Anasayfa / Medya izleme / “Katiller korunuyor”, yandaşlar susuyor

11 Eylül

“Katiller korunuyor”, yandaşlar susuyor

Çorlu tren faciası davasının ikinci duruşması yalnızca birkaç gazetede yer bulabildi.

İktidar gazeteleri, HDP’yi kapatma girişiminin bir adımı olduğu anlaşılan planın propagandasını yapmaktan 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu tren faciasıyla hiç ilgilenmedi, faciada çocuklarını kaybeden annelerin sesini duymadı.

Birgün gazetesi manşetin altında yer verdiği habere, “Çorlu sanıklarından ihmal zinciri itirafı” başlığını attı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Dört sanığın 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın duruşması gergin geçti. Kazada ölenlerin yakınları duruşmanın yapılacağı binaya ‘Adalet istiyoruz’ pankartıyla yürüdü. Sanıklardan Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt adeta itiraf gibi olan savunmasında, yol bekçisi kadrosunun 2001 yılında kaldırıldığını belirterek ‘Yıllarca yazı yazdım ancak bilirsiniz bu hoş karşılanmaz. Zamanında 9 yol bekçisi vardı şimdi ne yazık ki yok. Ek önlemler alınmadı. Teknolojik destek verilmedi. Uyarıcı sinyaller konulmadı. Herhangi bir çalışma yapılmadı. Çalışma yapacak olan genel müdürlüktür’ dedi. Duruşmanın sonunda sanıklara dönük tutuklama talebi reddedildi. Dava bugün de devam edecek.”

Evrensel gazetesi habere manşetin yanında, “Uyarılarımız dinlenseydi tren kazası olmayabilirdi” başlığıyla yer verdi:

“Çorlu tren faciasının ikinci duruşması öncesi aileler ‘Bu dava sadece dört sanıkla ilerlemez. Gerçek sorumlular da bulunsun’ dedi. Duruşmada konuşan sanıklar da TCDD yetkililerinin, uyarıları ve talepleri dikkate almadığını söyledi ve ‘Uyarılar dinlenseydi, bu kaza olmayabilirdi’ dediler.”

Cumhuriyet gazetesi, “Katiller korunuyor” başlığıyla verdiği haberde, “25 kişinin yaşamını yitirdiği Çorlu tren faciasının ikinci duruşması öncesi aileler ‘adalet’ isteklerini yineledi. Duruşmada mağdur avukatları, sorumluların korunmasına isyan etti. Sanık bakım müdürü, yol bekçisi talebinin ‘hoş karşılanmadığını’ söyledi” ifadelerini kullandı.

Yeni Yaşam gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “‘Adalet rayların altında kalmasın’” başlığını attı ve “Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren faciası davasının ikinci duruşması dün başladı. Aileler kazada kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarıyla duruşmaya katılırken, tüm sorumluların yargılanmasını istedi. Tren kazasında 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz, ‘Başka canların yanmaması adına mücadele edeceğiz’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Karar gazetesi habere manşetin yanında, “Menfezdeki sorunu üç kez TCDD’ye bildirdim” başlığıyla yer ayırdı:

“Çorlu’da 25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasına ilişkin davada ikinci duruşma yapıldı. İhmal iddiaları gündemdeyken sanıklardan Köprüler Şefi Çetin Yıldırım çarpıcı ifadeler kullandı. Yıldırım, ‘Göreve geldikten sonra üç kez balast tutucu duvarda sıkıntı olduğunu ilgili yerlere bildirdim. Balast tutucu duvar önerisinde bulundum’ dedi. Avukatı Galip Baraş ise ‘Bu feci kazanın menfezi hakkında üç kez rapor sunmuş, rapor sunmaktan başka bir inisiyatifi yok zaten. Bu raporlar TCDD’ye gitmiş’ diye konuştu.”

“Kayyuma karşı uluslararası ses”

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “Kayyuma karşı uluslararası ses” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanlık Divanı, bugün Strasbourg’da yapacağı toplantıda Diyarbakır, Mardin ve Van belediye eşbaşkanlarının görevden alınma kararını görüşecek. Başkanlık Divanı, gelecek ay Türkiye’ye bir raportör gönderecek ve hazırlanacak rapor AK Genel Kurulu’nda Ekim ayının sonunda ele alınacak. Bu toplantıya yerine kayyum atanan seçilmiş eşbaşkanların da davet edilmesi bekleniyor. Aynı şekilde BM de kayyumlarla ilgili bir rapor hazırlaması için raportörlerini Ekim ayının başında Türkiye’ye gönderecek. Diyarbakır’a ziyaret gerçekleştirecek olan raportörler, bölgede belediyelerin durumuna dair gözlem ve temaslarda da bulunacak. HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Özsoy, ‘Dünyada bu kayyum rezaletini neredeyse duymayan kalmadı. Birçok çevre bizimle dayanışmalarını ifade etti’ dedi.”

“Başkanlık tutmadı”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Başkanlık tutmadı” başlıklı haberde, “Türkiye’yi ve ekonomiyi ‘uçuracağı’ iddia edilen başkanlık sistemi 1 yılda hukuku, demokrasiyi ve ekonomiyi çökertirken, sisteme destek oranı da çakıldı. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun masasındaki ankete göre yeni sistemin yararlı olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 37’ye indi. Yüzde 53.8’lik kesim, parlamenter sisteme dönülmesini istedi. Destek erimesi en çok Cumhur ittifakı ortağı MHP seçmeninde oldu. MHP’lilerin yalnızca yüzde 29’u başkanlık sistemini yararlı buluyor. MHP seçmeninin yüzde 52.6’sı, CHP seçmeninin yüzde 84.4’ü, HDP seçmeninin ise yüzde 93.4’ü ‘parlamenter sisteme dönülsün’ dedi” ifadelerine yer verdi.

“Kızılay Holding!”

Birgün gazetesi manşetinde, “Kızılay Holding!” başlıklı habere yer verdi:

“Yöneticilerinin maaşları ve yandaş isimlerin atanmasıyla gündeme gelen Kızılay’da son gelişme ‘pes’ dedirtti. Kızılay Yatırım Holding bünyesinde 6 farklı şirket kuruldu. Holdingin 5 yöneticisi içeriden, ikisi dışarıdan atandı. 2018 yılı sonunda 4 milyar 581 milyon TL’ye ulaşan gelir büyüklüğünün yönetimi bundan sonra yeni kurulan şirketlerde olacak. Devredilenler arasında çadır fabrikası, maden suyu fabrikası, 6 binin üzerinde gayrimenkul bulunuyor. Devredilenler arasında binlerce hastaya hizmet veren çok sayıda hastane de var. Şirketleşmenin gerekçesi olarak ‘gelişim açısından kısır döngü ve katma değer imkanı bulunmaması’ gösterildi. Kurulan şirketler Kızılay Yönetim Kurulu’na bilgi vermeden veya izin almadan yatırım, harcama veya satış işlemi yapabilecek. Yönetim kurulu üyeleri şirketlerden de ‘Huzur hakkı’ adı altında ücretler alacak. Holdingleşme süreci bununla sınırlı kalmayacak, 3 yeni şirket daha kurulacak.”

“Çin’in ‘kulağı’ Türkiye’de”

Karar gazetesi manşetindeki, “Çin’in ‘kulağı’ Türkiye’de” başlıklı haberde, “Milyonları işkence kamplarına dolduran Çin’in sistemli zulmü, tehlikeli bir aşamaya taşındı. Doğu Türkistan’daki Uygurları iPhone telefonlar üzerinden izleyen rejimin, bu kez hackerları kullanarak aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 5 ülkenin telekomünikasyon ağına sızdığı ortaya çıktı. Reuters, iki siber güvenlik uzmanı ile iki istihbarat çalışanının skandalı ortaya çıkardığına yer verdi. Siber saldırıların izini süren uzmanlar, Pekin ajanlarının IP adresleri üzerinden internet kullanıcılarının girdiği siteleri izlediğini belirtti. Kirli operasyonun küresel boyutuna işaret eden siber güvenlik uzmanları, telekomünikasyon operatörüne sızmanın tek tek bireyleri izlemekten çok daha büyük ölçekte bilgi sağladığına dikkat çekti. ‘Çağrı Kayıt Detayları sayesinde bir kişinin tüm iletişimi izlenebiliyor’ dedi” ifadelerini kullandı. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design