Anasayfa / Medya izleme / Geçmişi olmayan adam

12 Eylül

Geçmişi olmayan adam

Cumhuriyet gazetesi arşivleri açtı…

Gazeteler, Erdoğan’ın belediye başkanlarını ve kayyumları Saray’da ağırlamasını manşete taşırken önceki gün başlayan ve dün de devam eden Çorlu tren faciası davası yine bir-iki gazetede öne çıkabildi.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Arşivler yalanladı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyükşehir belediye başkanlarıyla yaptığı toplantıda, Yenikapı’da araçları sergileyerek AKP israfını deşifre eden İBB Başkanı İmamoğlu’na tepki gösterdi. Belediyelerdeki işten çıkarmaları da örnek gösteren Erdoğan, kendi döneminde devri sabık yapmadıklarını, hiç kimseyi ekmeğinden etmediklerini ileri sürdü. Kimsenin ekmeğiyle oynamadığını ileri süren Erdoğan, 1994 yılında İBB koltuğuna oturduktan sonra İSTON’dan 139, Suser’den 1200, Metro AŞ’den 45 işçiyi kapının önüne koydu. 47 bürokratı Sarıgazi’de prefabrik bir şantiyeye sürdü. Memurlara mobing uygulandı. Çoğu emekliliğini istedi ya da istifa etti.” 

“‘Duruşmaya bakan gelsin’”

Çorlu tren faciası davasında dün yakınlarını kaybeden aileler söz aldı.

Birgün gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “Faciada payı olan tüm yetkililer yargılansın” başlığını attı:

“Çorlu’da 25 kişinin hayatını kaybettiği, 340 kişinin yaralandığı tren faciası davasının ikinci gününde aileler konuştu. Faciaya seyirci kalan tüm birimlerden şikayetçi olduklarını söyleyen aileler, ‘TCDD Genel Müdürü nerede’ diye sordu. 25 yaşındaki kızını kaybeden Ali Koçman, ‘Tüm yetkililerden şikayetçiyim. Kamu davasına katılmak istiyorum’ dedi. Yaşamını yitirenlerden Melek Tuna’nın eşi Ekrem Tuna, kazada sorumluluğu bulunan üst düzey yetkililerin yargılanmasını talep etti.”  

Evrensel gazetesi, “Devletin tüm birimlerinden şikayetçiyiz” başlığıyla verdiği haberde, “Tekirdağ Çorlu’da 25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazası davasının 2’nci gününde aileler konuştu. Yakınlarını kaybeden aileler, yaşananlara seyirci kalan devletin tüm birimlerinden şikayetçi olduklarını söylediler” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet gazetesi habere birinci sayfasının altında, “‘Duruşmaya bakan gelsin’” başlığıyla yer ayırdı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Çorlu tren katliamı davasına devam edildi. Duruşmada dinlenen acılı aileler, üst düzey sorumluların yargılanmasını isteyerek ‘Ulaştırma Bakanı çocuklarımızı nasıl öldürdüğünü karşımıza gelip izah etsin’ dedi.”

“Kan tekeli Sancak”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Kan tekeli Sancak” başlıklı haber yer aldı:

“Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak’ın şirketine kan ürünlerini işleme konusunda ayrıcalıklar tanıyan, şirketin sektörde tekel haline gelmesine yol açacak sözleşmeye Birgün ulaştı. Sosyal Güvenlik Kurumu, Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılay ilaç sektöründe hiçbir tecrübesi olmayan Murat Sancak’ın şirketi MAXICELLS A.Ş ile Mayıs 2017’de ‘Plazlama Ürünleri Elde Edilmesi Projesi Protokolü’ imzaladı. Şirket ile SGK ve Kızılay arasında daha sonra ayrı ayrı sözleşmeler imzalandı. Sözleşme ve protokollerde Sancak’ın işlerini kolaylaştırmak için sağlanan sınırsız ayrıcalıklar dikkat çekti. Şirket, imzalanan sözleşmede öngörülen sürelerde üretim yapmaya başlamadı. Kızılay ve Sağlık Bakanlığı, şirket için seferber edilirken, Sancak yurtdışından kan ürünleri ilaçları getiren firmaların ruhsatlarını da satın aldı. Kızılay’a şirkete vereceği kanları toplamayı sağlayacak sistemin altyapı çalışmaları için Sağlık Bakanlığı bütçesinden 85 milyon TL ödeme yapılması kararlaştırıldı. Kan bağışı için Sağlık Bakanlığı teminatları devreye girdi. İnsan kanından üretilen ve hastalar için hayati önemde olan pahalı kan ürünü ilaçların üretilmesinin tek bir şirkete verilmesine Türk Eczacılar Birliği tekelleşme gerekçesiyle itiraz etti.”

Mezun olunca icralık oldular

Evrensel gazetesi manşetinde, “Öğrenci borçlu, mezun icralık” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Kredi borçlarını ödeyemeyen öğrenci sayısı 5 milyona ulaşırken, mezun olan 280 bin öğrencinin maaşlarına da haciz konuldu. CHP Milletvekili Levent Gök, Kredi ve Yurtlar Kurumu borçlarını ödeyemeyen öğrencilerin sayısının 5 milyona ulaştığına, 280 bin üniversite mezununun da maaşlarına haciz konulduğuna dikkat çekti. Yüksek faizle borçların büyüdüğünü, ödemelerin imkansız hale geldiğini belirten Gök, ‘Ekonomik krizde ayakta kalmaya çalışan yeni mezunların banka hesaplarındaki blokeler kaldırılmalı’ dedi.” 

“Patron” (muhtemelen) çıldırdı!

Sözcü gazetesi manşetin yanındaki, “AKP’nin oy oranı %30’a indi” başlıklı haberinde, “İktidara yakın ORC Araştırma, ‘Bu Pazar seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz’ diye sordu. AKP %30, CHP %26.5, MHP %14.2, HDP %8.1 oy aldı. AKP’nin oyu ilk kez bu kadar düştü” dedi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design