Anasayfa / Medya izleme / “Sen misin tahliye eden!”

04 Nisan

“Sen misin tahliye eden!”

21 gazeteci hakkında tahliye kararı veren hakimlerin açığa alınması Cumhuriyet'te "Sen misin tahliye eden!" başlığıyla yer aldı

HSYK, 21 gazeteci hakkında tahliye kararı veren mahkeme heyetini ve savcıyı açığa aldı.

Cumhuriyet habere manşetin altında, “Sen misin tahliye eden!” başlığıyla yer verdi ve “HSYK, FETÖ üyeliği iddiasıyla yargılanan, aralarında Murat Aksoy, Atilla Taş gibi isimlerin bulunduğu 21 gazetecinin tahliyesine karar veren İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İbrahim Lorasdağı ve iki üye hakim ile duruşma savcısı Göksel Turan’ı açığa aldı. HSYK Başkanvekili Yılmaz, ‘Tahliyelerin maksatlı olduğu iddiaları var. Müfettişlerin raporu beklenecek’ dedi. Kurul 45 hakim ve savcıyı da meslekten ihraç etti” ifadelerini kullandı.   

Sabah haberi manşetin yanından, “Skandal kararı alan hakimler açığa alındı” başlığıyla anonsladı.

Yeni Şafak sürmanşetindeki habere, “Tartışmalı tahliyeye soruşturma” başlığını attı ve “HSYK, FETÖ’nün medya ayağına yönelik davada 8 kişiye tahliye isteyen savcı Göksel Turan ile 21 sanık için tahliye kararı veren hakimler İbrahim Lorosdağı, Barış Cömert ve Necla Yeşilyurt Gülbiçim hakkında soruşturma açtı. 4 isim soruşturmanın selameti için görevden uzaklaştırıldı. Kurul ayrıca FETÖ soruşturmaları kapsamında 45 hakim ve savcıyı da meslekten ihraç etti” dedi.   

Star gazetesi haberi ön sayfasının altından, “Skandal tahliyeye imza atanlar açığa alındı” başlığıyla anonsladı.

Akşam gazetesi habere birinci sayfasının altında, “Hainlere tahliyeye uzaklaştırma” başlığıyla yer ayırdı ve “HSYK, FETÖ kapsamında 45 hakim ve savcıyı ihraç etti. Cumhurbaşkanı’nı idamla tehdit eden Çulhaoğlu da dahil 21 kişiye tahliye kararı veren mahkeme heyeti de görevden uzaklaştırıldı” ifadelerine yer verdi.

Hürriyet ön sayfasının altında yer verdiği haber için, “FETÖ medya yapılanması davasında tahliye veren hakimler açığa alındı” başlığını kullandı ve “31 Mart’ta 21 gazeteciye tahliye kararı veren Mahkeme Başkanı İbrahim Lorosdağı, hakimler Barış Cömert ve Necla Yeşilyurt Gülbiçim HSYK tarafından açığa alındı. Adalet Bakanı Bozdağ, ‘HSYK takdiri. Açığa alma, görevden alma anlamına gelmez’ değerlendirmesi yaptı. HSYK ayrıca 45 hakim ve savcıyı ihraç etti” dedi. 

“Enflasyon ‘Evet’ dedi”

Enflasyon rakamları son 8 buçuk yılın zirvesine çıktı. TÜİK’in verilerine göre yıllık enflasyon 11.29.

Cumhuriyet ön sayfasının altındaki habere, “Enflasyonda kriz hali” başlığını attı ve “Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre mart ayı enflasyonu yüzde 11’i aştı. Kriz dönemi olan Ekim 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıkan enflasyon, böylece referandumun hemen öncesinde 101 ayın zirvesini gördü. Ekonomistler, ‘Enflasyona en büyük etki 0.42 ile gıdadan geldi. Diğer etki 0.15 puanla giyim. Yılın kalanında enflasyon kayda değer bir süre çift hanede seyrine devam edecek’ yorumu yaptı. Başkanlık tartışmaları başladığında enflasyon 7.2 idi” ifadelerine yer verdi.     

Evrensel gazetesi manşetten verdiği habere, “Enflasyonda 8.5 yılın rekoru” başlığını attı ve “Mart ayı enflasyon rakamları açıklandı. Yıllık yüzde 11.29 seviyesine çıkan enflasyon son 8.5 yılın rekorunu kırdı. Maliye Bakanı mayıs ayına kadar enflasyondaki artışın süreceğini açıkladı” ifadelerini kullandı.

Birgün gazetesi habere manşetin yanında, “Enflasyon kontrolden çıktı” başlığıyla yer verdi ve “Türkiye İstatistik Kurumu verilene göre, tüketici fiyatları mart ayında yüzde 1.02 ile beklentilerin üzerinde arttı. Yıllık enflasyon yüzde 11.29 ile 2008 yılından bu yana en yüksek düzeye çıktı. Aynı dönemde yurt içi üretici fiyatları da yüzde 1.04 arttı ve yıllık üretici enflasyonu yüzde 16.09 düzeyine fırladı” dedi.

Sözcü haberi ön sayfasının en tepesiden, “Enflasyon ‘Evet’ dedi” başlığıyla verdi ve “Enflasyon son 8.5 yılın rekorunu kırdı. Memur ve emekli zammı 3 ayda eridi” ifadelerini kullandı.

Vatan gazetesi haberi ön sayfasının altında, “Mandalina rekor kırdı” başlığıyla gördü.

Hürriyet ön sayfasının altındaki habere, “Enflasyon korkuttu” başlığını attı ve “Et fiyatlarındaki artış enflasyonu da vurdu. Martta yüzde 1.02 ile beklentileri aşan enflasyon yıllıkta yüzde 11.29’a fırlayarak son 8.5 yılın zirvesine çıktı. Merkez Bankası’nın yıl sonu hedefi yüzde 8’lik enflasyonun yarısı il üç ayda gerçekleşti” dedi.

Sabah, Star ve Akşam gazeteleri ise haberi, “Memura ve emekliye enflasyon zammı” şeklinde vererek okuyucularının yüreğine su serpti.

“15 Temmuz kontrollü darbe”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “15 Temmuz kontrollü bir darbe girişimidir. AKP’li 120-180 vekil ByLock kullanıcısı” dedi.

Cumhuriyet manşetindeki habere, “AKP o isimleri gizliyor” başlığını attı. “Kılıçdaroğlu, ’15 Temmuz kontrollü bir darbe girişimi, ByLock kullanıcısı 120-180 iktidar milletvekili var’ dedi” üst başlığıyla verilen haberde, “CHP lideri Kılıçdaroğlu, ‘9.30’da darbe mi olur?’ diye sordum. Onlar da ‘önceden deşifre oldular’ ifadelerini kullandılar. Demek ki önceden bu darbeden haberleri vardı’ dedi. Kılıçdaroğlu, FETÖ’cülerin ifadelerinin de kontrollü darbe kanısını güçlendirdiğini söyledi. Darbe girişiminin siyasi ayağının neden açığa çıkarılmadığı sorusunu yineleyen CHP lideri, AKP’de 120-180 kadar FETÖ’yle bağlantılı ya da ByLock’çu vekil olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, hükümetin bu isimleri bildiğini ve gizlediğini iddia etti” ifadeleri yer aldı. 

Birgün gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “Darbe kontrollüydü” başlığını attı ve “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz Darbe Girişimi ve Gülen Cemaati’ne dair çarpıcı iddialarda bulundu. Kılıçdaroğlu, ‘İktidarda 180 ByLock’çu var’ ifadesini kullandı. CHP lideri, ‘Siz bu listeleri saklıyorsanız insanın aklına 15 Temmuz’un kontrollü bir darbe olduğu geliyor. Ayrıca FETÖ’cülerin ifadeleri de kontrollü darbe olduğu kanısını güçlendiriyor’ diye konuştu” dedi.

Sözcü manşetten verdiği habere, “180 vekilde ByLock var, neden koruyorsunuz!” başlığını attı: “‘15 Temmuz darbe girişimi aydınlatılmadı. Çünkü darbenin siyasi ayağı hükümetin içinde’ diyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: ‘İktidarda 120-180 ByLock’çu olduğu biliniyor. Bu isimlerin listesi hükümette var ama ısrarla açıklanmıyor. Bunlar hemen açıklansın. Listeyi gizliyorsanız, FETÖ’yle mücadele yok demektir. ByLock’çu vekillerin açıklanmaması, kontrollü darbe tezini güçlendiriyor. Nerede olduğu bilinmeyen Adil Öksüz’ün GPS cihazı, hangi devlet kurumu tarafından ithal edilmiştir? Bu açıklanmalı.’”

Sabah gazetesi haberi ön sayfasının altından, “AK Parti, Kılıçdaroğlu’nun sözlerini mahkemeye taşıyor” başlığıyla anonsladı.

Star gazetesi manşetin altındaki habere, “Kılıçdaroğlu takiyesi çöktü” başlığını attı ve “İlk günden bu yana sakin tutum politikası ile seçmene ‘AK Parti kutuplaştırıyor’ söyleminde bulunan CHP Genel Başkanı, 15 Temmuz kontrollü darbe, 180 ByLock’çu vekil var’ açıklaması yaptı ancak delil gösteremedi” dedi. 

Akşam gazetesi habere manşetin altında, “249 şehit verilen gece ‘kontrollü darbe’ymiş” başlığıyla yer verdi ve “CHP lideri Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin uçurumdan döndüğü ve 249 şehidin verildiği 15 Temmuz gecesi için inanılmaz ifadeler kullandı. Karanlık gecede tankların önünden kaçarak Bakırköy’e giden Kılıçdaroğlu, ’15 Temmuz kontrollü bir darbe girişimidir. Saat 21.00’de darbe mi olur’ dedi” ifadelerine yer verdi.
Hürriyet ön sayfasının altında yer ayırdığı haber için, “‘Kontrollü darbe’ polemiği” başlığını kullandı. 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design