“Cinayet raporu”

​Karar gazetesi Amasra’daki maden faciasının bilirkişi raporunu okuyucularıyla paylaştı.

02.11.2022

Karar gazetesi manşetinde, “Cinayet raporu” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Amasra’da 41 kişinin canına mal olan grizu patlamasının, maden şirketinin işçilerin güvenliği açısından gerekli harcamaları yapmadığı için gerçekleştiğini bilirkişi raporu ortaya koydu: – Havalandırma yetersizdi. – Kömür tozuyla mücadele edilmedi. – Metan drenajı yapılmadı. – Denetleme mekanizması çalışmadı.

Bartın’da 41 madencinin can verdiği faciaya ilişkin soruşturmada müessese müdürü ve müdür yardımcısının da aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı. Bilirkişi heyetinin hazırladığı ön inceleme raporunda ise cinayet gibi ihmallerin altı çizildi. Raporda, yetersiz ve etkisiz havalandırma sisteminin felaketteki en temel unsur olduğu belirtildi. Havalandırmanın iyileştirilmesine dair yatırımların hayata geçirilmediği vurgulandı.

Metan drenajı uygulaması yapılmadığı belirtilerek ‘Bu durum kazanın bir başka temel nedeni. Metan drenajı yapılsaydı kaza önlenebilirdi’ denildi. Rapordaki ‘Kömür Tozu Mücadelesi’ başlığında ise grizu patlamasının kömür tozuyla ocağa yayılmasının facianın boyutunu artırdığının altı çizildi. ‘Bu durum tozla mücadele çalışmasının yetersizliğini gösteriyor’ ifadesi kullanıldı. Raporda etkili denetleme yapılmadığı da kaydedildi.”

“Uyuşturucuda rota şaştı”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Uyuşturucuda rota şaştı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Emniyet, Türkiye’nin rota olmasının ötesinde uyuşturucu pazarı haline dönüştüğü ve iktidarın uygulamasının uyuşturucu parasını ‘temizlediği’ eleştirilerine suç duyurusunda bulunacağını duyurdu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Uyuşturucu yaygınlaştı. Ülkede bir metamfetamin salgını var. Sarayın düzeni bu salgını besliyor’ dedi. Gazeteci Timur Soykan, sıcak para ihtiyacı nedeniyle nereden gelirse gelsin kaynak sormayan ‘varlık barışının’ kara para ve mafya ilişkilerini beslediğine dikkat çekti.

Türkiye’nin uyuşturucu rotası olduğunu, metamfetaminde pazara dönüştürülmek istendiğini belirten Soykan: ‘Yakalanan kokain ve uyuşturucunun kaynağına gidilmiyor. En büyük uyuşturucu operasyonlarının kaynağını hala öğrenemedik’ dedi. Söz konusu karanlığı aydınlatmayan İçişleri Bakanlığı iddiaların gündeme gelmesinden rahatsız.’”
Cumhuriyet gazetesi habere manşetinde, “Hapislerde çürüteceğiz” başlığıyla yer ayırdı:

“Uyuşturucudan gelen parayla cari açığın kapatılmak istendiğini söyleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dünkü grup toplantısında suçlamalarını sürdürdü. Kılıçdaroğlu, isim vermeden kendisini hedef alan İçişleri Bakanı Soylu için ‘Bu pis işlerle boy boy poz verenleri de hapislerde çürüteceğiz’ dedi.

‘Mafyanın başını ezeceğiz. Önce ithal baronlardan başlayacağız. Sonra bizimkilerle hesaplaşacağız. Orada belki albüme bakar da o eski günleri yad eder’ diyen Kılıçdaroğlu ‘Saray ülkeyi uyuşturucu pazarı haline getirdi. Londra’ya temiz parayı getirmek için gideceğim’ ifadelerini kullandı.”

“Sofrada ne varsa enflasyon yedi”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Sofrada ne varsa enflasyon yedi” başlıklı haberinde, “Yüksek enflasyon karşısında azalan satın alma gücü sofralardan en temel ürünleri eksiltti. Aralık 2021 ile Ekim 2022 arasında temel gıda maddelerinin fiyatlarında yaşanan değişim, krizin sofradaki etkisini ortaya koydu. Aralık 2021’de 17,90 TL olan ayçiçek yağının litresi Ekim 2022’de 48,50 TL’ye, pirincin kilosu 31,90 TL’den 53,29 TL’ye fırladı.

Aralık 2021’de 2 TL’ye satın alınabilen ekmeğin fiyatı Ekim 2022 itibarıyla 5 TL’ye yükseldi. Aralık'ta belirlenen 4 bin 253 TL’lik asgari ücretle 2 bin 127 adet ekmek alınabilirken bu sayı 5 bin 500 TL’lik asgari ücret ile Ekim ayında bin 100’e kadar düştü.

Benzer bir tablo ayçiçek yağı ile yumurtada da yaşandı. Aralık 2021’de maaşı ile 237,5 litre ayçiçek yağı alabilen bir asgari ücretli Ekim 2022 itibarıyla maaşıyla ancak 113,4 litre ayçiçek yağı alabilecek duruma geldi.

Fiyatlarda yaşanan değişim ve giderek artan hayat pahalılığıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bulut, şu ifadeleri kullandı: ‘Asgari ücretliler, dar gelirliler, enflasyonun altında ezildi. İşçi, memur, emekli ayın sonunu zor getiriyor. Faturalarını, kirasını ödeyemiyor, en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyor. Geliri giderini karşılamayan vatandaş da mecburen bankaların kapısını çalıyor. Vatandaşların bankalara ve finansman şirketlerine olan borcu ekim ayı itibariyle 1 trilyon 371 milyar TL’ye yükseldi. İcra dairelerinde milyonlarca dosya var. İktidar her fırsatta, ‘Vatandaşı enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz’ diyor. Bu mu ezdirmemek?’” ifadelerine yer verdi.