Anasayfa / ERKAN SAKA / Haber sitelerinin krizi iş modeli tartışmasını alevlendirdi

sakaerka@gmail.com

04 Şubat

Haber sitelerinin krizi iş modeli tartışmasını alevlendirdi

Yalnızca dijital yayın yapan medya organları krizde ama The Washington Post, The New York Times gibi gazetelerin dijital gelirleri arttı


Geçen haftaki işten çıkarmalara ek olarak bu hafta Vice News da çıkarmalar yaptı. Bu da iş modelleri üzerine tartışmaları alevlendirdi. New York Times’dan Edmund Lee güzel bir değerlendirme yazısı yayınladı. Lee’nin dikkat çektiği birçok nokta var ama şunun öncelikle altı çizilmeli. Yalnızca dijital yayın yapan medya organları mali krize girmişken, The Washington Post, The Atlantic, The New Yorker ve The New York Times gibi geleneksel medya yayın organlarının dijital gelirleri geçen yıl içinde arttı. Ayrıca yine yalnızca dijital yayın yapan bazı medya örgütleri de fena durumda değil. Benim de çok beğendiğim ve kendini “açıklayıcı gazetecilik” olarak tanımlayan Vox Media geçen yılı kârlı kapatanlardan. Türkiye’de adı pek duyulmamış Axios ve The Information da aynı durumda. Şunu da belirtmekte fayda var: Buzzfeed geçen yıl gelirini yüzde 15 artırmıştı ama bu mali istikrar için yeterli olmadı. İşten çıkarmalar sonrasında Buzzfeed bu yıl kâr ettiğini ilan edebilir. Göreceğiz.
 
Yukarıda adı geçen üç medya kuruluşuna bakalım: Axios eposta ile gönderilen sponsorlu haber bültenleri hazırlıyor. Bu şekilde geçen yıl 24 milyon dolar gelir elde etmiş. Yıllık masrafları ise 56 bin dolar! Bir Axios yetkilisi başarılarını yüksek kaliteli içerik isteyen kitlenin hızla büyüyor olmasına bağlamış. Facebook’tan tamamen bağımsız olduklarının da altını çizelim. San Francisco merkezli olup teknoloji haberlerine yoğunlaşan The Information 2013’te kurulmuş. Eski tarz aboneliğe dayanan kuruluş abone sayısını açıklamıyor ama on binlerce abonesi olduğunu iddia ediyor. Yıllık abone bedeli 399 dolar olarak yayında çalışan gazeteci sayısı geçen yıl iki katına çıkmış. Vox ise orta bir yol seçiyor. İçeriklerinin çoğu bedava. Ama Netflix ile bir sözleşme imzalamışlar. Ayrıca konferans organizasyonlarından ve podcast ve diğer içerik lisanslamasından yan gelirler elde etmişler. 2018’de Vox’un geliri yüzde 20 civarında artarak 185 milyon dolara ulaşmış.
 
Financial Times’da aynı minvalde bir yazı Matthew Garrahan imzasıyla yayınlandı. Bu yazıda da birkaç tane dijital merkezli başarılı örnekten bahsediliyor. Burada da daha önce bahsedilen Hollanda merkezli The Correspondent (yılda 70 Euro ödeyen 61 abonesi var) dışında yazıda geçen iki medya kuruluşu daha var: Türkiye’de de muhtemelen daha çok duyulmuş olan ProPublica ile daha beta aşamasında olan ve kendini “yavaş haber” olarak tanımlayan Tortoise [Kaplumbağa] var. ProPublica kâr amacı gütmeyen ve bağışlarla yaşayan araştırmacı gazetecilik yayını. Kendini görece ispatlamış bir yayın organı. Tortoise ise yıllık bir bedel karşılığında yavaş ama kaliteli içerik sunacağını iddia ediyor.
 
Bu başarılı örneklere rağmen yine de medya satınalma ajansı PHD’nin yöneticilerinden John Wagner’in söylediklerine bakmak gerek: ABD’deki siyasi durumun da bir etkisinin olduğunu söyleyen Wagner reklam verenlerin Trump’ın tehditlerine karşı geleneksel olarak bir saygınlığı olan medya kuruluşlarına daha çok reklam verir hâle geldiklerini belirtiyor. Dijital yayınların kendilerini ispat etmeleri bekleniyormuş (!).

Bu arada Facebook ve Google’a yönelik eleştirilerin ardı kesilmiyor. David Chavern bir yorumunda “bu iki dev şirket müzik, sinema ve spor gibi alanlarda lisans ödemeleri yaparken iş habere gelince daha baştan ödemeyi reddediyorlar” diyor. Facebook ve Google haber dünyasına üç yıl içinde 300 milyon dolarlık bir yardım sözü verdi ama bu, bu şirketler için bir sadakadan daha fazla önem taşımıyor. Bu yardımın nasıl dağıtılacağı da belli değil. En azından algoritmalarında kaliteli gazetecilik yapanları öne çıkarsalar bile iyi olacak ama algoritmalarla o kadar oynanıyor ki yayıncılar bu iki şirketin kaprislerine boyun eğmek zorunda kalıyorlar. Ayrıca yine Chavern’in haberine göre bu platformlar yayıncı ile okuyucu arasında bir bariyer de kuruyor. Yayıncı hiç bir zaman okurları hakkında ayrıntılı veriye sahip olamıyor...

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design