Anasayfa / Yazarlar / ABD’de seçim güvenliği tartışması sürüyor

10 Ekim

ABD’de seçim güvenliği tartışması sürüyor

Ulusal Bilim ve Mühendislik Akademileri oy vermede kâğıt pusulaya dönülmesini savunuyor ama ara seçimlerde bu olacak mı emin değilim

Ara seçimler yaklaşırken, Electronic Frontier Foundation birçok Amerikan eyaletinde kullanılan oy makinelerinin güvenli olmadığını belirten bir yazı yayınladı. Oregon ya da Washington DC’de seçmenler oy pusulası ya da makine tercihi yapabiliyorlar ama Georgia, Louisiana, Delaware, New Jersey ve South Carolina’da yalnızca elektronik oylama makinesinde oy kullanılabiliyor. Ancak ne denetimciler ne de oy verenler çoğu durumda oyun doğru kullanılıp kullanılmadığına ya da makinenin doğru ayarlanıp ayarlanmadığına dair bir çıktı alabiliyor.
 
Her yıl yapılan güvenlik araştırmaları konferansı DEFCON’da geçen yıl 18 farklı eyalette kullanılan makineler değerlendirilmiş. Çoğu makine 6 dakika içinde hacklenebiliyor. Yönetici yetkilerine sahip olan bir kişi makinenin ayarlarıyla istediği gibi oynayabilir. Aynı şekilde seçim sonuçlarınının hesaplanmasında 23 eyalette kullanılan bir aracın da ağ üzerinden hacklenebileceği gösterilmiş. İlgili bir kongre komisyonu konuyla şu tesbitlerde bulunmuş:
  
*42 eyalette kullanılan makineler 10 yıllık ya da eski. Kolayca hacklenebilir.
*En az 10 eyalet makine yerine kâğıt oy pusulası seçeneği sunmuyor.
*Makinelerde kullanılan yazılımlar desteklenmiyor ve Internet bağlantısı sağlıyor ki bu da uzaktan hacklenmeyi kolaylaştırıyor.
*Hafıza kartları kullanılabilmesi ya da USB girişlerinin olması bu makineleri hackerlar için kolay hedef hâline getiriyor.  
 
Bütün bu iddialar sonucunda Ulusal Bilim ve Mühendislik Akademileri oy vermede kâğıt pusulaya dönülmesini savunmuş ama bu ara seçimlerde ya da gelecek büyük seçimde böyle birşey olacak mı emin değilim. Lobi faaliyetleri sonucunda seçim güvenliği ile ilgili büyük bir karar alınamamış son tahlilde.
 ABD’de ilk: Blokzincirle desteklenen oy verme uygulaması

 
Yurtdışında yaşayan ve oylarını posta yoluyla kullanan Batı Virginialılar bu seçimde blokzincirle desteklenen bir mobil oy verme uygulaması kullanabilecek.
 
Boston merkezli Voatz adlı girişimin yarattığı uygulama blokzincir şifreleme kullanarak vatandaşların yurtdışından güvenli bir şekilde oy kullanabileceklerini iddia ediyor. Uygulamanın özellikle yurtdışındaki Amerikan üslerinde bulunan askerler tarafından kullanılacağı belirtiliyor.
 
Dört bağımsız denetçi tarafından denetlendikten sonra uygulamanın bu seçimlerde kullanılacağı ilan edildi. Uygulamaya kaydolmak için bir selfie yükleniyor, ancak giriş yapabilmek için çok faktörlü kimlik doğrulama kullanılıyor. Buna rağmen, CityLab ve birkaç farklı kuruluş bu şekilde oy kullanmanın yine de çok güvenli olmadığını belirtiyor. Cep telefonunda bulunan kötü amaçlı bir yazılım gönderilen oyu değiştirebilir. Voatz yetkilileri uygulamanın kötücül yazılımları keşfedebileceğini iddia etse de bunun her zaman olabileceği ortada. Batı Virginia blokzincirle güçlendirilmiş oy vermeyi ABD’de ilk kez kullanan bölge. Rusya, Japonya, İsviçre ve Ukrayna gibi ülkelerde ise oyların kaydı için blokzincir kullanılıyormuş.
 
Demokratların hareketliliği sürüyor
 
Demokratlar için başka bir pozitif gösterge de bir canvassing (“siyasi parti üyelerinin kapı kapı dolaşarak bölge sakinlerinden oy istemesi”) uygulamasında MiniVAN’lerdeki olağanüstü kullanım artışı. Genellikle ara seçimlerde bu kadar artış beklenmiyormuş. Tabii, bu da dikkatle yaklaşılması gereken bir veri. Mobilleşmenin genelde de arttığı ya da bu şekilde propagandanın ne kadar pozitif sonuç verdiği de tartışılabilir ama önceki seçim verimlerine göre gönüllü artışıyla seçim sonuçları arasında pozitif bir korelasyon olduğunu belirlemişler. Bu arada uygulamanın nasıl çalıştığına dair video var burada. Böyle bir şey bildiğim kadarıyla Türkiye’de henüz yapılmadı.
 
Oy kullanma hakkı
 
Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim oy kütükleriyle ilgili yeni bir haber:
 
Georgia eyaletinde valiliğin seçmen kütüklerine yönelik agresif kampanyası devam ediyor. Seçmenlerin neredeyse yüzde 10’u (591 bin kişi) oy kullanma hakkını kaybetmiş. Araştırmacı gazeteci Greg Palast’ın gayretleri sayesinde bu kişilerin listesi elde edilebilmiş. Palast bunları arama yapılabilir bir veritabanına dönüştürmüş.
 
Demokratik Sosyalistler
 
Amerika Demokratik Sosyalistleri ulusal direktörü Maria Svart ile bir söyleşi yapılmış. 2015’te ulusal kongrelerine 120 civarında kişi katılırken şu anda yalnızca New York şubelerinin 4 binden fazla üyesi varmış. Yeşiller’den farkı sorulduğunda Svart onların bir parti kendilerinin ise bir hareket olduğunu hedeflerinin aslında ne Demokrat ne de Cumhuriyetçi olan vatandaşlar olduğunu belirtmiş. Yine de bugüne kadar en çok Demokratik Parti üzerinden yaptıklarıyla kendilerinden söz ettirdiklerini not düşmek gerek.
 
Önceki yazılara dair ek bilgiler:

- The Knight Foundation ve Lenfest Institute yerel medyaya destek amaçlı 20 milyon dolarlık bir fon kuruyor.
- Civil token satışı devam ediyor. Ancak kripto para sistemine alışkın olmayan ama Civil’e destek olmaya çalışanlara bir kolaylık daha sunuldu. Normal şartlarda Civil token’ı almak için öncelikle Etherium (ETH) almak gerekiyor. Bunu almak için de bir cüzdan sahibi olmak vb bir çok aşama gerekiyor. Yeni kullanıcılara bu zor gelince Civil direk ödeme yaparak token sahibi olma yollarını devreye sokmuş

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design