Anasayfa / ÜMİT KIVANÇ / Adnan Oktar operasyonu ve sorular - 6

24 Temmuz

Adnan Oktar operasyonu ve sorular - 6

Yalancılığın böylesine yerleşmesi, kimsenin bundan rahatsız olmaması, böyle hallerde özellikle tuhaf sonuçlar yaratıyor


 BU DİZİ-YAZILARA DAİR NOT: Adnan Oktar teşkilatına yönelik operasyonda Oktar dahil 168 kişi tutuklandı. Bu teşkilata ve operasyona dair birçoğumuzun kafasını meşgûl eden sorulara cevaplar arıyorum. Başkalarının da aradığından eminim. Bütün benzer durumlarda olduğu üzre, kaldırılan toz duman içerisinde gerçeğe ulaşmak pek zor. Gözüme kulağıma, aklıma takılanları, azıcık araştırıp edinebildiklerimi paylaşacağım. Burada her gün peşpeşe sunulacak yazılar haliyle operasyonun yaratacağı bilgi akışına yetişemeyecek. Önemli eksikler kalır, düşündüklerimizi gözden geçirmemize yolaçacak yepyeni şeyler ortaya çıkarsa bunları bilahare derleyip toplamayı umuyorum. Tabiî operasyondan doğru dürüst bilgi ve delil çıkmasını da. / Ümit Kıvanç

                                                                                                    *****
18 Temmuz’da Adnan Oktar ve gözaltındakiler Adliye’ye, ifadeye götürülmeye başlandılar. Şu ana kadar itham edildikleri suçların otuz mu, otuz bir mi, otuz iki mi olduğu konusunda bir türlü anlaşamayan propagandacılar ve gazetecilerin işi de, beklenenin aksine, kolaylaştı. Sebebini Sabah’ın haberinden okuyalım: “Savcılıkta örgüte yönelik ana suçlamaların ise çocukların cinsel istismarı, hürriyetlerinden yoksun bırakılması ve cinsel saldırı olduğu öğrenildi.”

Oktar ve teşkilatından 168 kişi tutuklanırken (17’si adlî denetimle bırakılmıştı) savcılığın mahkemeye yazdığı sevk yazısında sözü geçen suçlar, “örgüt kurma”, “çocukların cinsel istismarı”, “cinsel saldırı”, “reşit olmayanla cinsel ilişki”, “çocuğun kaçırılması veya alıkonulması”, “tehdit”, “şantaj”, “hürriyeti tahdit”ti. Adnan Oktar’ın “kadınların cinsel organlarına peçete soktuğu” gibi bir ayrıntının kendine yer bulabildiği belgede, devlet sırları, casusluk vs. ağır mevzularda bildik genel ifadeyle yetinilmişti:

“Adnan Oktar örgütünün FETÖ/PDY ile benzerlik gösterdiği ve ayrı sorumluluktaki imamların olduğu ve çeşitli istihbaratlar topladıkları anlatıldı. Sevk yazısında ayrıca örgütün Türkiye aleyhine faaliyet gösteren yurtdışındaki kurum ya da kişilere bilgi ve belge temin ettiği de anlatıldı.” Oktar teşkilatının savcılıkça “dinî cemaat kisvesi altında, dine ve ahlâka tamamen aykırı kural ve yöntemlerle suç amaçlı örgüt yapılanması oluşturmak”la suçlandığını eklemeliyiz.

Bu durumda, Adnan Oktarcılar gözaltına alınırken sözkonusu edilen suçlardan bazılarının vaziyeti belirsiz: siyasî ve askerî casusluk, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, özel hayatın gizliliğini ihlal, resmî belgede sahtecilik, terörle mücadele kanununa muhalefet, cebir, halkı askerlikten soğutma, hakaret, suç uydurma, yalan tanıklık, nitelikli dolandırıcılık, kaçakçılıkla mücadele kanununa muhalefet, vergi usul kanununa muhalefet, rüşvet, eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi, eziyet, kişisel verilerin kaydedilmesi, siyasî hakların kullanılmasının engellenmesi, ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin engellenmesine dair kanuna muhalefet. Oysa burada hem muazzam suçlar var hem de suç çemberinin çapının Oktar teşkilatının gözönündeki mensuplarının ötelerine yayılabilmesi ihtimalleri. İktidarın propaganda işlerini yürüten yayın organları kendilerine savcılığa göre yön vereceklerinden bunlardan bir daha ne zaman nasıl bahsedileceğini bilemiyoruz.

Şimdilik, ciddiyetten yoksunluk, vaziyetin vahametini kavramama, son yıllarda oluşan “ne sallasan gider” rahatlığının zararlı sonuçları, falan diyelim. Az ileride başka şeyler demek zorunda kalabiliriz.
 
“Dev gömlekçi”
 
Yalancılığın böylesine yerleşmesi, kabul görmesi, kimsenin bundan rahatsız olmaması, böyle hallerde özellikle tuhaf sonuçlar yaratıyor. Bilimsel tarif aramakla vakit kaybetmeyip “haybeden şişirme” diyebileceğimiz sorumsuzca tutum yüzünden operasyonun ciddiyetine dair şaibe doğuyor.

Geçen gün Mehmet Alp Ünlü adlı işadamı Oktar operasyonu kapsamında gözaltına alındığında, kendisinden “dev gömlekçi” diye sözedildiğini görünce, adamın ultra ultra battal boy gibi birşeyler ürettiğini sandım. Oysa olayı önemseyelim diyeymiş “dev” lafı. Haybeden şişirme yerine bize bilgi vermesi gerekenler, boş buldukları her yere “kimdir?” yazarak bilgi vaat ediyor ve şunları söylüyorlardı:

“Mehmet Alp Ünlü'nün kim olduğu, hayatı hakkında henüz detaylı bir bilgi olmamakla birlikte, 2 yıl öncesinde ‘kara para aklama’ iddiası ile başlatılan soruşturma sonrasında MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) tarafından çalışma gerçekleştirilmişti.

Adnan Oktar hadisesinde de, haber vermesi gerekenlerin bunun tam tersini yapması yüzünden zor durumdayız.

16 Temmuz’da kıdemli propaganda aygıtı Yeni Şafak  haberine o başlıklardan atmıştı: “Adnan Oktar raporunda dehşet detaylar”. Dehşet detaylar, daha ilk paragrafta “örgüte dair önemli tesbit ve değerlendirmeler”e indirgeniyordu, dayanak da sadece “polis raporu”ydu. Üstelik onun da dayanağı, muktedirlerin hayat karartırken kullandığı başlıca araç olan “gizli tanık” ifadesiydi.

Gazete, bunda sorun görmek şöyle dursun, polis raporunda yeralan iddiaların “gizli tanık ifadelerinde… açıkça görüldüğünü (vurgu benim -ük) yazmaktan da geri kalmıyordu. Dehşet denen, bekleneceği üzre, “genç kızların onlarca erkek örgüt üyesi tarafından sapkın cinsel ilişkilere sokul[maları]”, “erkek örgüt üyelerinin cariyesi, cinsel eğitim eşyaları ol[maları] gibi, ilk andan ortaya dökülmüş şeylerdi, medya açısından “iştah açıcı” mevzularda bile yeni bir şey yoktu.
Öbür yanda, para yüzünden örgüt içinde silahlı çatışma çıktığına dair gayet ilginç bir iddia vardı. Ama bu “dehşet”ten sayılmıyor, ilgi görmüyordu.
 
Didem’in kod adı Dido
 
17 Temmuz’da Sabah gazetesine göre, “Adnan Oktar'ın kamuoyunda kedicikler olarak bilinen kadınların da dahil olduğu örgütünün şeması da ortaya çıktı”. Sabah, “İşte isim isim görevleriyle Adnan Oktar'ın örgütü” diye sunacak kadar iddialıydı, o ana kadar bilmediğimiz hemen hiçbir şeyi içermeyen haberini.

Haber, “kod adları” konusunda post-modern klasik olmaya adaydı. Örgüt, Oktar’ın sağ kolu olduğu söylenen Didem Ürer’in kod adını “Dido”, Eda Babuna’nınkini “Edoş” yapmıştı! Görevleri arasında “hukuk dilekçelerini” kontrol etmek gibi süper işler bulunan Meltem Taban’ın kod adı “Dost Meltem”, internet sitelerinin içeriklerini oluşturduğu söylenen Esra Saraçoğlu’nunki “Kuzu Esra”ydı. Gökalp Barlan’a “Göko”, Zeynep Şener’e “Zeynep Şu” kod adları verilmiş, Burak Umur’a ise, herhalde Burak deyince kim olduğu anlaşılamazsa diye tedbiren “İTÜ Burak” münasip görülmüştü.

Teşkilatın başka şahsiyetlerinin de “kod adları”, örgütsel görevleriyle birlikte sayılıp dökülüyordu. Galiba lâkaplardan sözediyorduk.

Bu haberden, adı geçen kişilere atfedilen konum ve faaliyetleri, çoğu yerde gazetenin ifadesini kullanıp, kimi yerde toparlayıp, ilgili olanları biraraya getirerek derledim. Bütün örgüt elemanlarının “örgütsel görev”leri bulunması gerektiğinden gazete bunlardan bazılarını aynı anda çeşitli kimselere paylaştırmış, somut görev tayin edemediklerine de münasip birşeyler ayarlamıştı. En yaygın üstlenilen “görev”, aşağı yukarı “orada bulunmak” olarak tanımlanabilir.

Bakın Sabah gazetesi ne gibi örgütsel görevler ve örgüt elemanlarının haberleştirilmeye değer özellikleri saydığı neleri sıralamış; kimi basbayağı örgütsel konum-görev, kimiyse pek de işlek bir zihinden çıkmadığı belli “bezeme”:

Adnan Oktar’ın “ben olmazsam ona sorun” dediği kişi / Oktar adına sözcü olarak konuşur / İnisiyatif kullanabilir / “Her bilgiyi bilen” beş kişiden biri / “Hukuk dahil her konuda” bilgi sahibi / Takip edilmesi gereken her türlü dosyayla ilgilenir / Günlük işlerin yapılmasını takip eder / Örgütün Adnan Oktar ile haberleşmesini sağlar / Oktar ve Bacılar’dan gelen talimatları örgütün öbür üyelerine aktarır / “Örgütün faaliyetlerini takip eder ve kişi görevlendirir” / Sempatizanların yönetilmesi ve onlara görev dağıtılmasından sorumlu / Kardeşler grubunun üst düzey yöneticisi / Oktar’ın Kardeşler grubuna verdiği talimatları “tamamen bilir ve yönetir” / “Hukuk konusunda yönetici Kardeşler’den” / Organizasyonlar için kardeşlere talimat verir.

Örgüt evlerindeki “iç konuları” yönetir / “Kule” adı verilen, örgüt işlerinin yürütüldüğü kameralı güvenlik odasının yöneticisi / Stüdyo denen örgüt evinin yönetiminden sorumlu / Örgütün parasal faaliyetlerini yönetir / Örgütün para havuzunu yönetir / Örgüt taşınmazları ile ilgili tasarrufları yönetir / Adnan Oktar’a malî durumla ilgili rapor verir / Örgüt evinin tamirat ve kaçak yapılaşma işlerinden sorumlu / Dragos’taki örgüt evini kiralayan kişi / Dragos’taki örgüt merkezine para akışını takip eder ve kasayı yönetir / Örgüt evlerine para dağıtır.

Örgütün toplu alışverişlerini yapar / Kandilli merkez evinin kontratının üstüne yapıldığı kişi / Üzerine taşınmaz mülkler yapılmış kişi / “Resmî ya da gayri hukukî yollarla örgüte para aktarır” / “Para yönetiminden sorumlu yönetici” / Örgüt evinin alışveriş, eşya ve depo işlerinden sorumlu / Nöbet listelerini yapıp takip eder / Örgütün “sokak işlerini” yapar / Örgütün noter işleri ve vekaletler üzerindedir / Örgüt evlerinin demirbaşlarının temininden sorumlu / Örgütün sağlık işlerinden sorumlu / “Cinsel ilişkiye giren örgüt üyelerinin cinsel yolla bulaşan hastalıklarıyla ilgilenir”.

Bacılar ve kızkardeşler grubunun tamamından sorumlu yönetici / Grup evlerinde kalan bacılarla ilgili işleri takip eder / Kızkardeşler grubunun her türlü işinde inisiyatif kullanabilir / Örgütteki “kızları ve erkekleri gezdirir, alışverişe çıkarır” / Dışarı yalnız bırakılmayan kadınlara gardiyanlık yapar / Kızkardeş grubunun “masraf ve para işlerini” takip eder.

Örgütün yurtdışı dolandırıcılık faaliyetlerini yönetir / Yurtdışı işlerinden sorumlu bacı / Yurtdışından gelen “mason, tapınak şövalyesi, yazar, farklı iş gruplarından misafirle görüşür” / Oktar adına uluslararası lobi faaliyetleri yürütür / Yurtdışı lobilerinden sorumlu / İsrail ve İtalya başta olmak üzere “tüm yurtdışı politikacılarla” bağlantıları kurar, Örgütün Amerika, Vatikan ve İsrail bağlantılarını sağlar / Avrupa’daki sempatizanlar arasından eleman devşirir / Almanya ve Avusturya’daki sempatizanlardan para topar / Yurtdışında Oktar adına “önemli kişilerle görüşmeler yapar, toplantılara katılır” / Rusya’daki (Romanya, Cezayir ve Çin versiyonu da var) ticarî faaliyetlerinden elde ettiği geliri örgüte aktarır.

Ticarî faaliyetlerde bulunur / Ailesine ev aldırıp örgüte aktarmıştır / Babasına ait kumaş boyama fabrikasında yöneticidir, gelirini örgüte aktarır / Örgüt şirketlerinde çalışarak örgüte para katkısında bulunur.

Lobi çalışmaları ve rüşvetler konusunda bilgi sahibidir / Lobi faaliyetlerine katılır / Ankara’da siyasîler, yargı ve nüfuzlu kişiler arasında kulis faaliyeti yapar / Emniyet birimlerinden sorumludur, Emniyet içinde kulis, gizli faaliyetler yürütür / “Adliyelerde lobi faaliyetleri”ni takip eder / Gümrük işlerinden gelir elde edip örgüte aktarır.

Yayınevindeki işlerle ilgili yönetici / Örgütün tüm makalelerini ve kitaplarını yazar / Oktar adına çıkan “tüm yayınların” yazımı ile ilgilenir / Örgütün basın ayağı sorumlusu / Yurtdışında yayımlanacak makaleler ve bağlantılardan sorumlu / Örgütün yabancı dildeki faaliyetleri ile ilgili çeviriler ve altyazıları ile ilgilenir / İngilizce editörlük ve “her türlü İngilizce çalışma” yapar / Adnan Oktar kitaplarının sayfa düzeni ve tasarımlarını yapar / Örgütün “seslendirme” dosyalarını hazırlar / Canlı yayınların bilgi içeriğini oluşturur / Uluslararası makalelerin yayımlanması ve konferans organizasyonları ile ilgilenir / Yurtdışından gelen kadınların trafiğinden ve ağırlanmasından sorumlu.

Örgütün konferanslarını finanse eder / MEB okullarında konferanslar verir / Millî Eğitim Bakanlığı’ndaki kaynakları ile “Doğa Bilimleri derneği adı altında okullarda faaliyet yaparak” küçük çocukları örgüte kazandırır / Örgütün “propaganda amacıyla yaptığı sosyal etkinliklerden sorumlu” / Davetlere çağrılacak kişilerle bağlantıya geçer / STK’larla bağlantı kurar.

Eleman kazanmak için sosyal medya hesapları üzerinden erkeklerle flört eder / Örgüte kazandırılacak kızlarla bağlantıya geçer ve ikna için konuşur / Örgütün “seks partileri ve turnike sisteminin işletilmesinde bilgi sahibi” / “Turnike” denen sisteme “kız kazandırma” sorumlusu / “Örgüte kız getirme konusundan sorumlu” / “Yeni gelen kızların örgüte ısınması için mihmandarlık” yapar.

Örgütten ayrılanlara yönelik iftira ve itibarsızlaştırma kampanyalarının içeriklerini oluşturur /  İtibarsızlaştırma kampanyalarını kontrol eder ve “içerik paylaşmayanları tesbit ederek zorla paylaştırtır” / Ayrılanlara karşı karalama ve sindirme dilekçelerinin hazırlanma işlerini yönetir / Muhaliflere ve örgütten ayrılanlara karşı yürütülen şantaj ve itibarsızlaştırma faaliyetlerinin “tamamını” yürütür / Şantaj yapılacak kişilerin açıklarını bulur.

İnternet faaliyetleri ile ilgilenir, kitaplar için araştırma yapar / “Sosyal medyada TT olma, fenomenlerle bağlantı kurma gibi işleri” yürütür / Her türlü sosyal medya bağlantılarını kurar / Dijital ortama örgüt hakkında bilgi yükler, bunları şifreli dosyalarda tutar / VPN üzerinden internet siteleri yapar ve binlerce sosyal medya hesabını yönetir / Örgütün hacker faaliyetlerini yönetir, sosyal medya hesaplarını kırar / Oktar yayınlarının tüm internet sitelerini yönetir, site şifrelerine sahiptir (bunlara sahip olan tek kişi değil) / Yayından kaldırılan internet içeriklerinin bulunduğu harddiskleri saklar / Oktar’ın talimatıyla Bacılar denen grubun bilgisayarlarına takip sistemi takar / Bilgisayarında ve e-maillerinde Oktar’ın “Türkiye aleyhine çok fazla konuşması bulunabilir”.

Silahlıdır / “Ukrayna’yı dolandırarak Türkiye’ye kaçmıştır” / Oktar’ın talimatıyla “piyasayı” yüklü miktarda dolandırıp parayı örgüte aktarır /  Hileli iflaslar, mirasların hile yolu ile ele geçirilmesi işlerini yürütür / Arabistan’da dolandırıcılık yapıp örgüte yüklü miktarda para aktarmıştır / Ülkede kilit noktalarda görev yapan kişilere yurtdışından kadın temin eder.

A9 TV yayınlarının “kesitlerini” yapar / Stüdyo’daki işleri yürütür / A9 TV’nin video ve belgesellerini yapar / A9 yayınlarının editörlüğünü yapar / A9’un canlı yayınlarına katılır / Canlı yayınlarda rejide görev yapar / A9 TV’de kameramanlık yapar / A9 TV yayınlarında “seksî dans eder” / A9 TV yayınlarının “simültane çevirilerini” yapar / Yayına gelen Rus mankenlere çevirmenlik yapıp onları yayına hazırlar / Örgütün “belgesel ve fosillerle ilgili program yapımı” ile ilgilenir / Yedek TV kanalı kurulması için Dubai’de faaliyet gösterir.

Oktar ile canlı yayınlara katılır, onunla “vakit geçirir” / Oktar adına röportajları yazar / Oktar’ın özel işlerini yürütür / Oktar’ın koruması / Oktar’ın “dahili telefonla yaptığı tüm özel konuşmalara şahit olur” / Oktar’ın tüm kişisel ihtiyaçlarını takip eder / Oktar’ın annesinin özel işlerini yapar / Oktar’ın banyosudaki ekran için porno resimler toplar.

Örgüt merkezinde yaşar.

Bu tanımlar örgütün suçlandığı faaliyetlerden ancak bazılarına işaret ediyor. Meselâ “binlerce uzun namlulu silah”la kimsenin ilgilenmediği anlaşılıyor!? Şişirilmişlerin arasından sıkışa mıkışa geçerek, şu aslî soruya geliyoruz: Bu teşkilat tam olarak ne yapıyordu, bütün bunlar ne için?

Bu yazının yayımlanacağı güne kadar şu sorulara en azından kısmen cevap bulunabilmesini dilerim.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design