Anasayfa / Veri Gazeteciliği / Öldürülen gazeteciler haritası

15 Ekim

Öldürülen gazeteciler haritası

PINAR DAĞ

DagMedya'nın veri çalışmasını, Adana'da gün ortası kurşunlanan Kadir Bağdu ve katledilen bütün meslektaşlarımızın anısına saygıyla sunuyoruz

Kürtçe çıkan Azadiya Welat gazetesinin Adana dağıtımcısı Kadri Bağdu, dün sabah Seyhan İlçesi’ne bağlı Şakirpaşa semtinde uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralandıktan sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Bağdu'nun öldürülmesi kamuoyunda 90'lı yıllara tekrar geri mi dönülüyor kaygısı yarattı.  
DağMedyaVeri- @dagmedyaveri
info@dagmedya.com

Tam ekran yakalama 15.10.2014 022152
Gazetecileri Koruma Komitesi'nin (CPJ ) Türkiye'de öldürülen gazeteciler veritabanına göre, Türkiye Ordusu ve PKK arasındaki çatışmaların en yoğun olduğu 1990'lı yıllarda 20 gazeteci cinayete kurban gitmiş.
90'lı yıllardan günümüze kadar olan 20 cinayetin bugüne kadar cezasız kaldığı da yer almakta. Haritada görüleceği gibi cinayetlerin ağırlıkta kürt yayınlarıyla birlikte Güney Doğu Anadolu bölgesinde yaşandığı da görülüyor. 
Öldürülen gazetecilerin isimleri şöyle: 

Harita üzerindeki noktaları tıklayarak öldürülen gazetecilerin ismini, ölüm yılını, çalıştığı yayın kuruluşunu ve hangi şehilrde öldürüldüğünü görebilirsiniz. Henüz CPJ veritabanında yer almasa da haritaya Azadiya Welat gazetesinin öldürülen dağıtımcısı Kadri Bağdu'yu da ekledik. 
Haritayı büyük görmek için tıklayınız
Öldürülen Gazetecilerin Verilerini İndirmek İçin Tıklayınız

Verileri güncellemek/ hata varsa düzeltmek/ekleme yapmak için info@dagmedya.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design