Anasayfa / Medya izleme / Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 148

30 Mart

Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 148

Evrensel Eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Nasuhbeyoğlu ve İmtiyaz Sahibi Koşar’a cumhurbaşkanına hakaretten ceza; yazar Eliaçık’a hapis istemi

 
 
Evrensel gazetesi eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Vural Nasuhbeyoğlu ve eski İmtiyaz Sahibi Mehmet Arif Koşar’a haklarındaki davanın 29 Mart günü görülen duruşmasında Latin Amerika’da 10 Ekim Ankara Katliamı’na ilişkin açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret edildiği gerekçesiyle birer yıl hapis cezası verildi. Mahkeme, hapis cezalarını 7 bin TL para cezasına çevirdi.
 
Çağlayan’daki İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Koşar ve Nasuhbeyoğlu katılmazken, duruşmada gazetenin avukatı Devrim Avcı hazır bulundu. Koşar ve Nasuhbeyoğlu’nun daha önce verdikleri ifadelerin okunmasının ardından söz alan avukat Avcı, yapılan haberin basın ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.
 
Mahkeme, Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinden Koşar ve Nasuhbeyoğlu’na birer yıl hapis cezası verdi. Mahkeme cezaları Koşar ve Nasuhbeyoğlu’na ayrı ayrı 7’şer bin TL para cezasına çevirdi.
 
Avcı, daha önce basın savcılığının söz konusu haberle ilgili dört sayfalık bir karar yazdığını, kararda, haberde hakaret olmadığının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına atıf yapılarak belirtildiğini hatırlatarak, cezalandırma istemediğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın itirazı üzerine Sulh Ceza Hâkimliği’nin bu kararı kaldırdığını söyleyen Avcı, davanın bunun üzerine açıldığına dikkat çekti.
 
Haberde Latin Amerika’da 16 siyasi parti ve örgütlerinin 10 Ekim Ankara Katliamı nedeniyle yaptıkları açıklamaların yer aldığını belirten avukat Avcı, “Karar, basın özgürlüğünün olmadığını gösteriyor,” dedi. Avcı, istinaf yoluna başvuracaklarını bildirdi.
 
 
Özgürlükçü Demokrasi sorumlu yazı işleri müdürü gözaltına alındı
 
Hafta içinde İstanbul Beyoğlu’ndaki merkez binasına ve basıldığı matbaaya düzenlenen polis baskını ve çalışanların gözaltına alınmasıyla gündeme gelen Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin Sorumlu Yazi İşleri Müdürü İshak Yasul, 30 Mart günü gözaltına alındı.
 
Baskınların İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca gazetenin PKK ile iltisakı bulunduğu gerekçesiyle başlatılan soruşturma kapsamında olduğu, gözaltına alınanlar hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından işlem yapılacağı belirtilmiş, ayrıca soruşturma kapsamında savcılığın talebi üzerine Sulh Ceza Hâkimliği’nce gazeteye ve matbaaya kayyum atanmıştı.
 
 
Eren Keskin ve Reyhan Çapan’a 2 ayrı davadan 7,5 yıl hapis
 
KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin bir dönem Eş Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürüten avukat Eren Keskin ve gazetenin Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan, Türk Ceza Kanunu 301. Madde’den ve Cumhurbaşkanı’na hakaret suçuyla açılan iki ayrı davada toplam 7,5 yıl hapis cezasına mahkûm edildi.
 
Öte yandan, Özgür Gündem gazetesi yazarlarından Avukat Ayşe Batumlu da, bir yazısına dair açılan davanın İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasında “suç işlemeye tahrik” gerekçesi ile 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.
 
Konuyla ilgili ayrıntılı habere buradan ulaşılabilir.
 
 
Murat Aksoy hakkındaki tazminat davası reddedildi
 
Gazeteci Murat Aksoy’a, yapımcılığını P24’ün üstlendiği Persona non Grata adlı belgeseldeki sözleri nedeniyle Yeni Şafak gazetesi yöneticilerinin şikâyeti üzerine açılan manevî tazminat davası reddedildi.
 
İstanbul 18. Asliye Hukuk Mahkemesi, 2015 yılının Aralık ayında açılan davanın 30 Mart 2018 günü görülen duruşmasında, Aksoy’un belgeselde yer verilen sözlerinin Yeni Şafak yöneticilerinin kişilik haklarının ihlâlini teşkil etmediğine karar vererek davayı reddetti.
 
 
Jin News muhabiri Filiz Zeyrek gözaltına alındı
 
Feminist haber kolektifi Jin News muhabiri Filiz Zeyrek, Adana'da 30 Mart günü sabah saatlerinde yapılan ev baskınları sırasında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla gözaltına alındı.
 
Adana'da polis tarafından birçok eve eş zamanlı düzenlenen baskınlarda aralarında Zeyrek’in de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alınırken, evlerde bulunan dijital materyallere el konuldu. Gözaltına alınanların sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Adana İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü belirtildi.
 
 
Yazar İhsan Eliaçık'a “örgüt propagandası”ndan hapis istemi
 
Yazar İhsan Eliaçık’ın, bir internet sitesinde yazdığı yazılarda PKK propagandası yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada, 7 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.
 
İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 28 Mart günü görülen duruşmaya, Eliaçık ve avukatı katılmadı.
 
Duruşmada mütalaasını sunan savcı, Eliaçık’ın yazılarında devletin güvenlik güçlerince yürütülen operasyonlarla ilgili olumsuz algı oluşturmaya çalıştığını iddia etti. Eliaçık’ın yazılarına yer verilen mütalaada, ilahiyatçı yazarın “'terör örgütü propagandası” suçundan 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.
 
Mahkeme heyeti, mütalaanın Eliaçık ve avukatına tebligat ile gönderilmesine, mütalaaya karşı savunmaların hazırlanması için bir sonraki celseye kadar süre verilmesine karar verdi.
 
 
Gazete dağıtımcısı Fendik kısa süreli gözaltına alındı
 
Van’da Özgürlükçü Demokrasi ve Welat gazetelerinin dağıtımını yapan Mizgin Fendik 29 Mart günü polis tarafından gözaltına alındı.
 
Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, sabah saatlerinde Maraş Caddesi'nde Welat gazetesinin dağıtımını yaptığı sırada gözaltına alınan Fendik, bir kaç saat sonra serbest bırakıldı.
 
Fendik daha önce de birçok kez gözaltına alınmıştı.
 
 
Azadiya Welat’ın 12 dağıtımcısı beraat etti
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Ekim 2016’da kapatılan Kürtçe gazete Azadiya Welat’ın merkez bürosuna 28 Ağustos 2016 tarihinde yapılan baskında gözaltına alınan 24 gazete dağıtımcısından 12'si hakkında gazete dağıttıkları gerekçesiyle açılan davanın ikinci duruşması 28 Mart günü Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
 
Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, mahkeme heyeti, gazete dağıtımcıları Hamdullah Bayram, Hayat Yılmaz, Mehmet Emin Kaya, Pusat Bulut, Mecrum Tekol, Ziyan Karahan, Ercan Yeltaş, Esra Solin Dal, Mehmet Aydın ve Mehmet Emin Akgün, Cengiz Aslan ve Ahmet Kızılay’ın üzerine atılı suçu işlediklerine dair kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği, suçun maddi unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatlerine hükmetti.
 
Gazete dağıtıkları için “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” iddiasıyla 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi istenen 12 kişi, üçerli gruplar halinde yargılanıyordu.
 
 
“Türkiye’de Can Çekişen İfade Özgürlüğü” raporu açıklandı
 
Profesör Yaman Akdeniz ve Yardımcı Doçent Kerem Altıparmak, English PEN için “Türkiye’de Can Çekişen İfade Özgürlüğü: OHAL’de Yazarlar, Yayıncılar ve Akademisyenlerle İlgili Hak İhlâlleri” başlıklı bir rapor hazırladı.
 
Akdeniz’in 28 Mart’ta Londra’daki Free Word Centre’da açıkladığı 78 sayfalık rapora göre, Türkiye, muhalif görüşteki hemen herkesin “terör propagandası yaptığı” veya “terör örgütü üyesi olduğu” gerekçesiyle sorgulanıp, tutuklanabildiği ve yargılandığı bir dönemden geçmekte.
 
Türkiye’de ifade özgürlüğü alanında yaşanan krizlerin Anayasal kriz haline geldiğinin altı çizilen rapor kapsamında incelenen 80 yazarın, söz ve yazıları nedeniyle “terör örgütü üyesi olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” gibi suçlamalara maruz kaldığı, bu 80 yazardan 77’sinin aynı zamanda gazeteci, 19’unun da akademisyen olduğu belirtildi.
 
Raporda yer verilen rakamlara göre, 26.921 kişi “propaganda” suçundan mahkûmiyet alırken, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 6.272 dava açıldı.
 
Raporun Türkçe versiyonuna buradan ulaşılabilir.
 
 
Cezaevindeki gazeteciler listesi
 
1       Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2       Abdullah Kaya, DİHA muhabiri
3       Abdullah Kılıç, Habertürk
4       Abdullah Özyurt, Zaman gazetesi muhabiri
5       Abdulvahap İş, serbest gazeteci
6       Ahmet Altan
7       Ahmet Feyzullah Özyurt
8       Ahmet Memiş, gazeteci, Haberdar internet sitesi
9       Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman gazetesi
10     Ahmet Turan Alkan, Eski Zaman yazarı
11     Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
12     Akın Atalay, Cumhuriyet
13     Alaattin Güner, Cihan medya direktörü
14     Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
15     Ali Akkuş, eski Zaman gazetesi yayınlar editörü
16     Ali Aşikar, Azadiya Welat
17     Ali Babür Boysal, Zaman gazetesi tasarımcı
18     Ali Bulaç, Eski Zaman gazetesi yazarı
19     Ali Sönmez Kayar, ETHA muhabiri
20     Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
21     Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
22     Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski yazı işleri müdürü
23     Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek
24     Ayşe Nazlı Ilıcak
25     Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
26     Aytekin Gezici, gazeteci-yazar
27     Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman bölge temsilcisi
28     Barış Ceyhan, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
29     Bayram Kaya, Zaman muhabiri
30     Behram Kılıç
31     Beytullah Özdemir, Zaman gazetesi Düzce temsilcisi
32     Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
33     Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
34     Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
35     Cuma Kaya, Zaman gazetesi, gazeteci-yazar
36     Cuma Ulus, Millet Gazetesi yayın koordinatörü
37     Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
38     Çetin Kurşun, Azadiya Welat
39     Emin Demir, serbest gazeteci
40     Emre Soncan, eski Zaman savunma muhabiri
41     Ercan Gün, Fox TV haber editörü
42     Erdal Süsem, Eylül dergisi editörü
43     Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
44     Erdoğan Alayumat, Dihaber
45     Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
46     Erol Zavar, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü
47     Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
48     Faruk Akkan, Cihan Haber Ajansı
49     Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat gazetesi Gaziantep temsilcisi
50     Fevzi Yazıcı
51     Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu gazetesi yazarı
52     Gurbet Çakar, Hevi Kadın dergisi
53     Gültekin Avcı
54     Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
55     Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
56     Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı
57     Hakan Taşdelen
58     Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
59     Hamit Dilbahar, Azadiya Welat gazetesi yazarı
60     Hamza Günerigök, TRT spikeri
61     Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
62     Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı
63     Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü
64     Havva Cuştan, ETHA muhabiri
65     Hayati Yıldız, Azadiya Welat
66     Haydar Ergül, Demokratik Modernite dergisi editörü
67     Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu başkanı
68     Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
69     Hüseyin Turan, Zaman gazetesi, gazeteci-yazar
70     İbrahim Kareyeğen, eski Zaman gazetesi yazı işleri müdürü
71     İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum muhabiri
72     İdris Sayılgan, DİHA
73     İdris Yılmaz
74     İshak Karakaş, Halkın Nabzı genel yayın yönetmeni
75     İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
76     İsminaz Temel, ETHA editörü
77     Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
78     Kemal Demir, TV10 kameramanı
79     Kemal Özer, Evrensel
80     Kenan Karavil, Radyo Dünya genel yayın yönetmeni
81     Kubilay Çelik, Antropolog dergisi sorumlu yazı işleri müdürü
82     Mehmet Ali Ay
83     Mehmet Altan
84     Mehmet Baransu, Taraf gazetesi yazarı
85     Mehmet Dener, Şanlıurfa.com sitesi yayın yönetmeni
86     Mehmet Güleş, DİHA
87     Mehmet Gündem
88     Mehmet Kuru, Zaman Eskişehir muhabiri
89     Mehmet Özdemir, Zaman gazetesi, gazeteci-yazar
90     Meltem Oktay, DİHA
91     Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski editörü
92     Miktat Algül, Mezitli FM genel yayın koordinatörü
93     Mizgin Çay, Radyo Karacadağ
94     Muhammed Sait Kuloğlu, Subuhaber.com imtiyaz sahibi
95     Muhammet Taşçılar, Şanlıurfa.com yayın yönetmeni
96     Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
97     Murat Avcıoğlu, Zaman
98     Murat Çapan, Nokta sorumlu yazı işleri müdürü
99     Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze gazetesi sahibi
100    Mustafa Erkan Acar, Bugün gazetesi haber müdürü
101    Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi
102    Mustafa Göktaş, Özgür Gündem Şanlıurfa muhabiri
103    Mustafa Ünal, gazeteci (Zaman)
104    Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü
105    Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
106    Mümtazer Türköne, Zaman köşe yazarı
107    Nadir Yücel, Çorum Yıldız genel yayın yönetmeni
108    Nedim Türfent, DİHA
109    Nizamettin İzgi, Batman gazetesi sahibi
110    Nuh Gönültaş
111    Nuri Durna, TRT
112    Nuri Yeşil, Azadiya Welat gazetesi Dersim temsilcisi
113    Nurullah Kaya, Gaziantep Zaman bölge temsilcisi
114    Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
115    Osman Yakut, Zaman Antalya
116    Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri
117    Özcan Keser, TRT muhabiri
118    Rabia Özkaya, Özgür Halk
119    Ramazan Alkan, Yeni Akit muhabiri
120    Resul Cengiz, eski Zaman Denizli muhabiri
121    Sadık Demir, Radyo Karacadağ
122    Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
123    Salih Erbekler, Radyo Karacadağ
124    Sami Tunca, Mücadele Birliği dergisi yazı işleri müdürü
125    Seda Taşkın, Mezopotamya Ajansı muhabiri
126    Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
127    Serhat Şeftali, Zaman gazetesi eski Akdeniz bölge temsilcisi
128    Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
129    Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir
130    Seyid Kılıç, TRT Haber
131    Seyithan Akyüz, Azadiya Welat gazetesi Adana temsilcisi
132    Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
133    Şeref Yılmaz, Irmak TV
134    Şerife Oruç, DİHA muhabiri
135    Togay Okay, Özgür Gelecek
136    Tuncer Çetinkaya, Zaman Antalya
137    Turgut Usul, TRT muhabiri
138    Ufuk Şanlı, eski Vatan yazarı
139    Ünal Tanık, Rota Haber genel yayın yönetmeni
140    Vahit Yazgan, İzmir Zaman bölge temsilcisi
141    Veli Büyükşahin, TV 10 yöneticisi
142    Veli Haydar Güleç, TV 10 yöneticisi
143    Yakup Çetin, eski Zaman muhabiri
144    Yakup Şimşek, Zaman marka pazarlama müdürü
145    Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
146    Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
147    Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
148    Yılmaz Kahraman, Özgür Halk dergisi editörü
149    Zafer Özsoy
150    Zehra Doğan, Jinha
151    Ziya Ataman, DİHA muhabir
 
Türkiye’de tutuklu ya da hükümlü olarak hapiste bulunan tüm gazetecilerin, Olağanüstü Hâl kapsamında kapatılan basın yayın kuruluşları, vakıf ve derneklerin listelerine buradan erişebilirsiniz.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design