Anasayfa / Medya izleme / “22 cinayetin faili meçhul”

10 Eylül

“22 cinayetin faili meçhul”

Gazeteler Kızıltepe JİTEM davasını görmedi, Ali Babacan Karar gazetesine konuştu.

Kızıltepe JİTEM davası zamanaşımından düşürüldü ve tüm sanıklar beraat etti. Yalnızca Cumhuriyet  ve Evrensel gazeteleri bu haberi öne çıkarırken, IŞİD üyesi İlhami Balı’nın MİT ile ilişkili olduğu iddiasının araştırılması için Meclis’e önerge verilmesi ise (Bkz: IŞİD üyesi İlhami Balı'nın MİT ilişkisi iddiası Meclis'e taşındı: "Davutoğlu'nun işaret ettiği tarihlerle ilgisi var mı?") gazetelerden hiç ilgi görmedi.

Günün dikkat çeken haberleri Birgün, Karar, Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerinin manşetinde yer aldı.

Evrensel gazetesi Kızıltepe JİTEM davasına ön sayfasının altında, “JİTEM davası cezasızlıkla bitti!” başlığıyla yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“1992-1996 yılları arasında 22 kişinin ölümünden sorumlu 4’ü asker 5’i korucu toplam 9 kişinin yargılandığı JİTEM davası zamanaşımından düşürüldü, örgüt yöneticiliği ve üyeliğiyle suçlanan tüm sanıklar beraat etti.”

Cumhuriyet gazetesi birinci sayfasının altındaki habere, “22 cinayetin faili meçhul” başlığını attı:

“Mardin’de 1992-1996 arasında gözaltında kaybolan ve kemikleri yıllar sonra su kuyularında bulunan 22 kişiyi kaçırıp öldürdükleri iddia edilen 9 sanığın yargılandığı Kızıltepe JİTEM davasında karar çıktı. 7 sanık hakkındaki dava zamanaşımı gerekçesiyle düştü. Cinayetle suçlanan emekli Albay Uğur ve dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı emekli Albay Hatipoğlu da beraat etti.”

Emniyet kürtaj listesini istedi

Birgün gazetesinin manşetinde, “Emniyet’ten skandal: Kürtaj listesi istendi” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul Emniyeti’nden skandal talep. İl Sağlık Müdürlüğü’nden 1 Ocak 2017 ile 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında POS hastası ve kürtaj yaptıran 30-40 yaş arası kadınların listesi istendi. İstanbul Sağlık Müdürlüğü’ne ‘ivedi’ ve ‘gizli’ ibareleriyle 29 Ağustos’ta gönderilen yazıda şöyle denildi: ‘İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olma, rüşvet ve Cumhurbaşkanı ile devlet büyüklerine hakaret konularından yürütülmekte olan soruşturma kapsamında ilimizde 01.01.2017 ile 31.05.2019 tarihleri arasında psikolojik over sendromu olup kürtaj işlemi yaptıran 30-40 yaş aralığında olan kişilerin listesinin teslimi gerekmekte.’ İl Sağlık Müdürlüğü, kentteki tüm ilçe ve sağlık müdürlüklerine gönderdiği ‘acele’ ibareli yazı ile kamu, üniversite ve özel sağlık kuruluşlarındaki kürtaj kayıtlarının sorgulanmasını istedi. Müdürlük, listenin en geç 13 Eylül’e kadar gönderilmesini talep etti. İl Emniyet Müdürlüğü’nün istediği bilgi, sağlık ve cinsel hayata ilişkin olduğu için, ‘özel nitelikli kişisel veri’ kapsamına giriyor. Bu bilgiler mahrem olduğu için ancak toplum sağlığını tehdit gibi belli şartlarda verilebiliyor. Bu durum özel hayatın gizliliğinin ihlali anlamına geliyor.”   

Gazete ön sayfasının altındaki, “Uçak değil Kızılay’ın 245 bin doları uçtu” başlıklı haberinde ise, “Yolsuzluk iddiaları, uçuk maaşların ardından Kızılay yönetiminden bir skandal daha. Yemen’e insani yardım göndermek için kiralanan uçak, uçuş izni alamadığı için kalkamadı. Protokole göre peşin yapılan 245 bin dolarlık ödeme şirketin kasasında kaldı. Kızılay yönetimi uçağa yüklenen malzemeleri tekrar boşaltarak karayoluyla İskenderun Limanı’na gönderdi. Ardından malzemeler kiralanan yük gemisine yüklendi. 245 bin dolara kiralanan uçakla yollanamayan yardım malzemeleri Yemen’in Aden Limanı’na uğurlandı” ifadelerini kullandı.

Ali Babacan, az sonra…

Karar gazetesi manşetinde, “‘Yıl bitmeden kuruyoruz’” başlıklı habere yer verdi:

“Yeni bir siyasi hareketin kuruluş hazırlıklarını başlatan Ali Babacan sessizliğini Karar için bozdu: AK Parti’de önemli ilkeler ortaya koyduk. Adaleti tesis etmek, işi ehline vermek, kararları istişareyle almak, kurumların itibarını korumak, şeffaf olmak ve en önemlisi önce insan diyebilmek. Türkiye’nin şu an içinde olduğu durum bu ilkelerden ve değerlerden uygulamada uzaklaşılmış olması yüzünden. AK Parti’nin kuruluş döneminin şartları ile bugünün şartları çok farklı. Dolayısıyla, bugünkü çalışmanın hem kaynaklandığı ortam hem de nihayetinde hedeflediği kitle 2001 şartlarına göre çok çok farklı. 2020 gelmeden çalışmalarımızı tüzel kişiliğe dönüştürerek ortaya çıkmayı düşünüyoruz. Her kesimden insanların bize ilgisi var. Bizim toplumumuzda birlikte yaşama arzusu çok kuvvetli. Siyaset farklılıklar üzerinden bir ayrıştırma yapıyor, bu çok tehlikeli. Farklı kimliklere saygı göstermek lazım. Halkın omuz omuza vermesiyle aşılacak bu sorunlar. Türkiye’nin gerçek gücü böyle ortaya çıkacak. Abdullah Bey çalışmalarımıza tam destek veriyor. Bilgi ve tecrübelerinden istifade ediyoruz. Ama hukuki ve siyasi sorumluluk kimdeyse, nihai yetkinin de o insanların üzerinde olması gerekiyor. Ahmet Bey ilmine saygı duyduğumuz ve sevdiğimiz biri. Ancak siyasetteki önceliklerimiz, izlediğimiz yöntem ve üslup oldukça farklı.”    
x
“Revizyonda damat ayarı”


Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Revizyonda damat ayarı” başlıklı haberinde, “Yeni yasama yılı öncesinde AKP kulislerinde kabine revizyonu beklentisi güçlü şekilde dile getiriliyor. Cumhurbaşkanı yardımcısı olmasına kesin gözüyle bakılan Binali Yıldırım’ın, Saray’daki odasının hazırlandığı dile getiriliyor. Erdoğan’ın halen bir tane olan yardımcılarının sayısını artırarak partiye daha çok zaman ayırmayı düşündüğü belirtiliyor. Kabine revizyonunun kapsamı, araları açık olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun durumu konusunda düğümleniyor. Kulislerde, ‘Soylu kabinede kalırsa Albayrak da kalır. Ya da ikisi de kabine dışına alınır. ‘Biri diğerini yedi’ görüntüsü oluşmaması için böyle bir denge kurulabilir’ görüşü dile getiriliyor” ifadelerini kullandı.

Gazete birinci sayfasının altındaki, “Bakan bu ne iş!” başlıklı haberinde ise şu ifadelere yer verdi:

“Binlerce hektar orman yanarken Türk Hava Kurumu (THK) uçaklarını uçurmayan Orman Bakanı Pakdemirli, bakanlığa yangın söndürme uçağı almak için Rusya’ya gitti. Bakanlık, gazetemize gönderdiği yazıda Türk Hava Kurumu’nun kamu kurumu olmadığını ve oradan uçak kullanmak zorunda olmadıklarını belirtti. Yangın söndürmek için helikopterlerin yeterli olduğunu söyleyen Bakan’ın Rusya’da uçak incelemesi akıllara şu soruları getirdi: Madem helikopterler yeterliydi neden şimdi uçak bakıyorsunuz? Kamu yararına bir dernek varken neden dışarıdan uçak alacaksınız, ‘yerli ve milli’ davanıza ne dolu?” 

“Hukuksuzluk algısı AKP’ye oy kaybettiriyor”

Sözcü gazetesi manşetin altında, “Hukuksuzluk algısı AKP’ye oy kaybettiriyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“İstanbul seçimini en doğru bilen Avrasya Araştırma Şirketi, 1-7 Eylül arasında yaptığı son anketi paylaştı. CHP ilk kez birinci parti çıktı. Son durum şöyle: AKP, başta MHP olmak üzere tüm partilere karşı oy kaybı yaşıyor. İstanbul seçiminde yaşananlar ve hukuksuzluk algısı, oy kaybında kırılma noktası oldu. İsraf, kriz, Suriyeliler ve işsizlik de etkili. CHP 1. parti. Kararsızların çoğu yeni oluşum bekliyor.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design