Anasayfa / Yazarlar / “Evin hanımı”nın rolleri

29 Ağustos

“Evin hanımı”nın rolleri

Ghislaine Maxwell, hangi denizin ne kadar derinine dalarsa dalsın çıkmayacak kirlere bulanmıştı

Palm Beach’teki villaya gelen gidenler, Ghislaine’nin evde hem eski sevgili hem çalışan hem en iyi dost hem düzenleyici olarak göründüğünü anlattılar hep.

Evde çalışanlardan Alfredo Rodriguez, Ghislaine Maxwell için “evin hanımı gibiydi” demişti. Maxwell ondan Palm Beach County’deki bütün spa’ların adreslerini istemişti. Rodriguez kadını spa spa dolaştırmıştı. Maxwell, masajcı kızların peşindeydi.

Vanity Fair yazarı Vicky Ward, 2011 Mart’ında, “Jeffrey ve Ghislaine: New York’un En Tuhaf İttifakı Üzerine Notlar” başlıklı blog yazısında, Ghislain Maxwell hakkında, “Onu severim,” dedi, “herkes de sever. Her zaman oradaki en ilginç, en neşeli, en olağandışı insandır. Üçüncü Dünya üzerine saatlerce konuşmuşluğumuz vardır. Hem tutkulu hem bilgilidir. Meraklıdır. Okyanus diplerine dalıp oralarda haftalar geçirdi. Çok okumuştur ve her şey hakkında saatlerce konuşabilir.”

İşin bu tarafı belli ki böyleydi. Ama işte, aynı Ghislaine, Palm Beach spa’larından Epstein’e bedeniyle oynamalık kız topluyor, bazen sevişmeye katılıyordu.

Peki, Okyanus diplerine dalma olayı neydi?

Çevreci aktivist

“Dünyanın %71'i okyanus ve yüzde 64'ü herhangi bir ülkenin yasalarına bağlı değil. Derin denizler, dünyanın en çok yok sayılan, en az araştırılan ve en az düzenlenmiş kısmı. Projenin misyonu, bir global okyanus topluluğu meydana getirmek ve derin denizlerin sesi olmak. Yurttaşlık iddiasında bulunup derin denizleri temsil edelim!”

2012’de, 56 yaşındaki Maxwell okyanusları korumayı amaçlayan TerraMar Projesi’ni kurdu. Şimdi çevreci bir aktivist olarak karşımızdaydı. Okyanusların derinliklerine dalıyordu. Küçük kızların zengin mütehakkim adamlarca oyuncak edildiği dünyadan uzaklara.

Ancak kurduğu örgüt pek sağlam ve iş yapabilir görünmüyordu. Örgütten birilerini bulup görüşmeye çalışan gazeteciler duvara tosluyordu. Oysa TerraMar, gerçekte hepsi açık denizlerin yurttaşı olan insanlara web sayfasından pasaport dağıtmayı öngörecek kadar evrensel bir kuruluştu! Açık denizlerde yaşayan 1,5 milyon canlı türünden herhangi birinin elçisi olmak da seçilebilecekti.

Ortada bu iddialarla bağdaşmayan bir amatörlük vardı. TerraMar ilk kurulduğunda merkezi Maxwell’in -daha sonra satacağı- Manhattan’daki eviydi, dernek daha sonra Massachusetts’da Maxwell’in özel vakfı Max Foundation’ın binasına taşındı. Dernek, parasını internet sayfasına, büro giderlerine, seyahatlere, telefon ve sarf malzemesine, sigortaya ve yaptırdığı işlerin ödemelerine harcıyordu. Ortada faaliyet denebilecek bir hareket yoktu. Buna rağmen 2017’ye kadar derneğin 550 bin dolar borcu birikti. Bunun 539 bin doları kurucu Ghislaine Maxwell’in yatırdığı paralardı.Çünkü derneğin tek geliri onun koyduğu yüz binlerce dolardı.

Hayli amatörce görünen bu manzaraya rağmen dernek önemsendi. Ghislaine Maxwell 2103’te TED’te konuşma yaptı, dalma tecrübelerini anlattı, okyanusları nasıl koruyabileceğimiz üzerine önerilerini ortaya döktü. Birleşmiş Milletler’de bile konuştu, National Geographic Society 2014’te TerraMar’ı ciddîye aldı, onu okyanusların selameti için çalışan kuruluşlar arasında saydı. TerraMar, 2013’te, Sürdürülebilir Okyanuslar için Clinton Global İnisiyatifi’nin beraber çalıştığı kuruluşlar arasında görünüyordu. Yani Ghislanie Maxwell, Epstein’e küçük kızlar ayarlamak ve bazen onlarla seks yapmakla suçlandıktan dört yıl sonra!

Sonra TerraMar, Ghislaine Maxwell gibi kayıplara karıştı. Derneğin telefonu kesikti, web sayfasında da ‘faaliyetimize son veriyoruz, web sayfasını da kapatıyoruz, destekçilerimize, katılımcılarımıza ve okyanusseverlere teşekkürler’ yollu bir duyuru yeralıyordu sadece.Ghislaine Maxwell, hangi denizin ne kadar derinine dalar dalsın çıkmayacak kirlere bulanmıştı. Onun hakkındaki hakikate yaklaşmak için Virginia Giuffre’ye kulak vereceğiz; biraz sonra. O zaman göreceğiz ki, Epstein’in tutuklanıp yargılandığı davada Ghislaine Maxwell’in, bırakın birlikte yargılanmayı, ifadesine dahi başvurulmaması, olacak iş değildir.

2008 sonrası

2007’de, Palm Beach polisi Epstein’in evini izlemeye aldığı sıralarda Maxwell ortalarda daha az görünmeye başlamıştı. Ancak o ana kadar evin “madam”ı rolündeki kadını da evsahibiyle birlikte suçlamak için yeteri kadar veri vardı.

Epstein’in tutuklanıp “cinsel saldırgan” olarak kayda geçmesi ve ne kadar gülünç koşullarda da olsa hapis ve ev hapsi cezalarını çekmesinden sonra Maxwell nadiren kendini gösterdi. Yine de gösterdi. Kadının suçlanıp yargılanmadığı ama bariz şekilde, istikrarla katıldığı pedofili şebekesi eylemlerini herkes aynı derecede sorun etmiyordu.

2011’e kadar, ABD’li milyarder Theodore Waitt ile ilişkisi olduğu söylendi. Business Insider, vergi kayıtlarına dayandırarak, 2008’de, yani Epstein’in yakayı ele verdiği yıl, Maxwell’in cinsel sömürü mağduru kızlar ve genç kadınlara destek sunmaya çalışan bir örgüte (Girls Educational and Mentoring Services) 350 dolar bağış yaptığını yazdı. Şuursuzluktan bile olsa fena halde sinir bozucu bir davranıştı. Maxwell ayrıca New York’taki bir yetimhaneye ve sahipsiz bebeklerle ilgilenen bir örgüte de 275 ve 300 dolarlık bağışlar yapmıştı. Özel vakfı Max Foundation aracılığıyla yaptığı bu bağışların, alay etmek için değilse, göstermelik olduğu belliydi. Clinton Vakfı ve Kütüphanesi için yaptığı bağış, bu insanların hayat standartları için yine komik, ama en azından 2.500 dolardı.

2009’da, Virgina (Roberts) Giuffre’nin kendisine karşı açtığı davayla ilgili olarak mahkeme celbini aldığı sırada Maxwell, Sheraton Oteli’nde Clinton Global İnisiyatifi’nin toplantısından çıkmaktaydı. Ertesi yıl Chelsea Clinton’ın düğününe gidecekti. 2013 Nisan’ında, Goldman Sachs’ın CEO’su Lloyd C Blankfein ile, eşcinsel evliliğini desteklemek için düzenlenen bir toplantıda görüldü. Ekim ayında, bir kitap tanıtım etkinliğinde, New York’un o sıradaki belediye başkanı Michael R Bloomberg ile birlikte görüntülendi.

Yine de durumu giderek zorlaşıyor, herkes onunla birlikte görünmeyi pek tercih etmiyordu. 2014’te Tesla’nın patronu Elon Musk’la birlikte Vanity Fair Oscarları partisinde görüntülenince, Musk’ın sözcüsü hemen, “Fotoğraf çekilirken Mr. Musk’ın haberi olmadan Ghislaine onun yanına geçmiş,” diye açıklama yapacaktı.

2015’te, Virginia Giuffre kendisine hakaret davası açtığında Maxwell “sosyal yaşam”dan daha epey çekildi.

2000 yılında Ghislaine Maxwell’e alınan 650 metrekarelik beş katlı ev, Epstein’inkine on blok mesafedeydi (Doğu 65. Cadde). 4,95 milyon dolara, bir sınırlı sorumlu anonim şirket adına satın alınmıştı. Şirketin adresi J Epstein & Co.’nunkiyle aynıydı. Ev, 2016’da 15 milyon dolara satıldı. Satan firmanın adresi de Epstein’in New York ofisininkiydi!

Geçtiğimiz Temmuz’da tutuklanan Epstein’in hücresinde ölü bulunmasının ardından ABD adalet bakanı ve başka yetkililer, Epstein ölmüş olsa da, mağdurların adalet arayışına karşılık verebilmek için, taciz, tecavüz ve pedofili davasının sürdürüleceğini, Epstein bu işleri birlikte yürüttüğü her kimlerse bunların yargılanacağını ilan etti. Burada hedef alınacak ilk simânın Ghislaine Maxwell olacağı âşikâr.

Kimileri, ilişkisi zayıflasa da Maxwell’in son ana kadar Epstein’le ilişkisini tamamen kesmediğini ileri sürüyorlar. Artık bunun pek önemi olmayacak.

Ancak sırf Virginia Giuffre’nin anlattıklarıyla bile Maxwell büyük cezaya çarptırılabilir. Tabiî bunun için önce kadının bulunabilmesi lazım. Avukatlarının ABD savcılarıyla irtibata geçtiğine dair haberler var, ama kesin bilgi yok.

Şimdi Ghislaine Maxwell’le birlikte Donald Trump’ın başkan olduktan sonra sık sık gidip golf oynamaya devam ettiği, yabancı devlet yetkililerini bile ağırladığı, Trump’ın başkanlığından sonra yıllık abone ücreti 200 bin dolara (iki katına) çıkarılan Mar-a-Lago tesislerine gidecek ve oradan bir kızı transfer edeceğiz.

"Bir Erkeklik ve Zenginlik Öyküsü" yazı dizisinde önceki bölümler:
1- Çünkü bu “onların” hikâyesi
 
2- Hepsi aynı şeyleri anlatıyordu
3- Polisler, savcılar, avukatlar
4- Anlaşma ve ayrıcalıklı hapislik
5- Zenginler hapiste nasıl yaşar?
6- Tam CEO'nun aradığı tip!
7- Dolandırıcıyı dolandırmak
8- Kirli çamaşır defilesi
9- Wexner's Secret
10- Wexner's Secret 2
11- Kaynağı belirsiz servet
12- “Madame”: Ghislaine MaxwellPaylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design