Anasayfa / Yazarlar / “Madame”: Ghislaine Maxwell

28 Ağustos

“Madame”: Ghislaine Maxwell

Ghislane Maxwell kötü adamımızın sevgilisiyken, neredeyse sürekli ona güzel kızlar bulmakla görevli bir çalışanı konumuna geçmişti

Jeffrey Epstein, hayatında kendi dışında kimseye yer açacak birine benzemiyor. Fakat on yıldan uzun süreyle ona bunu yaptırabilmiş biri var: Ghislaine Maxwell. Dört-beş sene sevgili oldular, babasının ölümüyle sarsılmış ve biraz ortada kalmış Ghislaine adamın sayesinde tutunacak dal buldu, Epstein de onun sayesinde Birleşik Krallık sarayı dahil yüksek sosyeteye girdi. Sonra sevgililikleri bitti, yoğun dostluk ve işbirliği dönemi başladı. Ghislaine sokaklardan kızlar topladı, evdeki trafiği ayarladı, onunla birlikte kızlarla sevişti, Jeffrey’in her şeyine katıldı. 2008’de Epstein tutuklandıktan sonra ortalıkta daha az göründü. 2016’da New York’taki evini sattı ve muhtemelen İngiltere’ye gitti.

Ghislaine Maxwell’inki, öyle böyle değil, hafif derin Holywood draması yapılacak hikâye. Azıcık soft porno katkısıyla muazzam gişe yapardı.

Mecburen babasından başlayacağız. Lüks yatına “Lady Ghislaine” adı vermiş adam nihayet.
 
Ghislaine’in babası
 
İngiltere’de Rupert Murdoch’a rakip çıkıp basın krallığı yarışına giren ve daha çok bu özelliğiyle tanınan Robert Maxwell’in asıl adı Jan Hoch’tu. Çekoslovakya’dan göçmüştü. 2. Dünya Savaşı sırasında Britanya ordusuyla ilişkilenmiş, İsrail’in kuruluşu döneminde birtakım roller oynamış, İngiltere’de yaşarken Sovyetler Birliği ile yakın ilişkiler içerisinde bulunmuş, karışık bir adamdı. Akademik yayıncılık alanında tekel kurup zenginleşmişti. Siyasetten hiç uzak durmadı. 1960’larda İşçi Partisi’nin öndegelen simalarından biriydi. Futbol işlerine de bulaşmıştı. Kâh İngiliz, kâh İsrail, kâh Rus gizli servisleriyle ilişkisi olduğu söyleniyor, üçüyle birden ilişkisi bulunduğundan şüpheleniliyordu. Cesedi Büyük Kanarya Adası’nın 20 mil güneybatısında bulunduğunda Kudüs’e gömülmüş, cenazesinde MOSSAD’ın önemli elemanları bulunmuştu. Maxwell, Suudi işadamından alıp 1961’de doğan en küçük çocuğunun adını (“Lady Ghislaine”) verdiği yatıyla gezerken “kaybolmuş”tu. Ancak herkes intihar olduğuna inanmıştı.

The Duran’a Maxwell’in hayatının ayrıntılarını anlatan Alexander Mercouris, The Mirror ve The Daily News gazetelerine sahip olan Maxwell’in Daily Mirror’un sahibi basın kralı Murdoch’u müthiş kıskandığını, onunla savaşabilmek için bankalara çok borçlandığını, sonra durumu toparlayamadığını söyledi. Mercouris, haris, tutkulu ve dediğim dedik bir adam olan Maxwell’in, “bildiği dünyanın yıkılışını” hazmedemediği görüşündeydi. Hep yakın ilişki içinde olduğu SSCB yıkılırken, Maxwell’in 3 milyar Sterlin’i bulan borçları, kendisini de yıkımdan kurtaramayacağı anlamına geliyordu.

Bu yüzden çocuklarına öyle bir zenginden bekleneceği kadar para bırakamadan öldü. Aksine, çok fazla borç bırakmış, ölümünden sonra ayrıca, iflasını önlemek için, firmalarının kasasından bugünün parasıyla 500 milyon Euro kadar bir tutarı başka yatırımlara ve özel hesaplarına aktardığı ortaya çıkmıştı.

Çok sevdiği kızı Ghislaine’e düşen, yılda 100 bin dolarlık bir vakıf geliriydi. Yaklaşık 6 hektar alana yayılmış, 53 odalı malikânede büyümüş biri için pek küçük bir tutar.

Robert Maxwell, söylendiğine göre, muktedir, mütehakkim, iddialı bir kişilikti. Dört oğlu ve dört kızına göz açtırmıyordu. Ghislaine’e, sevgilisi olduğunda onunla birlikte ortalıkta görünmeyi baştan men etmişti.

Hayatında belirleyici, yol tayin edici figür olan babasından yoksun kaldığında Ghislaine, alıştığı yaşantıyı sürdürecek imkânlara da sahip değildi.
 
Londra’dan New York’a
 
Yeni başlangıç için 1990’ların başlarında New York’a taşındı. Girişken, canayakın, akıllı bir kadındı. Başarı şansı vardı. Orada çevre edinecek, belki birtakım işler yapacaktı. Emlak alıp satmaya çalıştı. Daha önemlisi, sevgili edindi. Henüz yaşadığı yeri değiştireli bir yıl olmamıştı. Gizemli, zeki ve karizmatik finansçı Epstein’le, öyle anlaşılıyor ki, sahici bir ilişkileri oldu.

Sosyete ve dedikodu yazarları ilişkinin gerisinde daha çok menfaat aradılar. “Kadın evlenmek istiyor ama Epstein yanaşmıyor,” diye yazanlar oldu. Hazır klişeye tav olmayanlar, “gizemli ilişki” demeyi tercih ettiler. Bir sosyete muhabiri, “ikisi de ötekinin isteklerine hizmet ediyor” dedi, “güzel bir yerleşik ilişki”.

Gerçekten ikisi açısından da bu ilişkinin sağlam dayanakları vardı. Etrafına kalburüstü simâlar toplayan, yavaş yavaş sosyeteye karışan Jeffrey ile İngiltere’nin kaymak tabakasının mensubu, kraliyet ailesi fertlerinin ahbabı Ghislaine her işe yarayabilecek bir New York-Londra köprüsünün mimarları olabilirlerdi.

Bir süre sonra, York Dükü Prens Andrew ile Jeffrey Epstein’in Central Park’ta birlikte gezintiye çıktıkları görülecek, daha sonraysa Prens, kolunu Epstein’in “kızlarından” birinin çıplak beline dolamış halde poz verecekti. Arkada neşesini gizlemeyen -eski eşi Sarah Ferguson’ın yakın dostu- Ghislaine Maxwell ile birlikte.Maxwell, 2007’de Hillary Clinton’ın seçim kampanyasına 2300 dolar bağış yapacak, New York’ta -söylendiğine göre hem dostu hem hayranı olduğu- Bill Clinton ile lokantada yemek yiyecek, 2010’da, Clinton’ların kızı Chelsea’nin nikâhında en öndeki davetliler arasında yeralacaktı. Jeffrey’in Ghislaine, Donald’ın da Melania’ya bellerinden sarıldığı bir eğlence fotoğrafında, Trump’larla birlikte görüntüleneceklerdi.2003’te Vanity Fair’de ilk kapsamlı Epstein röportajını kaleme alan Vicky Ward, o sırada esrarengiz zengin muamelesi gören kötü adamımızla buluştuğunda, “Yetenekli Bay Epstein”, Ghislaine Maxwell’i “en iyi arkadaşım” diye niteliyor, bunun kendisi için sevgiliden daha üst bir konum olduğunu imâ ediyordu. Ward’a göre Maxwell, Epstein’in yanında çalışan, ondan maaş alan biri değildi, ama “hayatının büyük bölümünü organize ettiği görülüyor”du. Ward, sonra “ortamlarda” sık karşılaşacağı Maxwell için, “Onu çok severim,” diye yazmıştı. “Onu herkes sever.”
 
Ghislaine her yerde
 
Epstein’in hayatının büyük bölümünün nelerle kaplı olduğu henüz bilinmediğinden, Maxwell’in rolü üzerine de naif yorumlar yapılabiliyordu. Ward, Kaliforniya’da Epstein için yoga hocası aramak üzere verilmiş ilanı görmüştü: “Iyengar Yoga Eğitmeni aranıyor. New York’ta bireysel özel ders için tam gün iş.” Adayların “Miss Maxwell”e başvurması isteniyordu, verilen telefon numarası Epstein’in ofisinindi. Gazeteci yoga denince yoga anlamıştı, haliyle. Oysa ilanda, hangi anlama geldiği konusunda bugün kimsenin tereddüt etmeyeceği şu sözler yeralıyordu: “İşin yoğun seyahat gibi fantastik ikramiyeleri var.”

O sırada Epstein’in samimiyetini sürdürdüğü iki eski sevgilisi daha vardı. Bunlardan biri bizi ilgilendiriyor: eski model, eski İsveç güzeli, doktor Eva Andersson-Dubin. Finansçı Glenn Dubin’in eşi.

Epstein bu çiftle sık görüşüyordu. Biz, daha sonra onların yanında çalışan uşakla görüşeceğiz.

İçki-sigara içmeyen, yalnızken partilere geç gelip kuytularda duran ve erken giden Epstein için Maxwell bir nevi dünyaya açılan kapı gibiydi. Intelligencer’a yazan Matthew Schneier, Maxwell’i şöyle anlattı: “Cornelia Guest’in tatil partisinde, sonra Georgette Mosbacher’in yazar Michael Gross için verdiği partideydi. Gayrimenkul devi Aby Rosen’in doğumgününden çıkıyor, Harvey Weinstein’in kokteyl partisine gidiyordu. Film gösterimlerinde, mağaza açılışlarında, moda defilelerindeydi, Tina Brown’ın ve Arianna Huffington’ın evindeydi ve Time 100’ün galasındaydı. Son döneme kadar yıllar boyunca Maxwell New York sosyal yaşamının ... sabit unsuruydu. Herkesin dostu, birkaç kişinin yakın dostuydu. (…) Müstehcenlik de dahil, eğlenceliydi ve alışılmadık ölçüde bilgiliydi, parlaktı ve, hepsinden önce, Britanyalı’ydı.” New York sosyetesinin pek meraklı olduğu İngiliz aksanının Maxwell’e olan hayranlığı artırdığını düşünenler vardı.

Fakat Epstein’in çok özel bir dostuydu. Kötü adamımızın sevgilisiyken, neredeyse sürekli ona güzel kızlar bulmakla görevli bir çalışanı konumuna geçmişti. İşi sadece kız bulmak da değildi. Gördüğümüz üzre, yoga hocası da arıyor, Victoria’s Secret’in sahibi Les Wexner’e ressam Nelson Shanks’ın elinden çıkma aile resmi hediye edileceğinde gerekli teması da kuruyordu.

Maxwell, Epstein ne derse yapan bir sığıntı muamelesini kendine neden revâ görmüştü? Bütün anlatılanlara bakılırsa, küçük kızların hayatını karartacak ve bunu umursamayacak birine benzemiyordu. Ama vaziyet de feciydi. Virginia sahneye gelince siz de göreceksiniz.

"Bir Erkeklik ve Zenginlik Öyküsü" yazı dizisinde önceki bölümler:
1- Çünkü bu “onların” hikâyesi
 
2- Hepsi aynı şeyleri anlatıyordu
3- Polisler, savcılar, avukatlar
4- Anlaşma ve ayrıcalıklı hapislik
5- Zenginler hapiste nasıl yaşar?
6- Tam CEO'nun aradığı tip!
7- Dolandırıcıyı dolandırmak
8- Kirli çamaşır defilesi
9- Wexner's Secret
10- Wexner's Secret 2
11- Kaynağı belirsiz servet


Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design