Anasayfa / Medya izleme / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 180

02 Kasım

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 180

Taraf yöneticileri ile muhabir Baransu’nun yargılandığı dava Ocak ayına ertelendi; Ece Sevim Öztürk ilk duruşmasında tahliye edilmedi


Kapatılan Taraf gazetesi yöneticileri ile muhabir Mehmet Baransu’nun yargılandığı davanın görülmesine 1-2 Kasım tarihlerinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.
 
P24 tarafından izlenen duruşmada, Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan Baransu ve savunma avukatları ile davada müşteki olan Dursun Çiçek, emekli Albay Suat Aytın hazır bulundu.
 
İki gün süren duruşmanın ilk gününde mahkeme başkanı Baransu’yu savunmasını bitirmesi için uyardı. Baransu ise savunması için talep ettiği dijital materyallerin kendisine önceki hafta gönderildiğini, başka davalarının da savunmalarını yetiştirmeye çalıştığını ifade etti.
 
Savunmasında Balyoz belgelerinin kendisine nasıl geldiğini anlatan Baransu, darbe planlarından kamuoyunun bihaber olmadığını, kendisine verilen dört CD’deki belgeleri gazete ile paylaştığını ve haberi böylece yaptığını ifade etti.
 
Haberin yayınlanmasının ardından 10-15 kişi tarafından haberlerle ilgili suç duyurusunda bulunulduğunu aktaran Baransu, soruşturma açılınca kendisinden belgelerin istenmesi üzerine söz konusu dört CD’yi savcılığa teslim ettiğini ifade etti. Baransu, suçlama konusu edilen “Egemen harekât planı” adlı belgeye ilişkin, “Biz herhangi bir savaş planı görmedik. Ben şu an hiç görmediğim, bilmediğim bir belgeden dolayı yargılanıyorum” dedi.
 
Davanın siyasi bir dava olduğunu ifade eden Baransu, duruşmanın ikinci gününde devam ettiği savunmasında, mahkemedeki savunması için gazete kupürleri ve kitap getirmesine izin verilmediğini, bahsettiği kitabın “delil kitabı olduğunu,” kendisinin adil yargılanmadığını ifade etti.
 
Baransu’nun ardından söz alan avukatı Yahya Engin, müvekkilinin neredeyse dört yıldır tutuklu olduğunun altını çizerek, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 5. Maddesindeki özgürlük ve güvenlik hakkı hükümlerine dikkat çekti. Engin, yasalara göre azami tutukluluk süresinin beş yıl olduğunu belirterek, Baransu’nun tutuksuz yargılanmasına karar verilmesini talep etti. Engin ayrıca müştekilerin davaya müdahil olma taleplerinin reddedilmesini istedi.
 
Duruşma savcısı ise Baransu’nun savunması için ek süre tanınmasını ve tutukluluğunun devamını talep ederken, müştekilerin katılım taleplerinin ise savunmalar tamamlandıktan sonra karara bağlanmasını istedi.
 
Duruşma sonunda ara kararını açıklayan mahkeme, Baransu’nun tutukluluğunun devamına hükmederek savunmasını tamamlaması için davayı 3-4 Ocak 2019 tarihlerine erteledi.
 
Çağdaş Erdoğan davası Mart ayına ertelendi
 
Foto muhabiri Çağdaş Erdoğan’ın “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlamalarıyla yargılandığı davanın görülmesine 2 Kasım günü devam edildi.
 
İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen davanın üçüncü duruşmasına, vareste tutulan Erdoğan katılmadı. Duruşmayı P24’ün yanı sıra İngiltere-Galler Barosu İnsan Hakları Komisyonu’ndan gözlemci Michael Ivers da izledi.
 
Duruşma sonunda ara kararını açıklayan mahkeme, Erdoğan’a ait dijital materyallerin teknik inceleme sonuçlarının ve Jandarma Genel Komutanlığına yazılan müzekkerenin sonucunun beklenmesine karar vererek davayı 26 Mart 2019 tarihine erteledi.
 
Karşı gazetesi davasının görülmesine başlandı
 
Kapatılan Karşı gazetesinin sahibi Turan Ababey ve gazete çalışanlarına yönelik soruşturma neticesinde açılan 12 sanıklı davanın görülmesine 31 Ekim günü başlandı. Üç gün süren duruşmanın sonunda mahkeme, tutuklu sanık Eren Erdem’in tutukluluğuna devam kararı verdi.
 
CHP eski milletvekili Erdem, hakkında Karşı gazetesinin genel yayın yönetmeni olduğu dönemdeki çalışmaları nedeniyle İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava kapsamında 29 Haziran günü tutuklanmıştı. Erdem “Silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek,” “Gizli tanığı deşifre etmek” ve “Soruşturmanın gizliliğini ihlâl etmekle” suçlanıyor.
 
Erdem hakkındaki dava dosyasının daha sonra Karşı gazetesinin sahibi ve çalışanları hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen dava dosyası ile birleştirilmesine, ve birleşen davanın İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülmesine karar verilmişti.
 
İkinci iddianamede karşıgazete.com web sitesinin sahibi ve kapatılan Akis Yayıncılık ortaklarından Alaaddin Akkaşoğlu, karşıgazete.com yayın yönetmeni ve haber müdürü Mehmet Aydoğmuş, Twitter’da “@Fedakarkisi” adlı hesabın kullanıcısı olduğu belirtilen Onur Kala, Karşı gazetesi haber müdürü Murat Kazancı ve Emrah Direk’in “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla, gazetenin yayın koordinatörü Kutlu Esendemir’in ise “silahlı terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme” suçlamasıyla 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapse mahkûm edilmeleri talep ediliyor. İddianamede, firari sanıklar Karşı gazetesi muhabiri Ufuk Emin Köroğlu ve Millet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Değer Özergün’ün, “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 7,5 yıldan 15’er yıla, ve “terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerinin hüviyetlerini açıklayarak hedef gösterme” suçundan da 1 yıldan 3’er yıla kadar olmak üzere toplam 8 yıl 6’şar aydan 18’er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.
 
İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, davayla ilgili tensip tutanağında, “ByLock kullanıcısı olduğu belirlenen” Akkaşoğlu, Özergün, Aydoğmuş, Kazancı ve Kala hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar vermişti.
 
Üç gün boyunca Silivri’de görülen duruşmada Eren Erdem ile tutuksuz sanıklar Turan Ababey, Emre Erciş, Mehmet Bozkurt ve Kutlu Esendemir hazır bulundu.
 
Duruşmanın ilk gününde Eren Erdem savunmasını yaparak hakkındaki iddialara yanıt verdi.
 
Mahkeme başkanı, firari sanıklardan Onur Kala'nın yakalandığını ve Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi’ne çıkarıldığını belirterek sanığın SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlandığını açıkladı. SEGBİS aracılığıyla savunma yapan Kala, ByLock kullanıcısı olmadığını belirterek, hakkındaki suçlamaları reddetti.
 
Tüm sanıkların savunmasını tamamlamasının ardından mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, “kuvvetli suç şüphesi” ve “bazı delillerin toplanmamış olması” gerekçesiyle Eren Erdem’in tutukluluk hâlinin devamı yönünde karar verilmesini talep etti. Onur Kala’nın da tutuklanmasını talep eden savcı, Alaaddin Akkaşoğlu’nun dosyasının ayrılmasını istedi.
 
Duruşma sonunda ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, “kuvvetli suç şüphesi, yeni delillerin değerlendirilmesi ve tartışılması gerektiği, tanıkların dinlenmemiş olması” gibi gerekçelerle Eren Erdem'in tutukluluk hâlinin devamına oy çokluğuyla karar verdi.
 
Onur Kala’nın tutuklanmasına karar veren mahkeme heyeti, Alaaddin Akkaşoğlu hakkındaki dosyanın ayrılmasına karar verdi.
 
Firari sanıklar Ufuk Emin Köroğlu, Emrah Direk, Değer Özergün, Mehmet Aydoğmuş ve Murat Kazancı hakkındaki yakalama kararlarının infazının beklenmesine karar veren mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmanın 7, 8, 9, 10 ve 11 Ocak 2019 tarihlerinde Çağlayan’da yapılmasını kararlaştırdı.
 
Karşı gazetesi soruşturması, gazetenin 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonları sürecinde ses kayıtlarını servis ettiği gerekçesiyle başlatılmıştı.
 
Ece Sevim Öztürk ilk duruşmada hâkim karşısına çıktı
 
Haziran ayında tutuklanarak cezaevine gönderilen Çağdaş Ses haber sitesinin genel yayın yönetmeni Ece Sevim Öztürk, hakkında “örgüte yardım” suçlamasıyla açılan davanın 1 Kasım günü görülen ilk duruşmasında hâkim karşısına çıktı.
 
İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada Öztürk, 15 Temmuz darbe girişimi hakkında hazırladığı belgesel ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılanıyor.
 
P24 tarafından izlenen duruşmada savunmasını yapan Öztürk, bir araştırmacı gazeteci olarak, yaptığı haberler nedeniyle beş aydır tutuklu bulunduğunu ifade etti.
 
Yaklaşık bir yıldır 15 Temmuz’un karanlıkta kalan yanları üzerine çalıştığını belirten Öztürk, yaptığı haberlerde yargıdaki eksiklikleri ve aksaklıkları yazdığını, amacının iddia edildiği gibi mahkemeyi itibarsızlaştırmak olmadığını belirtti.
 
İddianameye suç unsuru olarak eklenen sosyal medya paylaşımları hakkında konuşan Öztürk, uzun tutukluluk gibi mağduriyet ve hak ihlâlleri hakkında vicdani kanaatlerini paylaştığını, dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar hakkında Twitter’da yaptığı bir eleştirinin ise ifade özgürlüğü kapsamında görüşü olduğunu söyledi.
 
“Yaptığım her haberi, paylaştığım her tweeti kabul ediyorum. Ama bunlar suç maksatlı değildir. Ben gazetecilik yaptım” diyen Öztürk, beraatini talep ederek savunmasını tamamladı.
 
Öztürk’ün avukatlarından Efkan Bolaç ise iddianamede Öztürk’ü örgütle ilişkilendirecek hiçbir delil bulunmadığını ifade ederek Öztürk’ün derhal beraatini ve tahliyesini talep etti. Savunma avukatları ayrıca bu davadaki gibi iddianamelerle bağımsız gazetecilere bazı konuları araştırmamaları mesajı verildiğini söyledi.
 
Avukatların savunmalarının ardından söz alan duruşma savcısı Öztürk’ün tutukluluk halinin devamını talep ederken, duruşma sonunda ara kararını açıklayan mahkeme heyeti Öztürk’ün tutukluluğunun devamına hükmederek davayı 11 Aralık 2018 tarihine erteledi.
 
Yürüyüş dergisine polis baskını, 1 gözaltı
 
İstanbul Sultangazi’de bulunan Yürüyüş dergisine 1 Kasım günü sabah saatlerinde polis tarafından baskın düzenlendi. Operasyonda dergide bulunan çok sayıda dokümana el konulurken, bir kişinin de gözaltına alındığı öğrenildi.
 
Ali Sönmez Kayar ikinci duruşmada tahliye edildi
 
Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Ali Sönmez Kayar’ın “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklu olarak yargılandığı dokuz sanıklı davanın ikinci duruşması 31 Ekim günü görüldü.
 
Duruşma sonunda İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi, Kayar dahil davada tutuklu yargılanan beş kişinin adlî kontrol ve yurtdışı yasağı şartıyla tahliye edilmelerine karar verdi. Mahkeme davayı 19 Şubat 2019 tarihine erteledi.
 
Kayar 1 Şubat 2018 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınmış, 6 Şubat günü sevk edildiği mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.
 
Davada Kayar ile birlikte aralarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) merkez yönetim kurulu üyesi Sıtkı Güngör, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi Narin Duru, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) merkez yönetim kurulu üyesi Ali Deniz Esen’in de olduğu sekiz kişi “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılanıyor.
 
Savcı TRT eski çalışanları için 15’er yıl hapis istedi
 
TRT’nin 44 eski çalışanının “FETÖ üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davada mütalaasını açıklayan savcı, 42 sanık için 15 yıla kadar hapis cezası talep etti.
 
Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 31 Ekim günü görülen duruşmaya, 9’u tutuklu 44 sanık ve avukatları katıldı.
 
Mahkeme sanıkların savunmalarının tamamlandığını belirterek mütalaa için duruşma savcısına söz verdi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, eski spiker Hamza Günerigök ile Abdullah Yeldan ve 39 diğer ismin örgüt üyeliğinden 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi.
 
15 yıl hapis cezasına çarptırılması istenen diğer isimler: Ahmet Çat, Ahmet Özdemir, Ali Hancı, Ayhan Baykara, Beşir Elmas, Cumali Çaygeç, Enes Bora, Ertan Rıha, Eşref Üzüm, Evren Kara, Eyüp Keser, Koray Demirci, Mehmet Akif Öztürk, Mehmet Salih Helvacı, Niyazi Özkan, Orhan Tokmak, Osman Taha Sirkeci, Özkan Püsküllü, Selçuk Çelik, Serkan Canbaz, Sezai Yavaş, Sinan Güneş, Şaban Harman, Tuğral Çakır, Yunus Ayhan, İbrahim Öztürk, Hüseyin Arslan, Murat Karaca, Hakan Karaca, Ali Fuat Ayhan, Özgür Aksoy, Salih Üzer, Nurdan Ayşe Coşkun, Kubilay Süslü, Şefik Cürebal, Ali Suat Günek, Emrah Timuçin Yazıcı, Mehmet Kuş ve Safiye Tokgöz.
 
Savcı, sanık Murat Kaban’a etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını, kovuşturma aşaması tamamlanmayan sanıklar Sultan Öztürk ve Sedat Turhan'ın ise dosyasının ayrılmasını talep etti.
 
Mahkeme, sanık ve avukatlarının mütalaaya karşı süre istemesi üzerine davayı erteledi.
 
Mehmet Gündem ikinci duruşmada da tahliye edilmedi
 
Gazeteci ve Milliyet eski köşe yazarı Mehmet Gündem, “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklu olarak yargılandığı davanın ikinci duruşmasında 30 Ekim günü hakim karşısına çıktı.
 
İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve P24 tarafından izlenen duruşmada savunması için söz alan Gündem, hakkında bazı kişilerle telefon iritbatı bulunduğu yönündeki iddiaları reddederek bu kişilerle herhangi bir örgütsel irtibatı bulunmadığını, bunların 10 yıl önceki irtibatlar olduğunu ifade etti.
 
“FETÖ üyelerince kullanıldığı” iddia edilen ByLock adlı mesajlaşma programını kullanmadığını bir kez daha ifade eden Gündem, önceki savunmasındaki beyanlarını tekrar ederek savunmasını tamamladı.
 
Gündem’in ardından söz alan avukatı Ömer Faik Çetiner, dosyada delillerin toplandığını belirterek Mehmet Gündem’in tahliyesini talep etti.
 
Gündem’in avukatlarından Macit Ceylan ise Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın diğer üyelerinin tutuklanmadığına dikkat çekti.
 
Avukat Ceylan, dosyadaki ByLock iddialarına ilişkin ise kayıtlarda çelişkiler ve tutarsızlıklar olduğunu belirtti.
 
Duruşma sonunda ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Gündem’in tutukluluk halinin devamına karar vererek davayı 8 Ocak 2019 tarihine erteledi.
 
Milletvekili Cihangir İslam hakkında soruşturma
 
Saadet Partisi (SP) İstanbul Milletvekili Cihangir İslam hakkında, Meclis kürsüsünden yaptığı ve sosyal medya hesabında paylaştığı bir konuşması gerekçe gösterilerek soruşturma başlatıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, İslam hakkında, Twitter’daki paylaşımları nedeniyle Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 301. maddesindeki “Türk milleti, Türkiye Cumhuriyeti, devletin kurum ve organlarını aşağılama” ile 215. maddesindeki “suçu ve suçluyu övme” suçlarından resen soruşturma açıldığı belirtildi.
 
Avukata, “dilekçede Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla dava açıldı
 
Avukat Özgür Urfa hakkında müvekkillerinin temyiz dilekçesinde yer alan kimi ifadelerde “Cumhurbaşkanına hakaret ettiği” iddiasıyla Ankara Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, Ankara 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması 13 Şubat 2019 tarihinde görülecek.
 
Cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları listesi
 
Tutuklu yargılanan ETHA muhabiri Ali Sönmez Kayar’ın 31 Ekim günü tahliye edilmesinin ardından, Kasım ayı başı itibariyle Türkiye’de en az 175 gazeteci ve medya çalışanı tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyor.
 
Ayrıntılı listeye bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
1                Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2                Abdullah Dirican, Zaman gazetesi yurt haberleri editörü
3                Abdullah Kaya, DİHA muhabiri
4                Abdullah Kılıç, Habertürk
5                Abdullah Özyurt, Zaman gazetesi muhabiri
6                Abdulvahap İş, serbest gazeteci
7                Adil Demirci, ETHA muhabir
8                Ahmet Altan
9                Ahmet Feyzullah Özyurt
10              Ahmet Memiş, gazeteci, Haberdar internet sitesi
11              Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman gazetesi
12              Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
13              Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
14              Ali Akkuş, eski Zaman gazetesi yayınlar editörü
15              Ali Aşikar, Azadiya Welat
16              Ali Babür Boysal, Zaman gazetesi tasarımcı
17              Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
18              Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
19              Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski yazı işleri müdürü
20              Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek yazı işleri müdürü
21              Ayşe Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış gazetesi yazarı
22              Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
23              Aytekin Gezici, gazeteci-yazar
24              Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman bölge temsilcisi
25              Bayram Kaya, Zaman muhabiri
26              Behram Kılıç, Zaman eski yazarı
27              Beytullah Demir, Cihan Haber Ajansı gn. md. yardımcısı
28              Beytullah Özdemir, Zaman gazetesi Düzce temsilcisi
29              Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
30              Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
31              Cemal Tunç, Gün Matbaa çalışanı
32              Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
33              Cuma Ulus, Millet Gazetesi yayın koordinatörü
34              Cumali Çaygeç, TRT Şeş haber müdürü
35              Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
36              Çetin Kurşun, Azadiya Welat
37              Deniz Bakır, Atılım gazetesi yayın yönetmeni
38              Doğan Baran, Odak dergisi sahibi, yazı işleri müdürü
39              Ece Sevim Öztürk, Çağdaş Ses genel yayın yönetmeni
40              Emin Demir, serbest gazeteci
41              Emre Soncan, eski Zaman savunma muhabiri
42              Ercan Gün, Fox TV haber editörü
43              Erdal Süsem, Eylül dergisi editörü
44              Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
45              Erdoğan Zamur, Gün Matbaa çalışanı
46              Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
47              Erol Zavar, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü
48              Fahri Öztoprak, Cihan/Zaman Samsun muhabiri
49              Faruk Akkan, Cihan Haber Ajansı
50              Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat gazetesi Gaziantep temsilcisi
51              Ferhat Haldun Pehlivan, ETHA stajyer muhabiri
52              Ferhat Parlak, Silvan Mücadele gazetesi sahibi
53              Fevzi Yazıcı
54              Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu gazetesi yazarı
55              Gurbet Çakar, Hevi Kadın dergisi
56              Gültekin Avcı
57              Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
58              Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
59              Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı
60              Hakan Taşdelen
61              Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
62              Hamit Dilbahar, Azadiya Welat gazetesi yazarı
63              Hamza Günerigök, TRT spikeri
64              Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
65              Hasan Bozkurt, Bugün gazetesi muhabir
66              Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı
67              Hasan Hüseyin Örs, TRT eski yapım-yayın görevlisi
68              Hasan Taşar, TRT eski Ankara muhabir
69              Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü
70              Haydar Ergül, Demokratik Modernite dergisi editörü
71              Hicran Ürün, Özgürlükçü Demokrasi editörü
72              Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu başkanı
73              Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
74              İbrahim Halil Öztürkeri, TRT eski yapım-yayın görevlisi
75              İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum muhabiri
76              İdris Sayılgan, DİHA
77              İdris Yılmaz
78              İhsan Sinmiş, Gün Matbaa çalışanı
79              İhsan Yaşar, Özgürlükçü Demokrasi imtiyaz sahibi
80              İrfan Karaca, Gün Matbaa çalışanı
81              İshak Yasul, Özgürlükçü Demokrasi sorumlu yazı işleri müdürü
82              İsmail Çoban, Azadiya Welat eski yazı işleri müdürü
83              İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
84              İsminaz Temel, ETHA editörü
85              Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
86              Kasım Zengin, Gün Matbaacılık sahibi
87              Kazım Canlan, Cihan haber ajansı eski Ankara haber müdürü
88              Kazım Göçer, Gün Matbaa çalışanı
89              Kemal Demir, TV10 kameramanı
90              Kemal Özer, Evrensel
91              Kemal Sancılı, Özgür Gündem imtiyaz sahibi
92              Kenan Karavil, Radyo Dünya genel yayın yönetmeni
93              Kibriye Evren, JinNews muhabiri
94              Kubilay Çelik, Antropolog dergisi sorumlu yazı işleri müdürü
95              Mahmut Abay, Gün Matbaa çalışanı
96              Max Zirngast, Re:volt dergisi muhabir
97              Mehmet Ali Ay, muhabir, Vahdet ve Bugün gazeteleri
98              Mehmet Ali Çelebi, Özgürlükçü Demokrasi editörü
99              Mehmet Baransu, Taraf gazetesi yazarı
100            Mehmet Dursun
101            Mehmet Emin Sümeli, Gün Matbaa çalışanı
102            Mehmet Güleş, DİHA
103            Mehmet Gündem, Milliyet gazetesi eski yazarı
104            Mehmet Kuru, Zaman Eskişehir muhabiri
105            Mehmet Sıddık Damar
106            Meltem Oktay, DİHA
107            Metin Arslan, Bugün gazetesi muhabir
108            Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski editörü
109            Miktat Algül, Mezitli FM genel yayın koordinatörü
110            Mizgin Çay, Radyo Karacadağ
111            Muhammed Sait Kuloğlu, Subuhaber.com imtiyaz sahibi
112            Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
113            Murat Çapan, Nokta sorumlu yazı işleri müdürü
114            Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze gazetesi sahibi
115            Musa Kaya, Gün Matbaa çalışanı
116            Mustafa Erkan Acar, Bugün gazetesi haber müdürü
117            Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi
118            Mustafa Gökkılıç, eski Radikal ve Habertürk TV muhabiri
119            Mustafa Göktaş, Özgür Gündem Şanlıurfa muhabiri
120            Mustafa Ünal, gazeteci, Zaman
121            Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü
122            Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
123            Mümtazer Türköne, Zaman köşe yazarı
124            Mürsel Demir, Gün Matbaa çalışanı
125            Nadir Yücel, Çorum Yıldız genel yayın yönetmeni
126            Nedim Türfent, DİHA
127            Nizamettin İzgi, Batman gazetesi sahibi
128            Nuh Gönültaş
129            Nuri Durna, TRT
130            Nuri Yeşil, Azadiya Welat gazetesi Dersim temsilcisi
131            Nurullah Kaya, Gaziantep Zaman bölge temsilcisi
132            Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
133            Osman Yakut, Zaman Antalya
134            Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri
135            Özcan Keser, TRT muhabiri
136            Özden Kınık, TRT
137            Pınar Gayıp, ETHA muhabiri
138            Polat Arslan, Gün Matbaa çalışanı
139            Reyhan Çapan, Özgür Gündem yazı işleri müdürü
140            Reyhan Hacıoğlu, Özgürlükçü Demokrasi editörü
141            Sadık Demir, Radyo Karacadağ
142            Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
143            Sami Tunca, Mücadele Birliği dergisi yazı işleri müdürü
144            Seda Taşkın, Mezopotamya Ajansı muhabiri
145            Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
146            Semiha Şahin, ETHA editörü
147            Serhat Şeftali, Zaman gazetesi eski Akdeniz bölge temsilcisi
148            Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
149            Serkan Canbaz,TRT Ankara muhabir/editör
150            Serpil Ünal, Mücadele Birliği gazetesi muhabiri
151            Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir
152            Seyid Kılıç, TRT Haber
153            Seyithan Akyüz, Azadiya Welat gazetesi Adana temsilcisi
154            Sezai Yavaş, TRT Diyarbakır bölge müdür yardımcısı
155            Songül Yücel, Önsöz dergisi genel yayın yönetmeni
156            Süleyman Acar, Mücadele Birliği gazetesi genel yayın yönetmeni
157            Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
158            Şeref Yılmaz, Irmak TV
159            Şirin Kabakçı, Zaman gazetesi Konya temsilcisi
160            Togay Okay, Özgür Gelecek
161            Turgut Usul, TRT muhabiri
162            Ufuk Şanlı, eski Vatan yazarı
163            Uğur Akgül, DİHA muhabiri
164            Uğur Selman Kelekçiler, Gün Matbaa çalışanı
165            Ünal Tanık, Rota Haber genel yayın yönetmeni
166            Vahit Yazgan, İzmir Zaman bölge temsilcisi
167            Veli Büyükşahin, TV 10 yöneticisi
168            Veli Haydar Güleç, TV 10 yöneticisi
169            Yakup Çetin, eski Zaman muhabiri
170            Yakup Şimşek, Zaman marka pazarlama müdürü
171            Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
172            Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
173            Yılmaz Kahraman, Özgür Halk dergisi editörü
174            Zehra Doğan, Jinha
175            Ziya Ataman, DİHA muhabir
 
 
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design