Anasayfa / Güncel / "Taraf" davasında emekli askerlerin müdahillik talebine ret

15 Şubat

"Taraf" davasında emekli askerlerin müdahillik talebine ret

Taraf gazetesi eski yönetici ve yazarlarının yargılandığı Egemen Harekât Planı Davası 10 Mayıs’a ertelendi

 
Kamuoyunda "Balyoz Darbe Planı" davası olarak bilinen ancak ‘’Egemen Harekât Planı’’ başlıklı savaş planlarının yayımlanmasını konu alan davanın üçüncü duruşmasında Taraf gazetesinin eski yönetici ve yazarlarının yargılanmasına devam edildi.
 
Emekli askerler Bilgin Balanlı, Halil İbrahim Fırtına, Ahmet Yavuz, Ahmet Türkmen, Ayhan Taş, Nejat Bek, Erdem Caner Bener, Albaylar; Osman Fevzi Güneş, Yüksel Gamsız, Ali Cengiz Şirin, Erdal Akyazan, Recai Elmas, Erdoğan Koçoğlu, Hasan Nurgören, Behçet Alper Güney ‘’suçtan zarar görme ihtimallerine karşı’’ davaya katılma talebinde bulundular. Bu talep mahkeme tarafından ‘’suçtan doğrudan zarar görmedikleri’’ gerekçesiyle reddedildi. Emekli Orgeneral Çetin Doğan ile emekli albay Nedim Ulusan’ın davaya katılım talepleri ise 2 Eylül 2016’daki ilk duruşmada kabul edilmiş ve avukatları Hüseyin Ersöz davanın duruşmalarına baştan itibaren katılmaya başlamıştı.
 
Davanın 15 Şubat’taki üçüncü duruşmasında eski Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan, eski Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Yasemin Çongar ve eski Taraf Gazetesi Yazıişleri Müdürü Yıldıray Oğur'un 52 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle yargılanmasına devam edildi. Altan, Çongar ve Oğur, "Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma, hile ile alma, çalma", "Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme", "Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama" ile suçlanıyorlar. Altan, Çongar ve Oğur savunmalarını davanın 2 Eylül’deki ilk duruşmasında yapmaları sonrasında duruşmalardan vareste tutulmuşlardı.
 
Baransu duruşmaya getirilemedi
 
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın diğer sanıkları tutuklu gazeteci Mehmet Baransu ile Tuncay Opçin.
 
Baransu ve hakkında yakalama kararı bulunan sanık Tuncay Opçin'in ayrıca "Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçundan da cezalandırılmaları isteniyor. Gazeteci Baransu ve Opçin'in 35 yıldan 75 yıla kadar hapsi istenirken, Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur’un ise 20'şer yıldan 52 yıl 6'şar aya kadar hapsi talep ediliyor.
 
Mehmet Baransu, başka bir davada savunma yapmak üzere Mersin'de olduğu için duruşmaya getirilemedi. Baransu’nun davada ilk savunmasını bir sonraki celsede yapması bekleniyor. Mahkeme heyeti, davanın dördüncü duruşması için 10 Mayıs tarihini belirledi.

Sanık avukatları müdahillik taleplerinin reddini istedi

 
Sanıklardan Yıldıray Oğur'un avukatı Gülçin Avşar, "Müdahale talebinde bulunanların tekzip talepleri olmalıydı. Bunun dışında bir mağduriyetleri yoktur. Bu kişilerin suçtan doğrudan zarar görme ihtimalleri olmadığından katılma taleplerinin reddedilmesini istiyoruz" dedi. Sanıklar Ahmet Altan ve Yasemin Çongar'ın avukatı Veysel Ok da, "İlgili suçlamalardan mağduriyet oluştuğu kanaatinde değiliz. Müdahillerin mağduriyetini oluşturan hukuk sistemidir. Bununla ilgili yargılamalar devam etmektedir. Katılma taleplerinin reddini istiyoruz" dedi.
 
Ara kararını veren mahkeme heyeti, Mehmet Baransu'nun mevcut delil durumunu dikkate alarak tutukluluk halinin devamına karar verdi. Firari sanık Tuncay Opçin hakkındaki yakalama kararının da beklenmesine karar verdi. Davaya katılma talebinde bulunanlardan Emekli Orgeneral Çetin Doğan ile Emekli Albay Nedim Ulusan'ın suçtan zarar görme ihtimali nedeniyle müdahillik taleplerinin kabul edildiği tutanağa geçirilirken, aralarında Emekli Orgeneraller Bilgin Balanlı, Halil İbrahim Fırtına'nın da bulunduğu 15 general ve albayın suçtan doğrudan zarar görmedikleri gerekçesiyle müdahillik taleplerinin reddedilmesine karar verdi.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design