Anasayfa / Yazarlar / Model model modeller

05 Eylül

Model model modeller

Kızlar arasında yaşları küçük olanlar vardı: 13, 14, 15. Daha genç ve güzel olanları New York Doğu 66. Cadde’deki apartmanda kalıyorlardı

İlk soruşturmada kimliği saptanabilen kurbanların sayısı 36’ydı. Sayı 65’e ulaştı. Fakat her şeyi biraraya getirince, değişik çemberlerde belki birkaç yüz kız sözkonusu. Sayıdan çok yelpaze üzerinde durulmalıydı: Kızlar yalnız ABD’den değil; Avrupa’dan, Rusya başta, eski Doğu Bloku ülkelerinden ve Latin Amerika ülkelerinden. Epstein’in pedofili ağı öylesine iç burkucu ve öncelikli konu ki, laf yaşı 18’den büyük model adaylarına geldiğinde herkes çok daha hafif bir meseleyle karşı karşıyaymışız gibi davranıyor. Oysa şu ya da bu şekilde genç kız ve kadınları biryerlerde toplayan Epstein’in tek “müşteri”sinin gerçekte patronu (Les Wexner) olması, yaratılan ve kullanılan büyük servetin kaynağının hemen sadece bu adam olması, bu adamın da dünyanın en tantanalı iç çamaşırı firmasının (Victoria’s Secret) sahibi olması akla birçok başka soru getirmeliydi.

Jean Luc Brunel’le tanışalım, görgümüz artsın.

Brunel, MC2 model ajansı kurucularından. Ajansa Epstein’in 2 milyon dolar yatırmış olması, herhalde artık bizim için sürpriz değil. Parayı genç kız temin kanalını garantilemek için yatırdığını düşünebiliriz. Öbür yandan, kendisine genç kız temininin gerçekte daha büyük bir çarkın parçası olup olmadığını da merak edebiliriz. Brunel’le Epstein’in ilişkisi belli ki yakın ve sıcaktı. Ya pek iyi dosttular ya da sık görüşmeleri gerekiyordu. Epstein hapisteyken Brunel onu 67 defa ziyaret etti.

Brunel’in, işleri zora girince Epstein’i dava ettiğini gözönüne alırsak, sıkı dostluk ihtimali geriye düşüyor. Adam, skandal patlayınca doğru dürüst iş yapamaz hale geldiği gerekçesiyle Epstein’i suçladı, ancak dava düştü.

Brunel’in gayriciddî bir görüntü yaratıyor oluşuna aldırmayalım, MC2 öyle sıradan ajans değil, anladığım kadarıyla. Buradan Milla Jovovich, Christy Turlington ve Sharon Stone çıktı. Letonyalı Ginta Lapina’yı Brunel MC2’nin düzenlediği, yirmisinden küçüklerin katıldığı bir yarışmada keşfetti. Vogue-Çin’in kapak kızı Liu Dan MC2’nin modellerinden. Miami’den Sessilee Lopez, Tel Aviv’den Candace Swanepoel, Marina Lynchuk, Natalia Chabanenko ve Elisa Sednaoui de öyle.

Brunel, tahmin edileceği üzre, Epstein’a genç kızlar getiriyordu. ABD dışından, genellikle azgelişmiş ülkelerden, hali vakti yerinde olmayan. modellik vaadinin peşine takılan, 18 yaşından küçük kızlar. Epstein’e yolladığı bir not polisin eline geçmişti. Brunel, “Sana Rusça öğretecek birini buldum,” diyordu. “Ararsan hemen bugün derse başlayabilirsiniz.” Notta “2 x 8” diye bir ayrıntı da vardı; herhalde kız 16 yaşındaydı.

Virginia Giuffre, 16-19 yaşlarındayken, Brunel’le çeşitli defalar yatmak durumunda kaldığını, ayrıca Brunel’in küçük yaştaki kızlarla ilişkiye girdiğini, kendisinin de bunu seyretmek zorunda bırakıldığını anlattı polise. Model adayı kızlar, Virginia’nın ifadelerinde bir altbaşlık oluşturuyor. Virginia’ya göre Epstein bu kızları daha çok birileriyle yatmaya zorluyor, “şu adamla yatarsan sana modellik anlaşması ayarlarım” gibi vaatler öne sürüyordu.

Kızlar arasında yaşları çok küçük olanlar vardı: 13, 14, 15. Daha genç ve güzel olanları New York’ta East 66. Cadde’deki apartmanda kalıyorlar ve Epstein’e para ödemiyorlardı. Brunel kızların dördüyle aynı yerde kalıyor ve onlardan ayda 1000$ alıyordu. Bazılarına, e, haydi bakalım, artık benimle yatman lazım, diyor, bazılarını sırf ortalıkta gezdiriyor, bazılarını başlarında adamla gruplar halinde “sipariş” olarak partilere gönderiyor, bazılarını da muhtemeldir ki, sahiden modellik yoluna yöneltiyordu.

Kaldıkları binadan daha önce bahsetmiştik, hatırladığınızı umuyorum. Epstein’in, ilk mahkûmiyetinden sonra güya kendisinden uzaklaşıp tasarım ve havacılık firmaları kuran “asistan”larının şirket adresleri aynı binadaydı ve o binadaki dairelerin çoğu Jeffrey Epstein’in kardeşi Mark’a aitti hani. İşte o bina bu.

Grup grup kızlar çeşitli evlerde, dairelerde toplanıyor ve özellikle partiler için ortamı renklendirecek güzel kız grupları sipariş edildiğinde oralara sevk ediliyorlar. Meğer böyle bir müessese varmış. Bu işlerin adamı Brunel’in etrafındaki kirlilik kolay özetlenir, aktarılır gibi değil. Anlaşılan, model piyasası kisvesi altında dönen uluslararası çarkın aktörleri arasında düzgün kimse yok. Bütün ajan(s)lar birbirlerini kirli iş çevirmekle suçluyor. İnsan hepsinin birden haklı olduğu izlenimini ediniyor. Brunel’i suçlayan birileri, onun da aralarında bulunduğu birtakım ajanların Paris’te kulüpleri dolaşıp kızları masalarına çağırıp içkilerine ilaç attıklarını iddia ediyorlar meselâ. Bu iddiaları dile getiren modeller de var. İnsan kaçakçılığı şebekelerinden sözediyor gibiyiz. Yaşları 13’e kadar inen kızların Avrupa (eski Doğu Bloku ülkeleri), Ekvador ve Brezilya’dan getirildiğine dair iddialara rastladım.

Bill Clinton’ın katıldığı uçak seyahatinden bahsederken, Epstein’in meşhur küçük siyah defterine “masaj” koduyla kaydedilmiş kadınların sözü geçmişti. Sırf “Masaj/Kaliforniya” kategorisinde 27 kadın adı vardı. Defterde böyle altı değişik masaj listesi yeralıyordu, bunlar dünyanın çeşitli yerlerinden 160 kadın ismi içeriyordu. Siyah defter kayıtlarından yaşlarını anlamak mümkün değildi, ama bunca değişik yerden bunca “masajcı”, şüphesiz sırf Epstein’in “keyfini çıkardığı sosyal hayat”tan ibaret olmayan, daha geniş çemberlere saçılıyor gibiydi.

Epstein’in, model olma arzusundaki kızlara kendisini kapılar açabilecek güçlü biri olarak sunması -öyleydi!- ve karşılığında cinsel fantezilerini tatmin etmesi, bazı kızların da kavuşmayı arzuladıkları âleme sıçrayabilmek için onun isteklerini yerine getirmeleri, galiba şu model piyasası görüntüsü altında yürütülen işlerin pek basit bir bölümü.
 
Rus modelin mühendislik, matematik ve teknoloji merakı
 
Rus model Lena Pozhidaeva, New York merkezli bir yardım derneği kurdu: Education Advance (İleri Eğitim). Derneğin amacı, azınlık gruplara mensup öğrencilere bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında burs vermek. Azınlık öğrencileri destekleyeceklermiş ki, “Amerikan eğitim sisteminde çeşitlilik” artsın.

Bir Rus model neden böyle bir işle uğraşıyor? Cevap şuradan giderek bulunabilir mi: Dernek 2017’de 56 bin dolar bağış toplamış; bunun 55 bini Jeffrey Epstein’den. Kendisinin bilime ne kadar tutkun olduğunu bir sonraki bölümde göreceğiz.

Pozhidaeva, Forbes’te, Vogue Ukrayna ve Maxim İtalya sayfalarında yer bulabilen bir model. LinkedIn profilinde, Moskova Devlet Enstitüsü’nde uluslararası ilişkiler öğrenimi gördüğü, Fransa’daki ICN İşletme Okulu’nda master yaptığı, Harvard’ın online işletme okulunda muhasebe ve iş yönetimi okuduğu yazılı.

Başka işler de yürütüyor. Hem Pozhidaeva’nın sevgilisi hem de derneğin yöneticisi olan Pendleton King, Epstein’den para aldıkları sırada onun suçlarına dair hiçbir şey bilmediklerini, hem alınan paranın çok faydalı işe harcandığını belirtip, “Niye iyi bir amaca hizmet etmiş şeyi kurcalıyorsunuz?” diye sormuş gazetecilere. Ve sevgilisinin Epstein’le altı-yedi yıl önce, yalnız bir defa karşılaştığını, ondan sonrasında pek ilişkisinin bulunmadığını belirtmiş.

Fakat işte, tesadüfler bu insanların yakasını bırakmıyor. Darren K. Indyke adlı bir adam, ikisinin de avukatı, adamın adresi Rus modelin hayır derneğinin adresiyle aynı ve orası aynı zamanda Epstein VI Vakfı’nın bulunduğu yer. Pozhidaeva’nın 2016 Ocak ayında Epstein’in Manhattan’daki evinden çıkarken görüntülendiğini ekleyelim ve çemberi tamamlayalım: Pozhidaeva, MC2 Model Management’a bağlı. Haydi üzerine de tüy dikilsin. Rus model, 2018’de, şirketi WE Talks’un internet sayfası için alan adı alırken hangi adresi verdi, tahmin edebilirsiniz artık: Doğu 66. Cadde’de, dairelerin çoğunun Mark Epstein’e ait olduğu, model adayı kızların grup grup kaldığı o apartman.

"Bir Erkeklik ve Zenginlik Öyküsü" yazı dizisinde önceki bölümler:
1- Çünkü bu “onların” hikâyesi
 
2- Hepsi aynı şeyleri anlatıyordu
3- Polisler, savcılar, avukatlar
4- Anlaşma ve ayrıcalıklı hapislik
5- Zenginler hapiste nasıl yaşar?
6- Tam CEO'nun aradığı tip!
7- Dolandırıcıyı dolandırmak
8- Kirli çamaşır defilesi
9- Wexner's Secret
10- Wexner's Secret 2
11- Kaynağı belirsiz servet
12- “Madame”: Ghislaine Maxwell

13- “Evin hanımı”nın rolleri
14- Virginia: Modern zaman kölesi
15- Zayıf yerinden yakalamak
16- Ekip: Avcılar, asistanlar
17- Sosyete, mutfak, uşak ve kız
18- Clinton, Trump, uçaklar, kızlar
19- Acemi prens ile cingöz politikacı


Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design