Anasayfa / UNESCO-Medya / Hakikat zamanı! haber merkezlerinde

04 Mayıs

Hakikat zamanı! haber merkezlerinde

Hakikat zamanı! çalışmalarının ikinci safhasında medya aktörleriyle söyleşiler gerçekleştirilecek, dünyadan iyi uygulamalar sunulacak

P24’ün UNESCO ortaklığıyla medyada dezenformasyon ve yanlış bilgiye karşı hayata geçirdiği “Hakikat zamanı!” çalışmalarının ikinci evresi başladı. Medyaya güvenin yeniden tesis edilmesi amacıyla geçtiğimiz Ekim ve Kasım aylarında bir dizi eğitim seminerlerinin düzenlendiği çalışmanın yeni safhasında Türkiye’de haber merkezlerinde bilgi doğrulama yöntemlerinin nasıl geliştirilebileceği irdelenecek.

Bu kapsamda P24 bu kez sözü, derinlemesine söyleşiler vasıtasıyla medyanın baş aktörlerine, yani matbu, çevrimiçi ve görsel-işitsel yayın kuruluşlarının yayın yönetmenleri ile yazı işleri müdürlerine verecek. Bu sayede Türkiye’deki medya yapısından ve gazetecilik pratiklerinden kaynaklanan zorlukları saptayarak, yanlış bilgilerin yaygınlaşmasındaki başlıca etkenleri anlamak amaçlanıyor. Ayrıca gazetecilerin ve medya kuruluşlarının çözüm yolları arayışının bir parçası hâline getirmek de temel hedeflerden biri.

P24 aynı zamanda medya dünyasında önemli birer mecra hâline gelen bilgi doğrulama kuruluşlarına da kulak verecek, yaptıkları çalışmaların haber standardını yükseltmekte ne kadar etkili olduğu mercek altına alınacak.

Bunların yanı sıra, P24 Haziran ayında uluslararası katılımcılarla bir webinar düzenleyerek, zamana karşı yarışırken haberdeki bilgilerin doğruluğunu teyit etme zorunluluklarından ödün vermemek için haber merkezlerinin dünyada nasıl yöntemler geliştirdiğini masaya yatıracak. İlki haziran, ikincisi ekim ayında olmak üzere çalışmalar kapsamında gazetecilere ve iletişim öğrencilerine yönelik iki eğitim atölyesi daha düzenlenecek. 

Tüm bu çalışmalar doğrultusunda, medyadaki aktörlerle yapılan söyleşilere ve uluslararası iyi uygulamalara dayalı bir yol haritası oluşturmak hedefleniyor. Bu çerçevede kurum içi yeni pratikler benimsemenin ve medya kuruluşlarıyla teyitçiler arasında eşgüdüm oluşturmanın yolları aranacak. Bu söyleşiler ve yapılacak aktarımlara dayalı olarak oluşturulacak yol haritası, medyada yanlış bilgiyle mücadeleye dair farkındalığın artması ve bilinçli bir habercilik anlayışının tesis edilmesi için çevrimiçi olarak erişime sunulacak.Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design