; askerler, polisler, korucular.
 
1655 PKK mensubu.
 
2017 yılında ise, toplamda 749 kişi.
 
51 sivil.
 
172 Türkiye Cumhuriyeti güvenlik görevlisi; askerler, polisler, korucular.
 
526 PKK mensubu.
 
Kimbilir daha kaç baba, "ömrünün baharında, bütün umutlarıyla birlikte paramparça oldu, bu adam benim oğlumdu gencecikti" diyecek tıpkı Oğuzcan gibi...
 
Bu kadar yürekten çağırma beni
Bir gece ansızın gelebilirim
Beni bekliyorsan, uyumamışsan
Sevinçten kapında ölebilirim
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design