Anasayfa / Medya izleme / “Masada uçak satışı, sahada top atışı”

29 Ağustos

“Masada uçak satışı, sahada top atışı”

Gündem, belediyelerdeki yolsuzluk haberleriyle dolup taşarken, İdlib’de yaşanan yeni gelişmelere birkaç gazete dışında dikkat çeken olmadı.

İdlib’deki “sıkışma”nın ardından Erdoğan’ın apar topar Putin’e koşması iktidar gazetelerinde günlerdir manşetlerden inmiyordu. (Örn: Meşru müdafaa hakkımız var) Bu gazetelerin aktardığına göre Erdoğan Putin’e “ayarı vermiş” ve kontrolü ele alarak sorunu çözmüştü.

Ancak dün Reuters, İdlib’deki TSK’nın on numaralı gözlem noktasına/yakınlarına saldırı düzenlendiği haberini geçerken (Bkz: Reuters: İdlib’deki Türk gözlem noktası yakınlarına hava saldırısı düzenlendi) Anadolu Ajansı bu haberi anında yalanladı. (Bkz: İdlib’de TSK’ya ait gözlem noktasının vurulduğu iddia edildi, AA yalanladı)  

Bugün çok az sayıda gazete bu gelişmeyi öne çıkardı.

Karar gazetesi habere manşetinde, “Masada uçak satışı, sahada top atışı” başlığıyla yer verdi. “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Moskova ziyaretinde incelediği Su-57 savaş uçakları için Rusya’dan ‘pazarlıklar başladı’ mesajları geldi. Ancak, masadaki ‘samimi ilişkiler’ zirvenin asıl nedeni olan İdlib’de karşılık bulmadı. İki liderin görüşmesinin üzerinden 24 saat geçmeden TSK’nın bir gözlem üssü daha saldırıların hedefi oldu” spotuyla verilen haberde şöyle denildi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib’de, Rusya’nın desteğini arkasına alarak Soçi mutabakatını deviren Esad saldırılarının ortaya çıkardığı kriz durumunu aşmak için Moskova’da Putin ile bir araya geldi. İki liderin zirvesinde bu konuda uzlaşma çıkmadı ancak S-400 nedeniyle ABD yaptırımına takılan F-35’lerin muadili Rus Su-57 uçaklarının satışı konusunda iki ülkenin görüşmelere başladığı duyuruldu. Moskova, özellikle uçak motoru ve elektronik aksamlarının satışında işbirliği için oldukça hevesli. Masada sağlanan bu samimi hava zirvenin asıl gündemi olan İdlib’de yerini yeni gerginliğe bıraktı. Khan Şeyhun’daki 9 numaralı Morek gözlem üssünün akıbeti belirsizliğini korurken rejim güçlerinin yeni hedefi Maaret el Numan’daki 10 numaralı gözlem üssü de dün  saldırıların hedefi oldu. Üste kayıp yok. Zirve öncesi saldırılarını kısmen durduran Esad ve müttefiklerinin Moskova’daki görüşmelerin ardından bombardımanları yoğunlaştırdıkları bildiriliyor.”    

Yeni Yaşam gazetesi ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “10 numara vuruldu” başlığını attı:

“Rusya destekli Suriye rejiminin İdlib’deki harekatını durdurmak için Moskova’ya geçerek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan eli boş döndü. Suriye rejimi, TSK’nin gözlem noktasını hedef aldı. Gelen bilgilere göre TSK’nin Morek’teki 10 numaralı gözlem noktası vuruldu. Suriye rejimine yakın Al Masdar’a konuşan Suriye ordusundan bir yetkili, gözlem noktasının ‘Suriye ya da Rusya’ya ait bir savaş uçağı tarafından vurulduğunu’ belirtti. Anadolu Ajansı ‘iddia yalan’ derken, sosyal medyaya düşen görüntülerde TSK noktasından dumanların yükseldiği görülüyor. Bir TSK gözlem noktası da rejim ve Rusya’nın kuşatmasında.” 

Cumhuriyet gazetesi habere, “10 No’lu nokta ateş bölgesinde” başlığını attı ve “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin arasında ağırlıklı olarak İdlib gündemiyle yapılan görüşmeden bir gün sonra TSK’nin Zaviye-Şir Mağar’daki 10 No’lu gözlem noktasına yakın bölgelerin bombalandığı belirtildi. Gözlem noktasına saldırı olmadığı belirtilirken Morik’teki 9 No’lu gözlem noktasının çevresine Rus askerinin konuşlandırıldığı bildirildi” dedi.

Evrensel gazetesi ise manşetinde, “Bağımlılık batağı” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler yer aldı:
“Türkiye’nin iki buçuk milyar dolar ödeyerek aldığı S-400’lerin ardından Su-57 almak için de Rusya ile görüştüğü iddia edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’da Devlet Başkanı Putin ile yaptığı toplantıda yeni savaş uçakları için de görüştükleri öne sürüldü.  Putin’in Erdoğan’la bir videoya yansıyan ‘Helikopteri alırsan limuzini hediye ederim’ sözleri de iddiayı güçlendirdi. Gazetemize konuşan Prof. Dr. İlhan Uzgel, Rusya’dan uçak alımının şu an için söz konusu olamayacağı görüşünde. Uzgel, konunun hükümetin dış politikada sıkışması ve hem ABD hem de Rusya ile ilişkileri iyi tutmaya çabasından gündeme geldiğini savunuyor. ‘Türkiye İdlib gibi hatalar yaptığı sürece, bu tür pazarlıklar yapmak zorunda’ diyen Uzgel bağımlılığın artacağına dikkat çekiyor.” 

“Gaspçıya kaynak aktarmayacağız”

Gündemin bir diğer öne çıkan haberi Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde yer aldı. “Gaspçıya kaynak aktarmayacağız” başlıklı haberde şu ifadelere yer verildi:

“HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli, ‘Yok belediye vergisiymiş, yok su faturasıymış, yok şuymuş, buymuş; bunlara rıza göstermek zorunda değiliz. Çünkü kayyum bizim irademiz değildir. Biz bu talancılara, bu gaspçılara kaynak aktarmak zorunda değiliz. Büyük dayanışmayla sokaklarda olacağız. Kayyumları yeniden süpürüp atacağız. Eylem biçimimiz oturma eylemleri ve basın açıklamaları şekli ile kalmayacak. Amed’de söyledim. Hepimiz birer Gandhi’yiz dedim. Tüm yaratıcılığımızla, elimizden gelen tüm güçle meşru zeminleri asla terk etmeden tepkimizi ortaya koyacağız’ dedi. Tecrit ile kayyumun aynı olduğunu söyleyen Temelli, ‘Bir yerde demokrasi aklı, bir yerde kayyum aklı, bir yerde savaş aklı, bir yerde barış aklı… O yüzden Öcalan’ın çağrısı kıymetli’ dedi. Temelli şöyle devam etti: ‘Kayyum sandığın tasfiyesidir. Sandığın tasfiyesini kutlayanlar, aslında kendilerini de tasfiye etmişlerdir. Demokrasi ittifakı iddiasında olanlar ön yargılarından kurtulmalı. Ben umuyorum hem CHP hem toplumsal muhalefet hem de diğer siyasi partiler sağlıklı adımlar atacaklardır.’”

“Yolsuzluğa kapak atılmış”

Cumhuriyet gazetesi ise manşetinde, “Yolsuzluğa kapak atılmış” başlıklı habere yer verdi:

“Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ASKİ’de 60 milyon liralık usulsüzlüğü önlediklerini belirterek içme suyu kuyularına dikkat çekti. Karalar, ’35 kuyu hiç açılmamış. Kuyu açılmış gibi üzerine kapak koymuşlar. Açılmamış kuyulara 5 milyon lira harcanmış’ dedi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, Gökçek döneminde belediye kasasına aktarılmayan hafriyat bedellerine ilişkin inceleme başlattı. Gökçek’in 30 bin TL’lik ihaleyi oğlunun bir dönem yönettiği Osmanlıspor’a aktararak, belediyeyi yılda 1.2 milyon lira zarara uğrattığını ileri sürdü.”  

Gazete bu haberin altında, “ABD’ye milyonlar gitmiş” başlıklı başka bir haberi okuyucularıyla paylaştı:

“ABD Hazine Bakanlığı Vergi Dairesi, TÜRGEV ve Ensar’ın ABD’de kurduğu TÜRKEN Vakfı’na yapılan bağış miktarını CHP ABD Temsilciliği’ne bildirdi. CHP temsilcisi Yurter Özcan, TÜRKEN’e 2014-2017’de 54 milyon 250 bin dolar (330 milyon TL) bağış yapıldığı bilgisinin kendilerine ulaştığını açıkladı. Özcan, ‘Son 2 yıl bağışları belli değil. Öğrencilere verileceği iddia edilen burslar ne oldu?’ dedi.”  

Evrensel gazetesi ise habere sürmanşetinde, “Ankara, Adana, Mardin: Yağma her yerde” başlığıyla yer verdi:

“Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, önceki dönem yönetimde olan MHP’li belediyenin 288 milyon liraya yapılacağını tespit ettikleri içme suyu projesinin 1.6 milyar liraya ihale edildiğini söyledi. Karalar, içme suyu için açılması gereken 35 adet kuyunun da hiç açılmadığını ve 5 milyon 267 bin lira yersiz ödeme yapıldığını anlattı. Ankara Büyükşehir Belediyesi, hafriyat döküm bedellerinin Osmanlıspor’a aktarılması nedeniyle soruşturma başlattı. Gökçek döneminde, hafriyat döküm işi ANFA’ya yıllık 360 bin TL’ye verilmiş. ANFA’nın ise bu işi Osmanlıspor’a yıllık 1 milyon 200 bin TL’ye sözleşme yaparak verdiği ifade edilmişti. Belediyenin milyonlarca lira kamu zararına uğradığı bildirildi. Yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, kayyumun 1 milyar TL’nin üzerinde borç bıraktığını açıkladı. Erdoğan’ın ‘Kandil’ iddiası hakkında da konuşan Türk, ‘İki kalıp sabun belediyede yokken kamuoyunu yanıltmaya dönük açıklamalar ciddiyetten uzak anlayışlardır. Ne yaparsanız yapın ama iftira atmayın’ dedi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design