Anasayfa / Medya izleme / “Siyasi ahlaksızlık”

26 Mart

“Siyasi ahlaksızlık”

Evrensel, Birgün ve Cumhuriyet gazeteleri manşetlerinde, seçimlere kısa bir süre kala dozu iyice artan “siyasi ahlaksızlık”lara yer verdi.

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Siyasi ahlaksızlık” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Yerel seçimler yaklaşırken provokatif eylemlere her gün bir yenisi ekleniyor. Antalya’da HDP broşürlerinin görsel tarzıyla hazırlanan ayaklanma çağrısı yapan bildiride CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve HDP amblemleri kullanıldı. HDP, ‘siyasi ahlaksızlık’ yorumu yaptı. Seçime kısa bir süre kala seçmen iradesine yönelik tehditler sürüyor. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül seçmeni, ‘Seçtiği adaya görev yaptırmamakla’, adayları ise ‘Yetkileri elinden almakla’ tehdit etti. Bakan Gül, ‘Belediye başkanı da meclis üyesi de, seçilmiş olsalar dahi o yetkiler alınır’ dedi” ifadeleri kullanıldı.   

Birgün gazetesi manşetindeki, “Nisan sıkıntısı” başlıklı haberinde, “57 milyondan fazla seçmen 5 gün sonra 1003 belediye başkanını seçmek üzere sandık başına gidiyor. Seçim günü yaklaştıkça Cumhur İttifakı cephesinden kendileri dışındaki tüm partilere yönelik şiddettin dozu da artıyor. Dolar’ın yükselişinden finans çevrelerini sorumlu tutan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün Yenikapı’daki mitingde adeta tehdit etti: ‘Piyasadan dolar toplayanlar, seçim arifesinde bu tür eylemler içine girenler hepinizin kimliğini biliyoruz. Seçim sonrası faturasını size ağır keseceğiz.’ Cumhur İttifakı cephesi seçim çalışmaları hızlandıkça kendileri dışında neredeyse tüm adaylara yönelik bir karalama kampanyası yürüttü. CHP’den İYİ Parti’ye, HDP’den SP’ye tüm adayları terörist olmakla suçladı. Sabah gazetesinde dün yer alan, ardından Hürriyet’in internet sitesinde yayımlanan haber ise ‘Bu kadarı da olmaz!’ dedirtti. Haberde CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nden aday olan 334 ismin PKK/KCK bağlantılı olduğu ‘İstihbarat raporuna yansıdı’ denildi. Ancak içerikteki bazı suçlamalar şaşkına çevirdi: ‘HDP’nin faaliyetlerdine katıldığı belirlendi!’ İktidara yakınlığıyla bilinen Fehmi Koru, önceki gün kendi sitesinde yer alan yazıda ağır ithamlara ve anketlere dikkat çekti. Koru adayların ağır ithamlara maruz kalmasının ‘Anketler yalan söylüyor’ tespitiyle bir ilgisi olup olmadığını sordu. Bu seçim öncesinde kimseni anket sonucu açıklamadığını hatırlatarak bunun ‘Saklanma sebebi? Bilmiyorum. Ankara ve İstanbul’da iktidar partisi adayları için hoş olmayan bir tablo mu söz konusu? Uyarıların ağır olması bu yüzden mi?’ sorusunu yöneltti” ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Eşi görülmemiş kirli kampanya” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “CHP, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlar ve yandaş medyanın bazı CHP’li belediye meclisi adaylarının terör örgütü PKK ile bağlantılı olduğu iddiasına sert tepki gösterdi. CHP lideri Kılıçdaroğlu, ‘Adaylarımıza YSK ‘evet’ demiştir. Senin istihbarat örgütün yok mu? Bunlar PKK’lı ise neden tutuklamadın?’ dedi. CHP sözcüsü Öztrak, ‘Seçimi kaybedeceklerini anladılar, on parmaklarında on kara, adaylarımıza saldırıyorlar. Suç duyurusunda bulunacağız’ açıklamasını yaptı. Genel Başkan Yardımcısı Gökçen ise, ‘Terörist dedikleri şahsın karşısına ‘Nusaybin doğumlu’ yazmışlar. Bari direkt Kürt deseydiniz’ tepkisini gösterdi” ifadeleri kullanıldı.

“İBB’yi böyle batırdılar”

Cumhuriyet gazetesi manşetin üstündeki, “İBB’yi böyle batırdılar” başlıklı haberinde, “AKP’nin yerel seçim tanıtımlarında ‘bizim aşkımız’ dediği İstanbul’u 22 milyar lira borçlandırdığı ortaya çıktı. İBB’nin bütçesi geçen yıl 3.7 milyar lira açık verdi. Halka hizmet etmesi için kurulan belediye iştiraklerinin parası İBB bütçesine aktarıldı. İBB’nin İSKİ’ye 4.5 milyar TL, İGDAŞ’a ise 1.95 milyar TL borcu var. İBB’nin borç ödemek için sattığı arsaların en dikkat çekeni ise Etiler’deki Polis Okulu arazisi oldu. 2 milyar 666 milyona satılan araziyi yine kendi iştiraki KİPTAŞ aldı. AKP iktidarının, yerel seçimlerde büyük önem verdiği ve ‘bizim aşkımız’ dediği İstanbul’u borca batırdığı ortaya çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) borçları 22 milyar liraya dayandı. İBB’nin bütçesi sadece 2018 yılında 3.7 milyar lira açık verdi. Halk tanzim kuyruklarında sıra beklerken, halka hizmet etmesi için kurulan belediye iştiraklerinin parası İBB bütçesine aktarıldı. Bununla da yetinmeyen İBB, Etiler Polis Okulu’nun da aralarında olduğu İstanbul’un birbirinden değerli arazilerini sattı. İBB Başkanlığı Meclis Denetim Komisyonu 2018 yılı gelir ve giderleri ile hesap ve işlemleri üzerine yaptığı incelemeleri tamamladı. Komisyon üyesi CHP’li Tarık Balyalı hazırlanan denetim raporuna muhalefet şerhi koydu. Balyalı’nın şerh raporu İBB’de 2018 yılında ortaya çıkan kara tabloyu gözler önüne serdi. İBB’nin 2018 yılı gelir bütçesi 18 milyar 424 milyon 947 bin lira, gider bütçesi de 22 milyar 148 milyon 25 bin lira olarak kayıtlara geçti. İBB’nin 2018 yılı bütçe açığı ise 3 milyar 723 milyon 77 bin 536 TL. 2018 yılında borçların ve bütçe açıklarının hızla yükseldiği ve faiz giderlerinde ciddi artış yaşandığına dikkat çekilen şerh raporunda, belediyenin öz gelirlerindeki azalışa karşılık gayrimenkul satış gelirlerinde ciddi artış yaşandığı tespit edildi” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design