Anasayfa / Hakkımızda
P24, gazetecilik mesleğinin yoğun siyasi ve ekonomik baskılar altında bulunduğu bir dönemde, editoryal bağımsızlığı ve ifade özgürlüğünü desteklemek ve geliştirmek amacıyla 19 Eylül 2013'te kuruldu.

Kâr amacı gütmeyen bu sivil toplum kuruluşunun kurucuları arasında Türkiye medyasının tecrübeli bazı mensupları bulunmaktadır.

P24, geniş bir görev tanımıyla, Türkiye medyasının kapasitesini genişletmek, medya bağımsızlığı ve ifade özgürlüğü konusunda kamusal bir talep yaratmak, en iyi gazetecilik uygulamaları için araştırma yaparak bunlara destek sağlamak ve internet haberciliğine geçişi teşvik etmek amacıyla faaliyete koyulmuştur.

Bunun için şu yollara başvurulmaktadır:

- Örnekler üretilmesi, içerik sağlama, araştırmacı gazeteciliğin ve entelektüel üretimin teşvik edilmesi,

- Gazeteciler için eğitim programları düzenlenmesi,

- Medya itibarı ve onuruna ilişkin konular hakkında kamusal farkındalık yaratılması,

- İfade özgürlüğünün savunulması, sansüre karşı hukukî yollardan hak aranması,

- İfadenin özgürce kullanımı ve farklı görüşlerin özgürce ifade edilebildiği entelektüel tartışmalar için ortam sağlanması.  


Kısaca, P24 yerleşik medyaya olan güvenini kaybetmiş bir toplumda, özgür ve bağımsız bir medyanın değerlerini öne çıkarmayı amaçlamakta, ifade ve basın özgürlüğünün kısıtlanmasını önlemek için çalışmaktadır.

P24 hak temelli bir kuruluştur. Tüm faaliyetlerini ırk, din, mezhep, milliyet, dil, cinsiyet, cinsel yönelim ayrımcılığı ve türcülük yapmaksızın sürdürür.

P24'ün kurucu başkanı Hasan Cemal'dir.

Diğer kurucu üyeler de şunlardır: Doğan Akın, Yasemin Çongar, Andrew Finkel, Hazal Özvarış, Yavuz Baydar ve Murat Sabuncu.

26 Ekim 2021 tarihinden itibaren P24 Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Mustafa Ünlü yürütmektedir.

Diğer Yönetim Kurulu üyeleri Yasemin Çongar, Andrew Finkel, Mustafa Arslantunalı ve Mesut Varlık'tır.

P24'ün çalışmalarını K24, Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi, Expression Interrupted, Gezegen24, Susma24, P24Akademi, P24Blog, 4982* gibi mecralarımızdan takip edebiliirsiniz.   
 

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design