Anasayfa / Yazarlar / Amerikan ara seçimlerinde demokratik sosyalistler

09 Eylül

Amerikan ara seçimlerinde demokratik sosyalistler

Bu hareketlenmede özellikle kadınların ve Müslüman kökenli adayların (toplamda 90’dan fazla) artışına işaret etmek gerekiyor

  
Geçenlerde Serdar Turgut’un bu kasımdaki Amerikan seçimleriyle ilgili yazısını görünce (Amerika’da sosyalizmin yükselişi) ben de tuttuğum notları paylaşayım istedim. Serdar Bey’in başlığı fazla iddialı elbette ama Demokrat Parti içinde kendini demokratik sosyalist olarak tanımlayan bir aday dalgasının ön seçimlerde ses getirdiği gerçeğini vurgulaması açısından önemli. Yine yazıda belirtildiği üzere Bernie Sanders’in etkisi ve desteği de bu durumda önemli bir rol oynuyor.
 
Sanders aday adayı olarak Hillary Clinton karşısında ön seçimi kaybetmişti ama Sanders’in öncülük ettiği ağ Trump’ın başkan olmasından sonra harekete geçti. Bu ağ ve yaptıklarıyla ilgili detaylı bir inceleme Reuters tarafından yapılmış. Bu hareketlenme Demokrat Parti içinde de tartışmalara yol açıyor. Sola yaklaşarak merkezdeki oy vereni kaybederiz korkusu da var, aslında böyle bir oy veren kitlesinin olmadığına inananlar da.
 
Sanders’in ilham verdiği hareket çoğunluğu ele geçirmiş değil. Ancak giderek artan başarı hikâyeleri var. Ayrıca bu hareketlenmede özellikle kadınların ve Müslüman kökenli adayların (toplamda 90’dan fazla, büyük çoğunluğu Demokrat Parti’den) artışına işaret etmek gerekiyor. Sanders’le bağlantılı olsun olmasın Demokrat Parti bu seçimlerde kadın aday gösterme rekoru kırıyor. Cumhuriyetçiler ise son 10 yılın en düşük seviyesinde.
 
İlk başarı öyküsü Alexandria Ocasio Cortez’den geldi. Demokrat Parti’nin “establishment” (müesses nizamın parçası olan) adayını geçerek New York’ta ön seçimleri kazanan Cortez (bir karşılaştırma açısından; Joe Crowley 1,5 milyon dolar toplarken Cortez 200 bin dolar bağış toplayabilmişti) ilk defa düşük bütçeli ama viralleşen videosuyla ilgimi çekmişti. Detroit merkezli sosyalist bir film yapımcı grup 10 bin dolara bu videoyu hazırlamıştı. Aynı grup daha sonra diğer benzer adaylar için de harekete geçti.
 
Bu satırlar yazılırken Cortez’inkine benzer bir gelişme daha yaşandı. Bu sefer Massachusetts’de siyah kadın ve sola yakın aday Ayanna Pressley favori görülen ve 10 dönemdir üst üste seçilen Mike Capuano’yu ön seçimlerde geçerek 2018’de kongre seçimlerine aday olma şansı kazandı. Pressley’nin sevinç videosunu buradan izleyebilirsiniz.
 
Delaware’de başka bir kadın aktivist aday Kerri Evelyn Harris 40 yıllık siyasetçi ve Demokrat Parti’nin desteğini almış Tom Carper’ı dize getirmeye çalışıyordu ama bu sefer olmadı.
 
Bu arada Müslüman kökenli adayların sayısındaki artış ve ön seçimlerdeki başarıları da dikkat çekiyor. Yine Sanders’le ilişkili olan ve ailesi Filistin’den göçmüş olan Rashida Tlaib Amerikan kongresine seçilen ilk Müslüman kadın olmaya çok yaklaştı. Michigan’da ön seçimi kazandıktan sonra Tlaib bu sefer başka bir Müslüman kadın adayın kampanyasına destek için Minnesota’ya gitti. Burada da ön seçimdeki oyların yarısına yakınını alan Ilhan Omar ilk Somali kökenli kongre üyesi olmaya aday. Omar’ın ailesi Somali’den göç edip 1995’te ABD’ye yerleşmiş.
 
Bunlardan başka üç Müslüman kökenli adayın ön seçim kampanyaları da ses getiriyor: Abdul El-Sayed (Michigan), Tahirah Amatul Wadud (Massachusetts) ve Deedra Abboud (Arizona).
 
Florida’da Demokrat Parti ilk defa siyah bir adayı vali adayı olarak göstermiş. Bağlantıda göreceğiniz üzere Bernie Sanders burada da etkin.

Bütün bu gelişmelere rağmen Demokratların arzuladıkları bir seçim zaferi kazanıp kazanamayacağı belli değil. Wisconsin’deki gibi genelde siyahlar ve Demokratlar aleyhine işleyen oy verme sistemi gibi durumlarla mücadele, gençlerin ve azınlıkların oy vermek için seferber edilmesi gibi sahada yapılması gereken çok şey var. Yine de Demokratik sosyalistler iyi örnekler gösterebilmiş durumda…

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design