Anasayfa / Projeler / AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülü için başvuru çağrısı

22 Mart

AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülü için başvuru çağrısı

Yazılı basın, radyo, televizyon veya internette yayınlanmış en iyi araştırmacı gazetecilik haberlerine, toplam 10 bin Avro ödül verilecek

2015 yılında, Türkiye’de yazılı basın, radyo, televizyon veya internet ortamında yayınlanmış en iyi araştırmacı gazetecilik haberlerine, toplam 10 bin Avro tutarında ödül verilecek.

İstanbul’da bulunan Bağımsız Gazetecilik Platformu P24, bu yılki AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülü’ne katılım çağrısı yapıyor.

Sosyal sorunları anlamayı, kamuoyunun ilgisini çekmeyi başaran ve yapılmadığı durumda, ortaya çıkamayacak gerçekleri yansıtan haberlere ağırlık verilecektir. Aday habere dayanak oluşturan araştırmanın kalitesine jüri değerlendirmesinde özel önem atfedilmektedir; bu husus araştırma sonuçlarına dayanak oluşturan kaynakların ve belgelerin zenginliğini kapsamaktadır.

İlk defa 1 Ocak- 31 Aralık 2015 tarihleri arasında televizyonda, yazılı basında veya elektronik ortamda yayınlanmış olan haberler yarışmaya katılabilir.

Kazanan haberler gücün suistimali, belirli bir tehlike uyarısı (örneğin, çevresel) ya da kamu kurumlarının katılımıyla meydana gelen ve kamu bütçesi ile kamu güvenini derinden etkileyen yolsuzluk ve/veya organize suç olaylarının ortaya çıkarılması konularında olabilir.

Üçüncü ödül ile genç bir gazetecinin (31 Aralık 1979 sonrasında doğanlar) haberciliği takdir edilecektir.
 
Punto24 Türkiye’deki ödül programını düzenleyen bölgesel ortaktır. Yarışma diğer Batı Balkan ülkelerinde de düzenlenmektedir. Bu ödül programının gerçekleşmesini sağladığı için, Avrupa Birliği'nin cömert desteğine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrıca, Ljubljana merkezli Barış Enstitüsü'ndeki çalışma ortaklarımıza desteklerinden ötürü müteşekkiriz. 
 
Bu yarışmaya gazeteciler kendi çalışmalarını aday gösterebildikleri gibi, aday gösterilen gazetecinin rızası dahilinde olmak üzere dileyen herkes aday gösteriminde bulunabilmektedir.

- Türkiye’de basılan ya da radyo, televizyon, elektronik ortam veya bileşenlerinde yayınlanan her türlü araştırmacı gazetecilik haberleri aday olabilir.

- Bireysel ya da ekip olarak gazeteciler aday gösterilebilir.

- 2016 yılı içinde verilecek toplam ödül 10 bin Avro’dur.

- Azami üç en iyi haber ödüllendirilecektir.

- Ödül tutarları 3000 – 5000 Avro tutarında olacaktır.

- Benzer ödüller diğer yedi katılımcı ülkede de verilecektir. 

Başvurular 15 Nisan 2016 saat 24:00’e kadar gönderilmelidir.

Daha fazla bilgi için:
euaward@platform24.org
     

 

Etiketler: ab , gazetecilik ödülü , internet , radyo , televizyon , gazete , ödül

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design