Anasayfa / Güncel / Konumuz gazetecilik: Doğru bilginin izinde

09 Şubat

Konumuz gazetecilik: Doğru bilginin izinde

17 Şubat Perşembe akşamı iki deneyimli gazeteciyi konuk ediyoruz: Carol Giacomo ve Susan Levine

Türkiye’de medyadaki yanlış haberlerin artmasında medya sektörünün çalışma koşulları ve genel çalışma kültürü başta olmak üzere, muhtelif nedenler var. Peki, dünyada haber merkezlerinde bilgi doğrulamaya yönelik iyi uygulamalar neler? Bunu konuşmak için bu akşam iki çok deneyimli gazeteciyi ağırlıyoruz: Carol Giacomo ve Susan Levine.

Carol Giacomo, 20 seneyi aşkın bir süre boyunca Reuters haber ajansının Washington bürosunda diplomasi temsilciliğini yaptıktan sonra 2007 ile 2020 arasında kariyerine New York Times’ın yayın kurulu üyesi olarak devam etti. Indiana, Princeton ve Harvard üniversitelerinde gazetecilik alanında ders verdi. Giacomo 2017 yılında, Punto24’ün her yıl 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde düzenlediği Mehmet Ali Birand Konuşmaları’nın dördüncüsünde bir konuşma yapmıştı.

Susan Levine 1993 yılından bu yana Washington Post’un en önemli editörlük pozisyonlarında çalıştı. 2018’den beri ise gazetenin prestijli serbest muhabir ağı “Talent Network”ün yöneticiliğini yürütüyor. Washington Post, New York Times ile birlikte ABD’de editoryal standartları titizlikle uygulayan gazetelerin başında geliyor.

Haberlerin yayına hazırlanma sürecinin denetiminde yıllarca sorumluluk üstlenen her iki gazeteciyle hata payının minimuma indirilmesi için nasıl bir çalışma sistemi ve kültürü oluşturulduğunu konuştuk. Öte yandan, dijitalleşmenin getirdiği zorluklara karşı bu gazetelerin nasıl uyum sağladıklarını, hızlı habercilik ile titiz editoryal denetim arasındaki dengenin nasıl kurulduğunu tartıştık. Sohbetin Türkiye’deki çalışma pratiklerine ışık tutmasını ve editoryal standartların iyileştirilmesine bir katkı sunmasını umut ediyoruz.

P24’ün UNESCO ortaklığıyla medyada dezenformasyon ve yanlış bilgiye karşı hayata geçirdiği “Hakikat zamanı!” çalışmalarının ikinci evresi kapsamında 17 Şubat Perşembe akşamı saat 21:00’de düzenlediğimiz bu webinara kaydınızı Zoom uygulaması üzerinden aşağıdaki bağlantıya tıklayarak yaptırabilirsiniz. Webinarı canlı izlemek için Zoom tarafından mailinize otomatik olarak gönderilecek bağlantıya etkinliğin başlangıç saatinde tıklamanız yeterli.

Zoom etkinliğine kayıt için bağlantı: https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_W8iMqpTcRuapBvAwpeRr4A

Etkinlikte İngilizceden Türkçeye simültane çeviri sağlanacaktır. Katılım ücretsizdir. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design